www.svethardware.cz
>
>
>
>

Meziplanetární minisondy mají za sebou premiéru, NASA s nimi počítá do budoucna

Meziplanetární minisondy mají za sebou premiéru, NASA s nimi počítá do budoucna
, , aktualita
Když přistávala sonda InSight, následovaly ji dva malé a levné satelity patřící do třídy CubeSat. Jedná se o dvojčata MarCO, které byly vůbec první meziplanetární sondy svého typu a vypadá to, že s podobnými se budeme setkávat častěji. 
K oblíbeným
reklama
Sonda InSight přistála zcela v pořádku v pondělí večer a toto přistání sledovaly i dvě malé sondy MarCO. Jeden z nich, konkrétně MarCO-B přitom ve stejný den pořídil následující snímek Marsu ze vzdálenosti 6000 kilometrů. 
 
 
A když už jsme u nových snímků, pak nám už i InSight zaslala fotografii sebe sama i svého bezprostředního okolí uprostřed Elysium Planitia. Jak obrázek ukazuje, jde o širou rovnou pláň tu a tam narušenou kameny. 
 
 
MarCO (Mars Cube One) tak následovaly InSight celou cestu ze Země až k Marsu a sloužily k přeposílání dat od ní samotné. Ve skutečnosti tak opakovaly signál ze sondy během jejího sestupu, přistání a také první obrazová data. NASA si je interně pojmenovala jako EVE a WALL-E, takže se inspirovala u Pixaru. Vyrobili je inženýři v samotné NASA Jet Propulsion Laboratory a v podstatě jde o zástupce třídy satelitů, které často zvládnou vyrobit i studenti technologických univerzit. CubeSat však doposud obíhaly jen zemi a EVE s WALL-E jsou tak první, které se vydaly na cestu do hloubi vesmíru k jiné planetě. 
 
Dle NASA jsou MarCO ukázkou budoucího potenciálu malých sond/satelitů a samy posloužily pro otestování komunikačních a navigačních technologií. Znamená to tak, že podobná zařízení by se brzy mohla objevit mnohem častěji. Můžeme uvažovat o tom, že i budoucí robotické či jiné mise budou zahrnovat malé doprovodné sondy, které mohou mít podpůrné funkce a především mohou komunikovat s cílovým zařízením mnohem rychleji, čili s kratší až zanedbatelnou odezvou, než pozemní stanice. 
 
Konkrétně MarCO také měly i svůj význam pro studium Marsu, ačkoliv samy nenesly žádné vědecké vybavení. MarCO-A proletěla kolem planety a dostala se i do místa, z nějž vysílala signál skrz její atmosféru. Ten bude studován, aby se mohlo zjistit, jaký vliv na něj atmosféra má a z čeho se skládá. A jde samozřejmě také o další snímky Marsu. 
 
 
Minisondy jako MarCO jsou ale především levné, což platí jak o nich samotných, tak o jejich vypuštění. Dle Johna Bakera z JPL se nedá čekat, že by mohly někdy nahradit velké sondy, které NASA staví, ale jde o levné doplňky, které mohou napomoci ke studování vesmíru novými způsoby. 
 
 
MarCO stály konkrétně 18,5 milionů dolarů, což nevypadá zrovna málo za zařícení s rozměry 366 x 243 x 118 mm do mise s celkovou cenou kolem 830 milionů se to schová. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář