reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
Komentáře od Michal Hala
Klidně si nevěřte. :­-­) Já se mimo jiné profesně v IT věnuji i IS v nemocnicích. Co bližšího o tom víte Vy, ha?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Expertům, kteří se tu sešli, tedy ne těm skutečným, ale těm, kteří si to o sobě myslí, doporučuji nastudovat něco o Dunning­-Krugerově efektu. :­-D Teda, ne že bych čekal, že mě někdo poslechne. :­-­)­)­)

Jinak pár fakt jako shrnutí ­- už to tady psali jiní a trochu i já:
Ano, bez přístrojů to dneska nejde ­- už ­"blbý­" rozbor krve, dále sono, rentgen, CT, fMRI, PET atd. atd.
Nějaká diagnóza se dá udělat i bez toho, ale je to jako lokalizovat nepřátelský letadla ve válce bez radaru jenom očima a ušima. Máte jen zlomek původních možností.
Většina těch dat se nějak sdílí, takže značná část těch přístrojů je a musí být v síti.
Většina přístrojů je postavená na starých OS, chybí antivir, o next gen antiviru a next gen firewallu nemluvě. Záplaty nemusí být pravidlem.
Bez kvalitní diagnózy to fakt nejde.
Klinický IS říká lékařům a sestrám, co tomu člověku je a co s tím dělat, bez něj to taky nejde.
Terapeutické přístroje taky mohou být v síti.
Ransomware často vyřadí i síť jako takovou, takže vůbec netečou data tam, kam mají mezi jednotlivými subsystémy IS nemocnice.

Pokud to někoho stále udivuje, představte si moderní banku. Ta je bez počítačů taky vyřízená.

Jak už někdo napsal přede mnou, můžete bez přístrojů a IT dělat medicínu, ale max. na úrovni 1. poloviny dvacátého století ­- a takovou péči nikomu nepřeju.

Zdravotnictví je podfinancované, takže IT bývá typicky poddimenzované, včetně bezpečnosti, která se bere jako třešnička na dortu. Byť se to třeba po tom benešovském incidentu dost mění.

Lidské zdroje v IT logicky odpovídají finančním možnostem resortu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
V sanitce ­(záchranka­) je buď lékař ideálně s atestací z urgentní medicíny, v horším případě záchranář, který má obvykle ­"jen­" bakalářské vzdělání. Kvalita diagnózy bude zejména u medicínsky složitějších věcí typicky lepší od toho doktora. Pacient se vozí tam, kde vám ho vezmou. Dost práce se udělá přímo na místě, cílem je u pacienta zastabilizovat životní funkce, aby převoz přežil. Pak může zvládnout třeba i delší převoz. Pokud by mu převoz po silnici uškodil, je indikován vrtulník. Záchranáři v sanitce komunikují s dispečinkem, který komunikuje s nemocnicí. A současně mohou i s nemocnicí napřímo. Posádka záchranky se dozví, kam má pacienta odvézt ­- prostě tam, kde jim ho vezmou. Vezmou ho tam, kde mají kapacitu a odbornost pro daný případ. Samozřejmě, že stav pacienta v tom hraje roli. V ideálním případě frčí pacient přímo do cílové nemocnice, která je vybrána na míru jeho diagnóze. Třeba když máte vážné popáleniny, posílají pacienta tuším vrtulníkem rovnou na Vinohrady do Prahy.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Vy jste asi taky doktor, nebo zdravotnickej IT expert, že jo? Na jaře jsem byl na konferenci, kde se řešila bezpečnost IS nemocnic. Je to, jak píšu. Nevím, proč je to nezbytně­(?­) všechno propojený, ale logicky asi proto, aby ­"tekla­" data z pracoviště na pracoviště a do klinického IS nemocnice.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Pacient se nepřijímá ne kvůli PC na recepci, ale kvůli výpadku nenahraditelných diagnostických a terapeutických přístrojů. Ten ransomware vyřadí doslova celou nemocnici, všechno je vzájemně propojený a zasíťovaný. Nemocnice to nedělá kvůli úředničině, ale prostě není vůbec schopna poskytovat zdravotní péči.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(2)
Diagnostika ­- laboratoř ­- biochemie, hematologie ­- přístroje a počítače.
Diagnostika ­- zobrazovací metody ­- rentgen, CT, fMRI, PET apod. ­- přístroje a počítače.
Terapie ­- monitorovací systémy ­- přístroje a počítače.
Terapie ­- podpůrné systémy ­- přístroje a počítače.

A takhle se dá pokračovat, všechno je to propojený a zasíťovaný. Jak chcete bez toho dělat moderní medicínu???
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(1)
Od té doby, co jsem poznal WinAero Tweaker, není nastavování prakticky čehokoli ve Windows problém. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Tak rozhodně je to prů*** ohromnej, ale pokud v dnešní době někdo data nezálohuje, tak je prostě trouba. ;­-­)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Do jara pokaždý dobrý, ale na jaře po updatu na 1803 zamrznutí a smrt. Naštěstí dělám co týden a před aktualizacemi obzvlášť image systému DiscWizardem od Seagatu ­(to je jen mírně očesaný Acronis­). Kromě toho dělám téměř denně zálohu důležitých dat na externí disk a na flashku i do cloudu. Takže jsem systém obnovil, ve WinAero Tweakeru zakázal update a kumulativní záplaty instaloval čas od času ručně. 1803 šla na počítač až v srpnu a 1809 ROZHODNĚ půjde tak nejdřív v únoru, až mi to těch aspoň 80 % nadšenců z celkové masy uživatelů Windows dostatečně otestuje. Kdo má vyšší verzi desítek, může to samozřejmě zakázat s vyšším komfortem. Mně ovšem ten WinAero Tweaker bohatě stačí.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Jo, měl jste tehdy pravdu! Nicméně mám pocit, že kdyby MS místo do LinkedInu nalil peníze do Windows 10 Mobile a vývoje telefonů, tak mohlo být všechno jinak. Jelikož mám Lumii s mobilními Windows, tak mohu říct, že mě naprosto vyhovuje a je to solidní platforma. Tedy byla by, kdyby jí Redmond neustálými nedotaženými aktualizaceme nerozvrtal... Což nerad pozoruji na vlastním mobilu. :­-­(

Tehdy jsem nevěděl zásadní informaci ­(ta probleskla až teď­), že Nadella byl vždycky proti mobilům i nákupu Nokie Microsoftem. Takže ­- podle mě ­- aby si potvrdil vlastní názor, tak to zařízl.

OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Vrtalo mi to hlavou a tak jsem zkusil googlovat. Asi nejaktuálnější info je tady:

https:­/­/9to5mac.com­/2017­/03­/02­/apple­-ios­-market­-share­-k­-12­-education­-chrome­-os­/

Podle toho to vypadá, že ten edukační trh Google dost válcuje...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Nemám exaktní data, takže jen dávám dál, co jsem někde četl: Chrome OS prý má získávat lidi hlavně v USA. Jestli je to pravda nevím. Takže Microsoft se začíná ­"plašit­"...

Posuzování věcí optikou USA je mimochodem IMHO pěkný nesmysl. Microsoft prý zařízl mobilní Windows 10 kvůli špatnému podílu doma v USA. V Evropě přitom byly docela populární. Jestli je to pravda, tak je Nadella pěkný ocásek. ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Tak já to od Nadelly považuji za totální pitomost a jednou ho možná za to budou v Redmondu proklínat...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Zase čtete špatně. Píšu ­"upadající­", ne ­"odepsanou­". Čísla o podílu mobilních desítek totiž šla do kytek už dávno předtím než MS začal likvidovat divizi Lumií. A HP to věděl mnohem dřív a přesto ­"šel­" do X3. Takže mi zase něco podsouváte, co jsem nenapsal. :­-D

Jinak s dovolením dám spíš na toho Nadellu ­(přes veškeré výhrady k němu­) než na Vás. ;­-­)

PS. Fascinuje mě jistota a lehkost s jakou něco, o čem píše spousta IT webů, prohlásíte za kravinu.
Zkuste si přečíst něco od Tetlocka o liškách a ježcích. Vy jste totiž typický ­"ježek­". :­-­)­))
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(2)
Váš problém je, že tam čtete věci, které jsem já nikdy nenapsal. Napsal jsem, že ­"... přešel na systém postavený na neuronálních sítích­". Ne, že ­"MSFT prave ted preslo na system zalozeny na AI­". Takže mi ­(už zase­) podstouváte tezi, která není moje. Mám Vám vvracet něco, co jsem ani nenapsal??? :­-­( Stejně jako jsem nikde výslovně nepsal, že se lidstvo posune, ale ­"posuneme se­" a mínil jsem uživatele. O lidstvu píšu až v souvislosti se zlenivěním.

Odkaz na původní článek mimochodem máte dole, hned ten první. Píše se tam: ­"Microsoft Translator, the company­'s speech translation technology, used by the cross­-platform Microsoft Translator app and Skype Translator, is now powered by neural network technology, the company announced in a blog post."
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Takže ty tři další weby, které o tom píší jako o hotové věci se pletou? Ne, že by se mi nelíbil x86 mobil. ;­-­)

Nesdílím váš názor, že Microsoft je v AI ořezávátko. Netvrdím, že je jednička, ale není ani na chvostu.

Obojí je možné, ale já si prostě myslím, že v situaci, kdy Windows nejsou už dávno dojnou krávou ­(zdrojem velkých, rozhodujících příjmů­), tak on Microsoft moc možností nemá. Musí akceptovat Android a iOS v mobilech i Linux na serverech. Ohledně nákladů ­- je tu třeba Net a multiplatformní vývojové nástroje, pokud to bude fungovat, nemusí to být výrazně dražší.

Co ­- co?? Z takhle jednoduché otázky nechápu, kam míříte. Sorry...

Každopádně díky za komentář. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Ale radši jsem místo ­"stávajících­" dal ­"starších­" Lumiích. Díky za připomínku. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
No komentáře na dalších webech ­(kde jsem pátral­) se nesly v duchu, že budete potřebovat nový čip. Jestli kvůli výkonu, nebo z jiného důvodu nevím. Tak jsem tu informaci prostě přebral...

Jelikož se HW mobilů nevěnuji, tak upřímně řečeno nevím, jak to je. Ještě mě napadá, jestli nemůže hrát roli paměť. Což by ale u Lumie 950 a 950 XL s tím ­"vaším­" Snapdragonem neměl být problém.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
To je velká pravda, navíc se to násobí tím, že v rámci trhu s OS ­(resp. Windows­) Microsoft pořád neví, kdo je jeho hlavní zákazník ­- domácnosti, firmy, nebo všichni? Snaží se všem nabízet všechno a něco zas jen některým ­(viz vychytávky ve Windows 10 Enterprise­). To nemůže fungovat, když nevíte, co a pro koho děláte. ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Já proti WP nemám nic. Sám mám Lumii 640 XL s Windows 10 Mobile. Další Lumii 640 má přítelkyně. Ale Microsoft se na tenhle segment prozatím ­(doufám, že prozatím­) vykašlal a na velkou ofenzívu to rozhodně nevypadá.

Co se týče stability aktualizací, tak sám též nemám problém ­- ani na dalších deseti počítačích v blízkém okolí. Ale někdo problémy má, to je prostě fakt. Takže když napíši, že jsou desítky perfektní, schytám to z jedné strany. Když napíši, že mají v tom a v tom problémy, schytám to z druhé strany. :D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Já to vůbec nevidím černě. Desítky jsem zavedl všude u sebe i v okolí, kde to jen šlo. :­-­) Jenže statistická pravda je, že zlobí víc, než je z hlediska PR a image a brandu Microsoftu zdrávo... Navíc MS už nemá v OS tak neohrozitelnou pozici jako dřív. To říkám jako fanda, ne jako hater. :­-­)­)­)

A s těmi 26 miliardami vyhozenými oknem, o tom jsem hluboce přesvědčen. Co by se s takovou investicí dalo udělat třeba v mobilech, OS, nebo AI. Škoda si s tím lámat hlavu. No, nakonec jsou to jejich peníze a SN je hlavní šéf. :­-(
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
UI je česká zkratka pro umělou inteligenci. Tedy kromě toho, že je to anglická zkratka pro user interface. Mně je to upřímně řečeno jedno, kterou používám. Takže nemám problém přejít na AI, byť je to anglicismus. Takže přístě.

PS. Skoro bych měl chuť zeptat se v poradně ÚJČ, co je správně.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Nevím jestli myslíte mě, ale já Google a Andromedu zrovna neobdivuji. Jen jsem se snažil nestranně analyzovat situaci. Taky tam mám samé prý, zřejmě, asi a možná... ;­-­)

Jinak já desítky na desktopu, notebooku i na dvou mobilech ­(můj a přítelkyně­) kvůli Andromedě pryč rozhodně dávat nebudu. :­-D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(0)
Jelikož Putin zvládá vše od vodění ptáků po archeologické potápění, tak jistě stojí i za touto aktivitou. :­-­)­)­)­))
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
No asi to tak soudě i dle diskusních fór bude. Zajímavé je, že mě takhle hodně zlobily osmičky ­(počítače u mě a v blízkém okolí­), ale desítky zatím téměř úplně OK. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Souhlasím, ale bežní uživatelé ­(tj. nikoli ajťáci­) tohle sami nedají. A pokud bych měl obíhat všechny známé ­(a příbuzné­), co mají desítky, tak bych prošoupal boty.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
S tím tlakem OEM výrobců nejspíš máte pravdu, co se týče tabletů a verze 8.1 či 10, tak to nedokážu posoudit. Neboť nemám osobní zkušenost.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Já jsem frustraci z Androidu ­(fakt mi nesedí, třeba UI mě vyloženě štvalo­) vyřešil nákupem Lumie 640 XL s LTE. A jsem velice spokojen. Když jí viděla přítelkyně, tak zahodila starou Xperii s Androidem a šla do Lumie 640 s LTE. Taky je nadšená. 950 a 950 XL teď vypadají za tu cenu výborně! :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Tak o tomhle vím, ale to je právě ta varianta s tou ­"etickou problematičností­". Ne že by to technicky nešlo, ale musíte ze sebe ­- a teď to berte s nadsázkou ­- udělat invalidu využívajícího asistenční technologie ve Windows 10. Nikdo to samozřejmě nekontroluje, ale je otázka nakolik je to právně čisté.

Pak jsem ještě někde četl, že i po 29. červenci šlo použít licenční klíče ze 7 a 8.1. Jestli to ještě jde i teď nevím.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Nejsem si ale úplně jistý, zda jsou možné způsoby legálně a eticky zcela bez problémů. Ale je dost dobře možné, že mi nějaký možný způsob upgradu unikl. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Díky moc za doplnění velmi užitečných informací. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
:­-D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
No já si upřímně řečeno kvůli tomu nový ­(dotykový­) notebook kupovat také nebudu. :­-D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(1)
Samozřejmě máte pravdu. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Nevím, jestli to vyřeší váš problém, ale zkuste kliknout pravým tlačítkem na tab, který chcete přesunout jinam. Pak takto: ­[Přesunout list do­] ­-> ­[Nové okno­].

Voila :­-­)

S Google účtem Vám nepomohu, Vivaldisti s ním nějak nepočítají. :­-D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Mám 64bitovou verzi a kupodivu mi od první ostré verze zatím ani nezamrzla, ani nespadla. A to s ní občas dělám psí kusy. :­-­)

Technical Preview občas zazlobil, ale teď je naprosto stabilní.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
To máte sice pravdu, ale NetApplication používá obchodní jména, takže NT by podle téhle logiky mohly znamenat nejspíš Windows NT 4.0, které byly tuším předchůdcem Windows 2000.

OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
To co píšete, je určitě jedna z možností. Že by ta záhadná NTčka byl Redstone? Ale má Insider Preview Redstonu nainstalovaný každý čtyřicátý uživatel ­(těch cca 2,5 % podílu NT­)?


Mimochodem, koukal jsem se jinde ­(anglickojazyčné IT stránky­) a všichni to decentně obchází. Buď o podílu NT vůbec nepíší ­(a grafy neuvádí­), nebo to prostě nijak nevysvětlují.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Díky za info. To je dobře, že to stihnou do léta. Moje Lumia se už těší, až bude těsně spolupracovat s notebookem. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
No tak je fakt, že já desítky doslova miluju na desktopu i na mobilu. Podle mě zatím nejlepší OS z Redmondu. Je fakt, že mně osobně přijdou sedmičky trochu jako malovánky ­(ale to je skutečně jen věc názoru­). Domnělé špehování mě naprosto nevrušuje a přísný ohledně ­"schizofrenie­" jsem jen proto, že jinak se mi desítky líbí. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
No tak Pavel Matějka je obecně na zmínky o schizofrennosti rozhraní alergický. :­-­) Já chápu, že jemu to třeba nevadí, ale stejně jako Honza Vítek si myslím, že je to parádní nedodělek a pro Microsoft nemůže být zásadní problém to dodělat. Když už něco dělám, tak pořádně a až do konce. Tady to vypadá, že se na to v půlce vykašlali a odešli na pivo. A už se k tomu zapomněli vrátit a teď to tam trčí a bude trčet i nadále v rozdělané podobě.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Máte samozřejmě pravdu. Já si to sice dobře přeložil ­(originál je OK­), ale úplně nemožně jsem to naformuloval v češtině. Opraveno, díky.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Já se podívám na CZC na nějaký kousek hardwaru a pak ho všude vidím další tři neděle. :­-D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Přesně tenhle negativní trend jsem v závěru chtěl naznačit. ;­-­) Já také neblokuji reklamy, protože vím, že čerpám jimi placený obsah. Ono to zřejmě má dvě stránky ­- když se to s reklamami přehání, uživatelé je začnou blokovat. Když uživatelé bodou moc blokokovat, poskytovatelé budou muset začít zpoplatňovat. Chtělo by to najít rozumnou rovnováhu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Já mám 64bitovou verzi, tak jestli ta nestabilita nebyla tím...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Pokud jsem se včera večer díval, tak o Astorii a Xamarinu píší v jednom článku minimálně dva naše weby a asi desítka anglickojazyčných ­(ono jich teď asi bude už víc­). Takže tou fantazií trpí víc lidí. :­-­)

S tím přechodem z nějakého zaběhlého IDE na Xamarin máte samozřejmě pravdu. Ale chování Microsoftu se mi zdá napovídat, že tomu chtějí dát šanci. Oni ostatně moc jiných možností nemají. A pořád platí ta možnost, že ten Xamarin koupili sami pro sebe. ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Upřímně řečeno nechápu, proč mi podsouváte, že chci blokovat myšlenky. Nic takového jsem nenapsal. ;­-­)

Jediné v čem jsem se lehce přiklonil na stranu odemknutí telefonu, byla hypotetická situace, že by šlo o otázku něčího života a smrti. Zkuste si představit, že by šlo o Vás, nebo o Vám blízkého člověka.

Myslím, že jsem to popsal ze všech stran a rozhodně v článku nevolám po tom, aby tajné služby mohly vlézt všude, kam se jim jen zachce.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Taky to nevím. :­-­) Víc by mě zajímalo vidět MixView na desktopu. Jestli by to vůbec dávalo smysl. ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Aniž bych komukoli stranil, tak si myslím, že Microsoft by ten patent nedostal, kdyby už podobný patent existoval...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Nemám zkušenost s tím Androidem, o kterém píšete, ale zdá se mi to dost podobné.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Exaktně jsem to neměřil, ale pocitově a na základě občasných informací z TaskManageru bych řekl, že to není výrazně horší než stará Opera 12.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Používám anglickou verzi ­(všeho, moje ­"úchylka­" :­-D­), ale Vivaldi umí češtinu i slovenšinu. :­-­)

Nevím jak moc dobře, ale obě se dají nastavit v preferencích.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Operu 12 zařízla mateřská společnost už dávno, tohle byl jen poslední update, vydaný bůhvíproč.

Opera 35 samozřejmě normálně jede a pojede i nadále ­(samozřejmě na novém jádře a zatím jen 32 bitová verze­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
>Jde už alespoň ve vivaldi nastavit, že po zavření posledního tabu se nezavře celý browser?

Jde, respektive se takto chová defaultně ­- Beta 2 verze.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Jasně, jenom si myslím, že ani to nemusí stačit, protože pak se to naopak asi dost zpomalí. Uvidíme...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Uživatelská báze Windows je tuším někde mezi 1,5 až 2 miliardami zařízení. Všechny tyhle počítače jednou dožijí a uživatelé budou muset upgradovat ­(předpokládejme že většinou opět na Windows, ale novější než mají teď­). Windows 10 je nadlouho poslední verzí Windows. Takže budou upgradovat na desítky. A takhle je to téměř jisté.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Jasně, máte samozřejmě pravdu.

Já to myslel jako architekturu ­(IBM PC kompatibilní­), ale nikde jsem to nenapsal ani nevysvětlil. Prostě PC je ­"hromada komponent­" kolem CPU x86­-64 architektury ­(včetně­). Jinými slovy jsem chtěl říct, že x86­-64 server není od x86­-64 PC až tak daleko. Zejména z pohledu samotného Intelu.

Jako architekturu asi ve smyslu jak o ní mluví Wikipedie:
Nejrozšířenější hardwarovou architekturou osobních počítačů je IBM PC kompatibilní. V jejích počátcích byly používány jednoúlohové operační systémy DOS ­(MS­-DOS, DR­-DOS a další, dnes též FreeDOS­), které byly nahrazeny víceúlohovými systémy.

OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Naprostý souhlas. Normální člověk by tam stál jako trotl a styděl by se, že měl dementní heslo. Sobotka ze sebe udělá oběť i hrdinu najednou, svojí IT negramotnost ani nezmíní. Holt někdo je splachovací.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Jelikož jsem kdysi pracovně přicházel do styku s ministerskými informatiky, tak vím, že až tak špatně placeni nebyli. Nicméně ti schopnější se časem přelifrovávali do soukromého sektoru, kde dostávali víc.

Ale možná byste se divil, kolik schopných externích IT konzultantů ­(adekvátně zaplacených­) se motá kolem ministerstev. Stačilo by jim zadat plošnou studii pro celou veřejnou správu ­"Bezpečná komunikace v elektronickém prostoru­" a bylo by. Ale obávám se, že nikdo z potentátů by to stejně nečetl. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
:­-D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
To jsem také zanamenal, včetně toho vyhazovu a špatných zorných úhlů. Nicméně všechny zdroje píší ve smyslu, že se tak nějak vesele ;­-­) jede dál. Možná to chápu špatně, ale rozumím tomu tak, že se jede na špatných brýlých a přitom se paralelně dělá na nových, lepších. Kdo ví :­-O
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Tak Panos Panay je kouzelník. Uvidíme, co vykouzlí. :­-­)

Navíc Microsoft, pokud chce zaujmout a zabodovat, potřebuje opravdu něco extra.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Tak mě valná většina příspěvků v diskusi připomíná myšlení Marca Portia Cata: ­"Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno.­" Takhle končil každou řeč...

Nahraďte si Kartágo jménem jisté IT společnosti a máte styl myšlení mnoho diskutujících tady.

Mě na desítkách sice spousta věcí taky štve, ale to neznamená, že nejsem schopen vidět i jejich plusy. Schválně jsem vzal cizí hodnocení a jen ho doplnil. A prostě podle mého nejlepšího svědomí je to za B.

PS. Pokud vás to, milý hateři, potěší, tak za vynucované upgrady na Windows 10 a v rámci Windows 10 bych jim dal D, protožo upgrade na Windows 10 je nepatrně manipulativní a v druhém případě se X věcí sice zlepší, ale Y rozbije ­(opakovaná vlastní zkušenost­). A za domnělé špehování ­(které je mě osobně šumafuk­) bych jim dal C­-. Ne, že existuje telemetrie, ale že nejde jednoduše vypnout. Microsoft měl předvídat, že co může být použito proti němu, bude použito. Jeho chyba... ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
IT profesionál ve střední či větší firmě by měl mít Windows 10 v edici Enterprise, která by měla umět telemetrii úplně nebo téměř úplně vypnout. ;­-­)

A co se týče toho špehování, tak mi ukažte jediný ­(český­) relevantní a věrohodný zdroj, který to potvrzuje. A za relevantní nepovažuji Aeronet, či jak se ta ruská hlásná trouba jmenuje.

Pokud vím, tak na Lupě to řešili opakovaně a nic hrozného nezjistili. A to Lupu nepokládám za kdovíjak vstřícnou vůči Microsoftu.

To je s prominutím spousta řečí od MS haterů, ale skutek ­(důkaz­) utekl. Tím neříkám, že se nic neposílá, ale stejně se chová i Apple a Google a nikdo nenadává. Ona by totiž spousta věcí ve vývoji a ladění softwaru bez telemetrie jaksi nešla. ;­-­)

Mě tahle logika připomíná styl uvažování ­- nemám rád Microsoft a Windows 10, takže telemetrie je špatná...

:­-D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
100 % souhlas. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
"nedodelany produkt je porad lepsi nez starsi IE­".

Kdyby to byla pravda, tak by podíl Edge neklesal, ale rostl, nebo aspoň stagnoval. ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
To je samozřejmě pravda. Otázka je, jestli to mohlo být jinak, kdyby tam byl místo něj někdo jiný. Jestli prostě Microsoft nebyl mentálně nastaven na desktop a jestli nepotřeboval studenou sprchu. Ale rozhodně meli zareagovat dřív.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Nechci se ho ani trochu zastávat, ale za něj vznikly Windows 7!!! Které jsou dominantní dodnes... ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Musím se přiznat, že vůbec nemám představu, jak by měla univerzální aplikace vypadat. Jediné, co mě napadá, je jedno jádro ­(funkce, aplikační logika­) a dvě různá ovládání ­(GUI­). Ale je to jedna aplikace, nebo vlastně dvě v jedné? :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Má být, že jí časem budete muset vyvézt. ;­-­) :­-D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Vaše poslední věta to vystihuje přesně. ;­-­) Když chcete čistou instalaci, musíte teď instalovat 1507­/10240 a pak čekat, až se Windows Update ­"uráčí­" nabídnout Vám verzi 1511­/10586. Což může trvat nějakou dobu. Čistá instalace na 1511 mi zabrala ani ne hodinu ­(mám na mysli jenom systém­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Mě to na flashku ­(USB­) stáhlo novou ­- 1511, build 10586. Pak jsem v pohodě provedl čistou instalaci.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Pokud se nemýlím, měl byste mít poslední verzi ­- tj. Threshold 2. ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Souhlas! ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Zkuste si najít PC Magazine nebo PC World v originální anglickojazyčné verzi z té doby. Srovnání nevyznívají jednoznačně ve prospěch Windows. Naopak dávají OS­/2 slušné šance... Myslím, že v PC Magazine to bylo i v české verzi. Dodneška si je pomatuji.

Jinak nechápu, co přesně je v článku nepravdivého. Vztah IBM k jejímu dítěti tam vůbec neřeším. I kdyby byla pravda, co píšete, tak to tam maximálně není. Třeba tu tezi, že za to může Microsoft, tam nemám. Protože jí sám nevěřím.

Takže díky za názor a doplnění, ale váš nadpis mi přijde jako docela silná slova.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Podnik je cokoliv od malé firmičky s několika počítači ­(a zaměstnanci­) po velkou korporaci. Ty malé typuji na příští rok nejdřív, ty velké se asi budou spíš chovat tak, jak píšete vy. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
A co zkusit nepočítat kliky :­-­) a brát to tak, že se vám díky tomu nestane, že zapomenete, kde a s čím jste na předchozím zařízení přestal? Třeba já to neberu jako světobornou funkci, ale jako malou ­"příjemnost­".
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Yes, I did. Sorry. Repaired. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Já to nemyslel jako slabost ve smyslu opaku síly, ale slabost jako libůstku ­- viz třeba ­"mám slabost pro sladké­". ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Já teď asi vypadám jako kruťák, co chce tlačtko Dislike. Ale s tím empatickým tlačítkem vůbec problém nemám. A protože mám na FB režim jen pro přátele, tak by se toho tlačítka Nelíbí nebál. Spousta kamarádů občas zveřejní nějakou ptákovnu a já z jejich pohledu zřejmě taky. U přátel ­(v Přátelích­) se člověk krotí a je tak nějak empatičtější, než něco udělá ­(resp. napíše­).

Ale prostě se z hlediska vyváženost nemůžu zbavit pocitu, že když je možnost Like, měla by být i opačná možnost. Ale fakticky je mi to jedno, protože na FB moc často nesouhlas neprojevuji.

Prostě je mi jenom nelíbí alibismus FB. Alibismus primárně ve vlastním zájmu...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
:­-O

Můžete nějak vysvětlit, proč by měli být odpad společnosti? Víte vůbec, o čem všem je psychologie a čím vším se psychologové zabývají?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
:­-D :­-D :­-D

Teď jste mě výborně pobavil!!!
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Ta reakce je samozřejmost ­- doufám :­-­)

Ještě jednou díky za opravu. ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Mě ta chyba mrzí, díky za opravu. Změnil jsem to. Ale fakt není v mých silách zkoušet všechno naostro.

A tahle věta u MS úplně jasná není:
Pokud budete operační systém instalovat poprvé, budete potřebovat kód Product Key pro Windows ­(xxxxx­-xxxxx­-xxxxx­-xxxxx­-xxxxx­). Další informace o kódech Product Key a o tom, kde je najdete, získáte na stránce.

S tou angličtinou­(čestinou máte pravdu, ale prostě jsem zkopíroval sšpatnou verzi.

Takže díky, ale upřímně řečeno docela ocenil bych mín ostrý tón. Ja tu botu fakt neudělal schválně. ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Rád sdílím vaši naději. Je pravda, že spousta věcí od MS se česky učí docela rychle. Naštěstí. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Já nechci tvrdit, že MS s mobily končí. Jen reaguji na články a komentáře v onom duchu. Sám bych si moc přál, aby určitě nekončil. :­-­) Chci si totiž časem koupit nějakou Lumii.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Taky mě něco podobného napadlo. :­-­)

Ale je to jejich volba... ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Ad 1­)
Myslím tím, že mají architektonicky a koncepčně společný základ ­(existuje nějaká obecná společná architektura Windows 10­). Jelikož desktop verze a mobilní verze poběží na jiných architekturách CPU, tak samozřejmě identické jádro nemají.
Ad 2­)
Myslím tím programátory pracující na Windows. Uznávám, že ta věta může být pochopena ve smyslu všichni programátoři, což jsem tak samozřejmě nemyslel. Poslední věta je myšlena vážně v tom smyslu, že první na řadě teď jsou Windows 10 Home v režimu Current Branch. Ostatní edice a verze přijdou časem, o tom je ostatně i část tohoto článku.

Nebylo by snazší a rychlejší napsat, co mám podle vás špatně a zdůvodnit to, než se takhle ptát? ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Pánové díky všem za Vaše zajímavé pohledy na věc.

Víceméně se vším souhlasím, jenom s těmi notebooky bych to viděl jako Jimmz147. Taky si na ně moje okolí zvyklo s bednou už ode mě dlouho nikdo poradit nechtěl. Zato s notebooky chtějí poradit skoro všichni. A od té doby, co jsem sám přesedlal před deseti lety na notebook, tak už bych také neměnil. Přiznávám se, že používám jen kancelářské aplikace a jediný grafický program ­(Xaru­).

Ale zase přítelkyně je úplně spokojená na multimediálním desktopu, co má pod stolem v pokoji. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Jsem trouba, mohlo mě to napadnout. :­-­( Ale to musím mít ten zdroják.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Já se samozřejmě budu snažit zjistit co nejvíc, kolegové určitě taky. Ale jedna věc jsou spekulace, kterých je plný internet ­(třeba diskusní fóra­), druhá věc jsou ověřené informace přímo od představitelů Microsoftu. Bohužel spousta ěcí jasná není, třeba jak to bude, když na upgradovaných desítkách vyměníte nějaký kus hardwaru. Zrovna na tuhle otázku včera Gabe Aul odpověděl vyhýbavě.

Takže nám zkuste dát čas. ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Jaký kecy??? Když přecházíte z Windows 8 na 8.1 tak vám zbydou osmičky? Určitě ne. A tohle je totéž, aspoň podle mě. ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zkusme vyčkat, co mi napíše Gabe Aul. Třeba to bude jinak. ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Link by nebyl? Dost by mě to zajímalo. ;­-­) Mám pocit, že OEM smlouva je docela jasná. Ale můžu se mýlit.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Myslel jsem to tak, že na jedné straně si hrají s ikonkami apod. a na druhé straně systém ještě ani není stabilní. Jako kdyby se neuměli soustředit na podstatné věci a určit si priority. Tak snad to takhle dává smysl...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Nejsou náhodou Windows To Go oficiálně vázána jen na Enterprise edici??? Ale neoficiálně to prý jde obejít.

http:­/­/www.howtogeek.com­/196817­/how­-to­-create­-a­-windows­-to­-go­-usb­-drive­-without­-the­-enterprise­-edition/
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Podle mě to pozná jako u všech předchozích verzí. Sériové číslo desky bude klíčové, možná i čísla jiných komponent. Ale pokud vím, tak za smrt počítače se vždycky brala změna čísla motherboardu. To už u Microsoftu neprošlo, změna ostatních komponent byla OK. Ale jestli to někdo víte líp, tak mě, prosím, opravte. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
No, v ČR je 8.1 OEM za cca 2600 Kč a krabicovka 8.1 normálně za cca 2900 Kč, ale viděl jsem jí i za 2700 Kč, Takže rozdíl je pár stovek, resp. stovka. Jak to bylo u sedmiček si fakt nepamatuju. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
No Microsoft to takhle nikdy neformuloval, ale prakticky to chápu stejně jako Vy. Kdyby to zůstalo jako krabicovka, tak by Windows 10 byly nadosmrti zadarmo. A Microsoft by je vlastně rozdával a neustále vylepšoval zadarmo. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Pokud ta instalace Windows 10 bude šlapat, tak bych pak určitě neinstaloval znovu, ale normálně bych ten HDD naklonoval na SSD, nebo udělal image HDD a nechal jí obnovit na SSD. Já to tak dělal několikrát a vždy celkem snadno a bez problémů. Klonovací software bývá u SSD ­(ne tedy vždy­) a na image se dá použít třeba Acronis. Ten je ve verzi DiscWizard zdarma ke všem diskům značky Seagate. Jak je to u jiných značek disků nevím, ale existuje i jiný software na tvorbu image. Jak placený, tak zdarma.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)