Michal Spáčil

Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.
Kdy je e-mailová adresa osobní údaj?

Kdy je e-mailová adresa osobní údaj?

O tom, že obsah e-mailové komunikace je chráněn listovním tajemstvím, nemůže být sporu. Platí to doma i v zaměstnání. Jak je to ale se samotnou e-mailovou adresou? Přísluší i jí právní ochrana?
27.3.2014, článek, Michal Spáčil1 komentář
Právo být zcela vygumován

Právo být zcela vygumován

Právo být vymazán, neboli v mezinárodním právním newspeaku "The Right to Be Forgotten", je novým, ale mocně diskutovaným institutem. Mnoho lidí má legitimní zájem na tom, aby jejich citlivá data zmizela z databází a stránek všeho druhu. Jaké mají šance?
22.11.2013, článek, Michal Spáčil5 komentářů
Zveřejněné cizí intimní fotky a ochrana soukromí na webu?

Zveřejněné cizí intimní fotky a ochrana soukromí na webu?

Minulý článek o webovém soukromí mířil do vod obecnějších, dnes se podíváme na příklad z praxe. V rámci možností zajímavý a bezpochyby poučný - totiž o soudu za zveřejnění nahých fotografií bez svolení fotografované dámy.
30.9.2013, článek, Michal Spáčil6 komentářů
Internet a ochrana osobních údajů: 1. část

Internet a ochrana osobních údajů: 1. část

Právní úprava ochrany osobních údajů je mezinárodně i vnitrostátně natolik roztříštěná, že sepsat pro čtenáře srozumitelnou „kuchařku“, z níž by bylo hned jasné, kdo má na co právo, není zkrátka možné, i kdybychom moc chtěli.
6.9.2013, článek, Michal Spáčil2 komentáře