www.svethardware.cz
>
>
>
>

Micron letos konečně vyšle na trh své paměti HBM2

Micron letos konečně vyšle na trh své paměti HBM2
, , aktualita
Americký Micron patří do trojice světově největších výrobců počítačových pamětí DRAM a jako takový doposud na trh nedodal své verze pamětí HBM2. To se má ale letos konečně změnit, což může přispět i k celkovému rozmachu rychlých grafických karet.
K oblíbeným
reklama
Tato informace byla obsažena v nejnovějších údajích o finančních výsledcích firmy a ve zkratce říká, že Micron letos nabídne na trhu své první paměti HBM DRAM pro produkty žíznící po velice rychlém přístupu k pamětem. To pochopitelně budou HBM2, neboť původní HBM už s omezením kapacit 1 GB na pouzdro světu nemají co říci, i když jejich propustnost by mohla ještě leckde stačit (128 GB/s na pouzdro). Micron ovšem svého času nenabízel právě ani původní HBM. 
Micron tak bude moci nabídnout paměti i pro grafický hi-end, a to především od společnosti AMD, i když je otázka co si NVIDIA vůbec připraví v rámci generace Ampere. Lze ale očekávat, že prosté herní karty si i nadále vystačí s GDDR6. Od AMD by ale mohly dorazit Navi 2X s HBM2. 
 
Znamená to také, že HBM2 budou k dispozici od všech třech největších výrobců, neboť Samsung a SK Hynix je už vesele vyrábějí a nabízejí na trhu. Tím se přirozeně rozšíří nabídka a vznikne tlak na ceny.
 
Proč se ale společnost Micron pamětem HBM dosud vyhýbala? Jako hlavní důvod můžeme vidět to, že prosazovala spíše alternativní technologii známou jako Hybrid Memory Cube (HMC), kterou od roku 2011 vyvíjela společně s IBM a Samsungem. Paměti HMC se nakonec na trh dostaly, ale jen omezeně do různých akcelerátorů a superpočítačů, ale v celkové bitvě proti HBM prohrály. Micron tak vývoj v roce 2018 zastavil právě ve prospěch HBM a také GDDR6. 
 
Od roku 2018 se tak firma plně věnuje vývoji HBM2, a ty tak letos vstoupí na trh. Prozatím se nedozvíme, jaké budou mít specifikace, ale lze očekávat, že nemusí být na stejné úrovni s HBM2E od Samsungu. Ten už bude mít k dispozici velice rychlé verze s kapacitou až 24 GB na pouzdro a s propustností až 410 GB/s na pouzdro. Na druhou stranu, toto jsou specifikace, které většina produktů ani nevyužije a třeba herní karty od AMD jistě hi-endové HBM2 potřebovat nebudou. Pokud je tedy vůbec budou potřebovat a AMD nevsadí na GDDR6. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře