reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Micron opouští paměti 3D XPoint, vzdává výrobu i vývoj

, , aktualita
Micron opouští paměti 3D XPoint, vzdává výrobu i vývoj
Paměti 3D XPoint byly vyvinuty ve spolupráci firem Intel a Micron, které se poté rozhodly, že půjdou vlastní cestou. Intel tak začal vyvíjet své další generace, zatímco Micron, jak se dnes dozvídáme, další vývoj 3D XPoint vzdává. 
Micron opouští paměti 3D XPoint, vzdává výrobu i vývoj
Společnost Micron byla v případě praktického uplatnění pamětí 3D XPoint velice zdrženlivá a až ke konci roku 2019 uvedla na trh první své modely založené na pamětech, které Intel začal využívat už v roce 2015. 
 
 
Nyní ale Micron hlásí, že se chystá prodat svou továrnu v Lehi (Utah), kde paměti 3D XPoint doposud vyráběl i pro Intel a samotnou technologii už nehodlá dále vyvíjet. Prodej se má uskutečnit ještě v tomto roce. 
 
Co ale firmu přimělo k takovému kroku? Dle oficiálního vyjádření jde jednoduše o to, že se výroba a vývoj nevyplatí. Poptávka na trhu je nedostatečná a investice do vývoje jsou značné a Micron uvádí, že ztráty počítané za tento rok už dosáhly přibližně 400 milionů dolarů. 
 
To jsou informace, které odpovídají nedávné zprávě o produktech Optane. Intel se totiž rozhodl bez náhrady zrušit výrobu stávajících spotřebitelských verzí Optane, čili to vypadá, že v budoucnu se s žádnými produkty založenými na 3D XPoint na volném trhu už nesetkáme. Využívat je bude nejspíše pouze Intel ve svých serverových platformách, které bude nabízet přímo svým zákazníkům.
 
Ještě v roce 2018 přitom Micron kupoval podíl Intelu ve společném podniku za 1,5 miliardy dolarů, díky čemuž může doposud Intel zásobit potřebnými paměťmi vyráběnými v Lehi. To platí až právě do konce tohoto roku, čili rozhodnutí Intelu nevyrábět nové spotřebitelské verze Optane jistě také značně přispělo k uvedené 400milionové ztrátě.
 
Micron chce ovšem prodat pouze samotnou továrnu a hodlá si ponechat veškeré duševní vlastnictví spojené s 3D XPoint. Pro Intel by ovšem toto rozhodnutí nemělo znamenat žádné nečekané potíže, neboť dohoda s Micronem o výrobě (WSA - Wafer Supply Agreement) stejně letos končí a Intel už vyrábí 3D XPoint i ve své továrně v Novém Mexiku. Ovšem vzhledem k tomu, že právě Intel se rozhodl firmě SK Hynix prodat svou NAND Flash divizi i s výrobními kapacitami, mohl by mít možná právě on zájem o koupi továrny v Lehi, ostatně dobře víme, že chce investovat právě do 3D XPoint, jejichž druhou generaci má už připravenou. Na druhou stranu, vzhledem k dnešnímu zoufalému nedostatku výrobních kapacit může po Lehi skočit v podstatě kdokoliv. 
 
Zdroj: Anandtech


reklama
reklama
reklama