reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Micron představuje GDDR6X s PAM4: přenáší 2 bity současně

2.9.2020, Jan Vítek, aktualita
Micron představuje GDDR6X s PAM4: přenáší 2 bity současně
V polovině srpna Micron ve svém dokumentu potvrdil existenci pamětí GDDR6X, které jsme do té doby znali pouze z fám o nových GeForce Ampere. Nyní už ale mohly být konečně oficiálně představeny. Čím zaujmou? 
V prvé řadě je to pochopitelně vysoká propustnost, která sahá za hranice schopností generace GDDR6. Ta je ale stále aktuální, neboť se využívá na kartě RTX 3070 a logicky s ní přijdou i další slabší modely karet GeForce. 
 
 
Vůbec poprvé ale může být díky novým pamětem dosaženo propustnosti 1 TB/s, jak hlásá tisková zpráva. Ta by ale správně měla hned dodat, že se to týká pouze pamětí GDDRx, neboť dobře víme, že pro HBM2 už taková propustnost dávno není žádný problém. A stejně tak by se slušelo říci, že dosud žádný ohlášený produkt s GDDR6X nenabízí plný 1 TB/s. 
 
GDDR6X najdeme zatím pouze na kartách RTX 3090 (936 GB/s) a RTX 3080 (760 GB/s), ovšem k milníku 1 TB/s už opravdu moc nezbývá. To by ale RTX 3090 musela namísto pamětí s 19,5 GT/s na pin využít paměti s 21 GT/s (či Gb/s), které tu zatím nejsou, ale Micron nám je slibuje v následujícím obrázku.  
 
 
Generace GDDR6X je dle tiskové zprávy především o nové amplitudové modulaci označované jako PAM4, jak už ukázaly starší zprávy. Princip je jednoduchý a ukazuje jej následující obrázek prezentace. 
 
 
Nová modulace je schopna nabývat ne jen dvou stavů pro binární 0 a 1. Nově jsou tu čtyři stavy, takže namísto jednoho bitu se mohou najednou přenášet dva bity v podobě 00, 01, 10 či 11. To tak logicky a teoreticky znamená dvojnásobnou efektivní propustnost, a to při nižší spotřebě v pJ na bit (neupřesněno). 
 
Pokud se má ale propustnost při stejném taktu efektivně zdvojnásobit, pak by to mělo znamenat, že slibované 21 Gb/s paměti GDDR6X budou ve skutečnosti pracovat na stejném taktu jako 10,5Gb/s GDDR6 (či spíše GDDR5X). Z toho vyplývá, že tu snad máme díky PAM4 potenciál k dalšímu vývoji a nárůstu fyzických taktů, které postupně nabídnou ještě vyšší propustnost. O tom se ale už zpráva nezmiňuje a my budeme moci v blízké budoucnosti sledovat spíše to, co GDDR6X dokáží pod rukama overclockerů. 
 
GDDR6X aktuálně patří do portfolia Ultra-Bandwidth Solutions firmy Micron a nabízeny jsou jen s kapacitou 8 Gb na čip a v rychlostech 19 až 21 Gb/s. V příštím roce pak chce Micron vyslat na trh i verze s kapacitou 16 Gb na čip. 
 
Pro NVIDII to znamená jednak možnost dále navýšit výkon svých karet i s ohledem na paměti, neboť dnes využívá přinejlepším 19,5Gb/s GDDR6X, jak je uvedeno výše. A pak můžeme opravdu mluvit o vylepšených kartách RTX 3080 a RTX 3070 verzí Ti nebo Super, které by s využitím 16Gb paměti na stávajících PCB mohly nabídnout výsledných 20 a 16 GB paměti. Ale to právě až v příštím roce.  


reklama