www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft čelí další žalobě ohledně prosazování upgradů na Windows 10

Microsoft čelí další žalobě ohledně prosazování upgradů na Windows 10
, , aktualita
Microsoftu se jako bumerang vrací jeho agresivní politika prosazování upgradu na systém Windows 10, a to v podobě další hromadné žaloby. Nyní jde o skupinu lidí ze státu Illinois, které měly snahy Microsoftu stát čas i peníze.
K oblíbeným
reklama
Jde tak o agresivní snahy Microsoftu vnutit lidem využívajícím Windows 7 nebo 8.x upgrade na nové Windows 10, přičemž vzpomenout můžeme třeba na změnu funkce aplikace GWX (Get Windows 10). Ta pravidelně navrhovala tento upgrade s konkrétním časem, což šlo prostě ignorovat a aplikací zavřít. To ale pouze do té doby, než Microsoft změnil chování aplikace, která od jisté doby brala své uzavření pomocí křížku jako schválení navrhovaného upgradu. Na to sice Microsoft reagoval opětovnou změnou, ale je zcela zřejmé, o co se pokoušel, než se zvedla vlna nevole.

Občané Illinois tak žalují Microsoft, že je jeho praktiky stály čas, peníze a těžkosti, ale nejen to. Někteří si stěžují také na následně nefunkční hardware, což je ostatně také spojeno s přechodem na Windows 10 nebo i s využitím aktualizací tohoto systému. Zde jde ale o to, že průvodce instalací nového systému nedokázal detekovat hardware, pro který ve Windows 10 nebyly k dispozici fungující ovladače.

Novou hromadnou žalobu podalo přes 100 lidí, kteří chtějí celkovou peněžitou náhradu ve výšu 5 milionů dolarů nepočítaje úroky a náklady na řízení. Zatím ale není jasné, zda nakonec u soudu půjde o celou tuto částku. Však náhrada v průměru desítek tisíc dolarů na jednoho člověka jen kvůli vnucenému upgradu na nový systém, to nevypadá zrovna adekvátně.

Žalující straně jde právě především o chování aplikace GWX a podružně pak třeba o to, že průvodce instalace systému dle ní neměl dostatečně prozkoumat hardwarovou kompatibilitu a také nevyzkoušel, zda pevný disk "dokáže vydržet nápor při instalaci Windows 10". Mnohým uživatelům totiž měl pevný disk v důsledku instalace selhat, což je z technického hlediska samozřejmě nesmysl a z tohoto hlediska to vypadá, že žaloba není zrovna dobře připravena.

Microsoft už se k této věci stačil vyjádřit s tvrzením, že zákazníci měli při upgradu k dispozici technickou podporu zdarma a celý měsíc na to, aby přešli zpět na starý systém. Tady se ale Microsoft poněkud vyhýbá jádru věci a popisuje možnosti poskytnuté uživatelům, které byly k dispozici až poté, co nastal nechtěný upgrade na systém a právě o ten jde. Navíc jsou tu i věci s ním spojené, jako třeba zdokumentované případy ztráty dat nebo nefunkční systém, z nějž se pak těžko dá navrátit k tomu starému. A pokud něco takového nastalo jako důsledek vnuceného upgradu od softwaru, který se zčista jasna začal chovat jako malware, měl by Microsoft přiznat odpovědnost.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD by mělo už na CES představit 2. generaci Navi RDNA AMD by mělo už na CES představit 2. generaci Navi RDNA
Na CES 2020 startující na začátku příštího roku by společnost AMD měla představit druhou generaci architektury RDNA, a tedy i nová silná GPU Navi. To ale pochopitelně neznamená, že ta nedlouho poté dorazí na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek