www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft čelí další žalobě ohledně prosazování upgradů na Windows 10

Microsoft čelí další žalobě ohledně prosazování upgradů na Windows 10
, , aktualita
Microsoftu se jako bumerang vrací jeho agresivní politika prosazování upgradu na systém Windows 10, a to v podobě další hromadné žaloby. Nyní jde o skupinu lidí ze státu Illinois, které měly snahy Microsoftu stát čas i peníze.
K oblíbeným
reklama
Jde tak o agresivní snahy Microsoftu vnutit lidem využívajícím Windows 7 nebo 8.x upgrade na nové Windows 10, přičemž vzpomenout můžeme třeba na změnu funkce aplikace GWX (Get Windows 10). Ta pravidelně navrhovala tento upgrade s konkrétním časem, což šlo prostě ignorovat a aplikací zavřít. To ale pouze do té doby, než Microsoft změnil chování aplikace, která od jisté doby brala své uzavření pomocí křížku jako schválení navrhovaného upgradu. Na to sice Microsoft reagoval opětovnou změnou, ale je zcela zřejmé, o co se pokoušel, než se zvedla vlna nevole.

Občané Illinois tak žalují Microsoft, že je jeho praktiky stály čas, peníze a těžkosti, ale nejen to. Někteří si stěžují také na následně nefunkční hardware, což je ostatně také spojeno s přechodem na Windows 10 nebo i s využitím aktualizací tohoto systému. Zde jde ale o to, že průvodce instalací nového systému nedokázal detekovat hardware, pro který ve Windows 10 nebyly k dispozici fungující ovladače.

Novou hromadnou žalobu podalo přes 100 lidí, kteří chtějí celkovou peněžitou náhradu ve výšu 5 milionů dolarů nepočítaje úroky a náklady na řízení. Zatím ale není jasné, zda nakonec u soudu půjde o celou tuto částku. Však náhrada v průměru desítek tisíc dolarů na jednoho člověka jen kvůli vnucenému upgradu na nový systém, to nevypadá zrovna adekvátně.

Žalující straně jde právě především o chování aplikace GWX a podružně pak třeba o to, že průvodce instalace systému dle ní neměl dostatečně prozkoumat hardwarovou kompatibilitu a také nevyzkoušel, zda pevný disk "dokáže vydržet nápor při instalaci Windows 10". Mnohým uživatelům totiž měl pevný disk v důsledku instalace selhat, což je z technického hlediska samozřejmě nesmysl a z tohoto hlediska to vypadá, že žaloba není zrovna dobře připravena.

Microsoft už se k této věci stačil vyjádřit s tvrzením, že zákazníci měli při upgradu k dispozici technickou podporu zdarma a celý měsíc na to, aby přešli zpět na starý systém. Tady se ale Microsoft poněkud vyhýbá jádru věci a popisuje možnosti poskytnuté uživatelům, které byly k dispozici až poté, co nastal nechtěný upgrade na systém a právě o ten jde. Navíc jsou tu i věci s ním spojené, jako třeba zdokumentované případy ztráty dat nebo nefunkční systém, z nějž se pak těžko dá navrátit k tomu starému. A pokud něco takového nastalo jako důsledek vnuceného upgradu od softwaru, který se zčista jasna začal chovat jako malware, měl by Microsoft přiznat odpovědnost.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů