reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Microsoft chystá převratné věci v oblasti umělé inteligence

, , aktualita
Microsoft chystá převratné věci v oblasti umělé inteligence
Minulý týden se konala konference Microsoft Ignite v Atlantě, kde Satya Nadella naznačil plány své společnosti v oblasti umělé inteligence. Jde především o kombinaci hardwaru, softwaru a služeb a bude to stát za to.
Microsoft chystá převratné věci v oblasti umělé inteligence
Satya Nadella na konferenci Ignite řekl: „UI je průnikem našich ambicí… …umožní usuzovat nad velkými objemy dat a přeměnit je na pochopení.“ Dále přirovnal UI k příchodu knihtisku a později webu. Podle něj: „Za nynější informační exploze zůstávají vzácnými lidská pozornost a čas - naše schopnost dát smysl všem těmto informacím.“

V Redmondu berou umělou inteligenci (dále UI) nepochybně vážně. Pojďme si připomenout, co mají a co už dnes nabízejí uživatelům – jsou to kupříkladu asistentka Cortana, klávesnice SwiftKey, vyhledávač Bing a balík souvisejících služeb, online překlady ve Skypu a to jsou jen viditelné vrcholky ledovce. Například vývojáři už mohou využívat pro své aplikace sadu Cortana Intelligence Suite.

To je všechno pořád jen software, takže z jiného konce – Redmond chce zkombinovat UI a HoloLens a posunout interakci s počítačem na kvalitativně novou úroveň. Aby to nebylo málo, Microsoft se zapojil do iniciativy Partnership on Artificial Intelligence to Benefit People and Society (PAIBPS) spolu s Googlem, Facebookem, Amazonem a IBM. Tahle iniciativa je důležitá, aby vznikly nezbytné standardy pro interoperabilitu UI řešení různých firem a normální i UI aplikace různých výrobců tudíž budou umět spolupracovat a vyměňovat si informace.


Cortana


Ale to jsou pořád jen dílčí záležitosti, protože Microsoft chce přetvořit a vlastně už přetváří svůj Azure Cloud na první UI superpočítač, postavený jak na CPU a GPU, tak dokonce na FPGA. Podle toho, co společnost demonstrovala na konferenci Ignite, dokáže tento cloud přeložit 3 miliardy slov v 5 miliónech článků za méně než 10 sekund. Působivé, ne?

Na akci věnované dnes (3. října) otázkám cloudových řešení v Dublinu Satya Nadella řekl: „Nakonec je cloud o pohánění nové generace aplikací. Vždy je to budoucí generace aplikací, která dohání infrastrukturu, a když se podíváme na současnou generaci aplikací, které lidé vytvářejí, tak je definuje strojové učení a umělá inteligence. Proto budujeme Azure jako první superpočítač pro umělou inteligenci.“

Všimněte si, že Nadella říká „budujeme“, takže všechno je v pohybu, nic není hotové, vše se vyvíjí. Zřejmě nás čekají další novinky a možná ještě působivější demonstrace síly redmondského UI cloudu. Celé to dává logiku, protože UI je oblast velkých možností. Nikdo nechce zaspat a opozdit se, každý doufá v průlom a disruptivní inovace, které by mu umožnily utrhnout se konkurenci a získat a zpeněžit náskok.

Jestli se někde láme „budoucí chleba“, tak je to právě v téhle oblasti a vážně ji berou všichni relevantní hráči. Je dobře, že jde o velké a silné společnosti, které mají kapitál na nákladný vývoj. Ale určitě časem uslyšíme třeba i o firmách z garáže financovaných dejme tomu rizikovým kapitálem. Uměle inteligentní budoucnost začíná už dnes a všechno časem bude jinak.

Možná jde o nejvýznamnější technologický trend 21. století, který přetvoří výrobu, práci a zaměstnání, distribuci, spotřebu i doprovodné služby. Každopádně Microsoft chce být u toho.

Zdroje: PC World, Tech Crunch, ZDNet
reklama
reklama
reklama