Microsoft definitivně rozhodl, jak to bude s prohlížeči ve Windows 10

Microsoft definitivně rozhodl, jak to bude s prohlížeči ve Windows 10
, , aktualita
Už delší dobu je známo, že ve Windows 10 budou dva internetové prohlížeče – nový, známý pod kódovým jménem Spartan a veterán Internet Explorer. Také se ví, že existují dvě jádra – staré Trident a nové Edge. A Microsoft teď zvolil to nejjednodušší řešení.
K oblíbeným
reklama
Genezi nového jádra Edge a prohlížeče Spartan - říkejme mu tímto kódovým jménem - jsme popisovali nedávno. Jen pro připomenutí, jádro Edge (resp. EdgeHTML) vzniklo důkladným osekáním již historického jádra Trident z Internet Exploreru. Přes palubu šla především většina funkcí zaměřených na překonané anebo zastaralé standardy. Naopak nové prvky a nové standardy bude dostávat právě jen jádro Edge. Tudíž bez starého balastu bude nové jádro přehlednější pro vývojáře, bude kompatibilnější s novými stránkami a samozřejmě bude rychlejší z pohledu uživatelů.

Objevily se však úvahy, zda bude primární prohlížeč Spartan, nebo Internet Explorer s tím, že ten druhý by se prý dal volitelně doinstalovat. Spekulovalo se také o tom, jestli bude mít každý z prohlížečů jen to své jádro, nebo jestli bude možné zvolit v každém z prohlížečů libovolné jádro. Tomu nahrával fakt, že Internet Explorer v posledních veřejných sestaveních mohl běžet i s jádrem EdgeHTML.


Spartan a IE


Microsoft teď definitivně rozhodl, jak to bude. A po našem soudu jde o nejlogičtější, nejsrozumitelnější a nejelegantnější řešení. Spartan – bude se asi jmenovat jinak – bude mít jen a pouze jádro Edge a Internet Explorer – bude se určitě jmenovat pořád stejně – bude mít jen a pouze jádro Trident.

Uživatelé z řad domácností budou podle Microsoftu primárně využívat Spartan, protože brouzdají po internetu, kde je většina stránek průběžně přizpůsobována nejnovějším standardům. Takže by prakticky vůbec neměli mít potřebu spustit Internet Explorer. Spartan bude zkrátka lepší, modernější a snad bude i uživatelsky přívětivější.

Pak jsou tu ale podnikoví (enterprise) uživatelé a uživatelé z řad veřejné správy, kteří často mají řadu svých informačních systémů postavenou na intranetových řešeních, které mohou být založeny také na starších standardech. Takže pro ně je tu Internet Explorer a starý dobrý Trident, který zaručuje nezbytnou zpětnou kompatibilitu hodně dozadu (dokonce až k IE 5.5).


Jádra Edge a Trident


Celkově to vypadá jako velmi racionální a pro uživatele srozumitelné řešení. Včetně toho, že Microsoft časem a zřejmě potichu nechá Internet Explorer z Windows 10 „odejít“.

A aby nebylo novinek málo, ještě přidáme jednu. Podle jednoho z mnoha redmondských blogů se na vývoji Spartanu podílí společnost Adobe, která poskytla svůj Adobe Web Platform Team. Ten pomáhá s grafikou, typografií, designem a podobně. Tedy s tím, co Adobe umí perfektně.

Tak co, těšíte se na nový prohlížeč, co se nakonec bude jmenovat jinak, nebo zůstanete u Chromu, Firefoxu, Opery či exotičtějších alternativ?

Zdroj: IEblog, Thurrott
reklama
Nejnovější články
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě
Uživatelé herních konzolí Nintendo Switch si stěžují na to, že po čase začne driftovat, čili ujíždět ukazatel spojený s ovladačem Joy-Con. A nyní si už jen nestěžují, dali se dohromady a podali hromadnou žalobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde? AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde?
V databázi výsledků testů UserBenchmark byl spatřen jistý inženýrský vzorek produktu AMD s kódovým označením Flute. Je jasné, že půjde o SoC, a to velice moderní a založené na architektuře Zen 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek