Microsoft definitivně rozhodl, jak to bude s prohlížeči ve Windows 10

Microsoft definitivně rozhodl, jak to bude s prohlížeči ve Windows 10
, , aktualita
Už delší dobu je známo, že ve Windows 10 budou dva internetové prohlížeče – nový, známý pod kódovým jménem Spartan a veterán Internet Explorer. Také se ví, že existují dvě jádra – staré Trident a nové Edge. A Microsoft teď zvolil to nejjednodušší řešení.
K oblíbeným
reklama
Genezi nového jádra Edge a prohlížeče Spartan - říkejme mu tímto kódovým jménem - jsme popisovali nedávno. Jen pro připomenutí, jádro Edge (resp. EdgeHTML) vzniklo důkladným osekáním již historického jádra Trident z Internet Exploreru. Přes palubu šla především většina funkcí zaměřených na překonané anebo zastaralé standardy. Naopak nové prvky a nové standardy bude dostávat právě jen jádro Edge. Tudíž bez starého balastu bude nové jádro přehlednější pro vývojáře, bude kompatibilnější s novými stránkami a samozřejmě bude rychlejší z pohledu uživatelů.

Objevily se však úvahy, zda bude primární prohlížeč Spartan, nebo Internet Explorer s tím, že ten druhý by se prý dal volitelně doinstalovat. Spekulovalo se také o tom, jestli bude mít každý z prohlížečů jen to své jádro, nebo jestli bude možné zvolit v každém z prohlížečů libovolné jádro. Tomu nahrával fakt, že Internet Explorer v posledních veřejných sestaveních mohl běžet i s jádrem EdgeHTML.


Spartan a IE


Microsoft teď definitivně rozhodl, jak to bude. A po našem soudu jde o nejlogičtější, nejsrozumitelnější a nejelegantnější řešení. Spartan – bude se asi jmenovat jinak – bude mít jen a pouze jádro Edge a Internet Explorer – bude se určitě jmenovat pořád stejně – bude mít jen a pouze jádro Trident.

Uživatelé z řad domácností budou podle Microsoftu primárně využívat Spartan, protože brouzdají po internetu, kde je většina stránek průběžně přizpůsobována nejnovějším standardům. Takže by prakticky vůbec neměli mít potřebu spustit Internet Explorer. Spartan bude zkrátka lepší, modernější a snad bude i uživatelsky přívětivější.

Pak jsou tu ale podnikoví (enterprise) uživatelé a uživatelé z řad veřejné správy, kteří často mají řadu svých informačních systémů postavenou na intranetových řešeních, které mohou být založeny také na starších standardech. Takže pro ně je tu Internet Explorer a starý dobrý Trident, který zaručuje nezbytnou zpětnou kompatibilitu hodně dozadu (dokonce až k IE 5.5).


Jádra Edge a Trident


Celkově to vypadá jako velmi racionální a pro uživatele srozumitelné řešení. Včetně toho, že Microsoft časem a zřejmě potichu nechá Internet Explorer z Windows 10 „odejít“.

A aby nebylo novinek málo, ještě přidáme jednu. Podle jednoho z mnoha redmondských blogů se na vývoji Spartanu podílí společnost Adobe, která poskytla svůj Adobe Web Platform Team. Ten pomáhá s grafikou, typografií, designem a podobně. Tedy s tím, co Adobe umí perfektně.

Tak co, těšíte se na nový prohlížeč, co se nakonec bude jmenovat jinak, nebo zůstanete u Chromu, Firefoxu, Opery či exotičtějších alternativ?

Zdroj: IEblog, Thurrott
reklama
Nejnovější články
SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře
Řada analytiků dle serveru Tom's Hardware poukazuje na to, že akvizice firmy Arm společností NVIDIA přinutí mnohé firmy k tomu, aby se zaměřily raději na otevřenou architekturu RISC-V. A společnost SiFive tak přichází z dobře načasovaným prohlášením. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600 EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600
Rozlišení 3840 x 1600 se označuje jako UWQHD+, neboť jde o mírně rozšířené 3440 x 1440, jimž disponuje řada nových a převážně herních ultraširokoúhlých modelů. Nový FlexScan EV3895 je však určen především pro práci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord
Na nové grafické karty GeForce Ampere si brousí zuby také profesionální overclockeři, neboť bylo jasné, že s jejich pomocí se budou lámat rekordy. A na první takový případ se už můžeme podívat díky Brazilcům z TecLab.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple 5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple
Společnost TSMC se nedávno pochlubila tím, že její 5nm proces se vyvíjí velice dobře z hlediska výtěžnosti a je na cestě k tomu, aby se z něj stala ještě mnohem důležitější technologie, než je 7 nm. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích
Technologie SLI a CrossFire se dnes už dají označit spíše za mrtvé, čemuž ostatně firmy NVIDIA a AMD šly naproti. Sama NVIDIA jde nyní ještě dále, neboť podporu SLI už nechce řešit a nechává ji čistě na herních vývojářích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek