Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty

Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
, , aktualita
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
K oblíbeným
reklama
Původní Edge nebyl zrovna povedený prohlížeč, ale s nedávným přechodem na jádro Chromium získal Microsoft další šanci, jak začít od znovu. Americký gigant na svém nejnovějším prohlížeči pracuje opravdu pilně, a tak není nouze nové funkce a vylepšení. Jejich další nálož přináší aktualizace na verzi 89, která byla vydána tento týden. Podle Microsoftu nás čeká zásadní zrychlení startu prohlížeče – údajně o 29 až 41 %. Toho je dosahováno díky funkci „Startup boost“, která na pozadí ponechává spuštěné procesy s neznatelným vlivem na výkon počítače. Přesto můžete funkci zrychleného startu vypnout v možnostech prohlížeče (ve výchozím nastavení je aktivní).
 
Nejnovější Edge také podporuje uspávání karet, které mohou znát uživatelé Chromu. Tato vychytávka přispěje ke zvýšení výkonu počítače a snížení spotřeby, což se projeví hlavně delší výdrží baterie notebooků. Po dvou hodinách neaktivity prohlížeč kartu „uspí“, aby zbytečně nespotřebovávala zdroje. Vizuálně takovou kartu poznáte tím, že je proti ostatním vybledlá. Takto uspaná karta má v průměru o 26 % nižší nároky na procesor a o 16 % nižší nároky na operační paměť. V nastavení můžete tuto funkci vypnout, případně změnit časový limit k uspání karty.
 
 
Pokud máte v prohlížeči otevřenou spoustu karet, může vás kromě nároků na výkon trápit také nepřehlednost. Tím, jak ubývá prostor v horní části obrazovky, se také zmenšují náhledy karet a jejich názvy – až zůstanou viditelné pouze ikonky. Navíc hrozí riziko překliknutí a nechtěného zavření jiné karty. Tento problém řeší vertikální karty, které Microsoft testuje od loňského roku. Až nyní se tato funkce, kterou nabízí třeba konkurenční Vivaldi, dostává do stabilní verze prohlížeče. Nejvhodnější je pro použití na monitorech se širším poměrem stran než 16:9, kde pomůže efektivně vyplnit obrazovku.
 
Vertikální karty aktivujete kliknutím na tlačítko v levném horním rohu. Kdykoliv můžete přepnout zpět na standardní horizontální uspořádání. Ve výchozím nastavení jsou vertikální karty schovány v levé postranní liště (viditelné jsou pouze ikony webů), která se rozbalí až po najetí myší. Můžete ovšem nastavit, aby panel s kartami zůstával otevřený. Mezi další novinky, které přináší Edge 89, patří nové zobrazení historie. Výsledkem by mělo být pohodlnější procházení navštívených webů s možností připnutí panelu.
 
Nová verze prohlížeče by již měla být k dispozici ke stažení, proto si ověřte dostupnost aktualizace v nastavení. Ne všechny nové funkce ovšem musí být k dispozici hned po updatu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1: co nabízí a jaký je? Apple M1: co nabízí a jaký je?
Procesor Apple M1 už byl oficiálně představen, a my se tak podíváme na to, co nabízí tento čip, s jehož pomocí Apple trhá další vazby ze světem x86 s konečným cílem jej zcela opustit. Jaký tedy je M1? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ceny grafických karet už nerostou, jak situaci ovlivňují distributoři? Ceny grafických karet už nerostou, jak situaci ovlivňují distributoři?
Dalo by se říci, že ceny grafických karet jsou dnes na maximu, a tak sice už dále nerostou, ale to zákazníky pochopitelně moc nepotěší. Můžeme si také přečíst o tom, jak se ke své práci staví distributoři hardwaru.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Citigroup: NVIDIA má jen desetiprocentní šanci na akvizici Armu Citigroup: NVIDIA má jen desetiprocentní šanci na akvizici Armu
Včera jsme se dozvěděli o tom, že akvizice Armu firmou NVIDIA se nepozdává britské vládě, jejíž ministr mluví o otázkách národní bezpečnosti. I to jistě ovlivnilo názor analytiků ze Citigroup, dle nichž je šance uzavřít tento obchod malá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Desky Asus, ASRock i Gigabyte s B560 mají omezenou funkčnost prvního M.2 slotu Desky Asus, ASRock i Gigabyte s B560 mají omezenou funkčnost prvního M.2 slotu
Pokud si někdo plánuje koupit novou desku Asus s čipsetem B560, aby ji využil společně se starším procesorem Core 10. generace, měl by si být vědom toho, že v takovém případě na celé řadě desek nevyužije první slot M.2.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nový ransomware nechce kryptoměny, ale dárkové kódy pro Discord Nový ransomware nechce kryptoměny, ale dárkové kódy pro Discord
Obvyklý malware řadící se do vyděračské kolonky ransomwaru po nešťastnících se zašifrovanými daty zpravidla žádá zaplacení jistého obnosu v kryptoměně a především v Bitcoinu. Ne tak NitroRansomware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek