reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft na nátlak akcionářů bude nabízet snadněji opravitelný hardware

8.10.2021, Jan Vítek, aktualita
Microsoft na nátlak akcionářů bude nabízet snadněji opravitelný hardware
Právo na opravu aktuálně rezonuje i ve firmě Microsoft, jejíž akcionáři se rozhodli, že budou žádat, aby byla v budoucnu výrazně přívětivější s ohledem na možnost opravovat její hardware. To se chystá?
Pokud jde o elektroniku a právo na opravu, většinou se bavíme o společnosti Apple, která zrovna tomuto právu moc nakloněna není. Microsoft ale také patří mezi významné výrobce hardwaru, jako jsou jeho počítače Surface. A právě ty patří na serveru iFixit mezi ten nejslaběji hodnocený hardware právě z hlediska opravitelnosti, i když Surface Pro X z roku 2019 už je na tom mnohem lépe než ostatní. Ovšem stále získal jen 6 bodů z 10, takže je co vylepšovat a nesmaže to jedničková skóre, která jako jediné na iFixit nasbírala první až šestá verze Surface Pro. Ty tak dopadly ještě hůře než iPady od firmy Apple. 
 

Dosud ale na iFixit není nový Microsoft Surface Pro 8, který byl vypuštěn na trh před několika týdny a nabídl velice snadno přístupný slot pro odnímatelné SSD. Microsoft je tak na dobré cestě, ale teprve na jejím začátku
 
Dle serveru grist.org nyní Microsoft uzavřel se svými akcionáři vůbec první dohodu týkající se práva na opravu. Firma tak podnikne jisté kroky k tomu, aby umožnila opravu svého hardwaru i v neautorizovaných servisech či samozřejmě i doma, pokud si na takový úkol majitel troufá. 
 
Akcionáře zastupovala organizace As You Sow, dle jejíhož vyjádření tu jde v důsledku především o redukci elektronického odpadu, čili jde o životní prostředí i výhody plynoucí pro zákazníky. Microsoft nyní souhlasil s tím, že bude jednak zkoumat, jak může zpřístupněním náhradních dílů a potřebných instrukcí pro jejich výměnu snížit svůj dopad na životní prostředí a tvorbu elektronického odpadu. Potom se také zavázal konat na základě závěrů své studie. 
 
O něco podobného se mimochodem snaží také společnost Green Century, která se tu zaměřila na ty nejtěžší váhy v celém tématu o právech na opravu. Jde jednak o zmíněný Apple a pak o společnost Deere & Co., výrobce zemědělských strojů John Deere, který je znám i kvůli tomu, jak zákazníky nutí využívat autorizované mechaniky i pro banální opravy. 
 
Microsoft tak bude celé téma teprve zkoumat, ale už nyní mluví o tom, že vytvoří nové mechanismy, které mají umožnit a usnadnit opravy jeho hardwaru. Na konci minulého roku bychom tak už mohli vidět první výsledky, takže teprve uvidíme, co to bude. 


reklama
reklama