www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft opravdu odřízl moderní procesory od aktualizací Windows 7 a 8.1

Microsoft opravdu odřízl moderní procesory od aktualizací Windows 7 a 8.1
, , aktualita
Minulý měsíc se objevila nová aktualizace pro Windows Update, která měla odříznou moderní procesory AMD a Intel od aktualizací systémů Windows 7 a 8.1. Otázka byla, kdy a zda Microsoft tuto funkci zapne. Nyní už se nemusíme ptát, protože se už stalo.reklama
Windows 7 nejsou dle Microsoftu bezpečné a vhodné pro moderní hardware a stejně tak moderní hardware není vhodný pro starší systémy Windows, jak už se ukázalo v polovině března. V té době ale Microsoft ještě novou "funkci" aktualizační služby Windows Update plošně nezprovoznil, což už nyní neplatí. Pokud se tak budete snažit aktualizovat systém Windows 7 nebo Windows 8.1 na počítači s procesorem Ryzen nebo Kaby Lake, budete mít smůlu. Systém přitom dle Ars Technica prohlásí, že "vaše PC používá procesor, který je navržen pro nejnovější verzi systému Windows. Protože tento procesor není podporován verzí systému, již aktuálně používáte, pak pro něj nebudou k dispozici důležité bezpečnostní aktualizace." Uživatel je pak vyzván, aby se v odkazu podíval na podrobnosti.

Je to vůbec poprvé, co Microsoft začal upírat uživatelům bezpečnostní aktualizace jen proto, že ti se opovážili použít moderní hardware pro starší systém. To by se dalo akceptovat ve dvou případech, a sice jednak tehdy, kdy by byla systémům Windows 7 a 8.1 už ukončena podpora. Jenomže pro Windows 7 platí rozšířená podpora čítající právě především bezpečnostní aktualizace až do roku 2020 a pro Windows 8.1 platí do začátku příštího roku dokonce takzvaná mainstreamová podpora. A potom by šlo rozhodnutí Microsoftu ještě jakž takž akceptovat v případě, ve kterém by uživatelům s Ryzen či Kaby Lake oficiálně umožnil bezplatný upgrade na Windows 10, ale ani pak by nebylo vše v pořádku.

Nasnadě je řečnická otázka, co je Microsoftu do toho, že někdo chce používat starší systém, kterému ještě zdaleka neskončila podpora? Především pak samotné rozhodnutí odstřihnout uživatele od aktualizací schované za starost o jejich blaho už působí spíše jako zlomyslný žert, kterým Microsoft v podstatě schválně vystavuje takové lidi bezpečnostním rizikům. Přitom v dobách Windows XP byla politika Microsoftu taková, že i uživatelé nelegálních kopií měli přístup alespoň k bezpečnostním aktualizacím, neboť firma tak chtěla naprosto správně bránit tomu, aby byly takové počítače lépe napadnutelné, což by neprospělo nikomu. Toto uvažování se ale z Microsoftu evidentně vytratilo.

Proč to tedy jednoduše nemůže jako doposud fungovat tak, aby se lidé mohli sami rozhodnout, zda se jim vyplatí přejít na novější systém kvůli jeho lepším funkcím a kompatibilitě s hardwarem? Ta ostatně v případě Windows 10 a Ryzen rozhodně dnes také není stoprocentní. Zvláště komicky pak taková akce působí po prohlášení podnikového viceprezidenta Yusufa Mehdiho, který se rozplýval nad tím, jak hluboký svazek má Microsoft se svými zákazníky.

Existuje však pro uživatele s "nepodporovaným hardwarem" nějaká možnost, jak se k aktualizacím dostat? Mohou si vytvořit třeba instalaci systému obsahující nejnovější aktualizace, ovšem to je poněkud těžkopádné řešení. Jednodušší by bylo ze systémového disku nabootovat na starším počítači a tam systém zálohovat, což ale také není možné vždy. Zbývá pak opravdu uvažovat o tom, zda nepřejít na nový systém, a to ne nutně Windows 10, po čemž Microsoft tímto svým nejnovějším veletočem prahne především.

Zdroj: Ars Technica
reklama
Nejnovější články
Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku
Staré památky nezůstanou nedotčené zubem času ani vandaly. Ani egyptská hrobka Sethiho I. nebyla ušetřena. Aby ale zůstala uchována ve své původní podobě, tým ze společnosti Factum Foundation vytváří s pomocí 3D tisku její kopii. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček
Studiím tohoto ražení se obvykle moc nevěnujeme, ale když už máme závěr pracovního týdne před prodlouženým víkendem, nadneseme trošku odlehčené téma. Výzkumníci z Univerzity v Yorku se věnovali srovnání IQ hráčů MOBA a FPS. Co zjistili? 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS
IBM samotné přišlo s využitím mědi pro propojení prvků v čipech vyráběných technologií CMOS už před dvaceti lety. Uvažovalo se přitom o tom, že měď v těchto čipech bude nahrazena grafenem, ale dle IBM to nenastane. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover
NASA chce sice použít v podstatě stejný systém pro přistání roveru Mars 2020 jako v případě Curiosity, ale to neznamená, že všechny jeho součásti budou identické. Nyní byl otestován nadzvukový padák, který bude pro tuto misi využit.
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek
SilverStone RedLine RL07 chtějí zaujmout elegancí a sklem SilverStone RedLine RL07 chtějí zaujmout elegancí a sklem
Pokud dnes přijde na trh nějaká skříň patřící alespoň do střední třídy, můžeme si být téměř jistí dvěma věcmi. Nabídne bočnici se sklem, nebo rovnou celou ze skla a také LED podsvícení. Řada RedLine RL07 nabízí oboje ve dvojím provedení. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek