www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft opravdu odřízl moderní procesory od aktualizací Windows 7 a 8.1

Microsoft opravdu odřízl moderní procesory od aktualizací Windows 7 a 8.1
, , aktualita
Minulý měsíc se objevila nová aktualizace pro Windows Update, která měla odříznou moderní procesory AMD a Intel od aktualizací systémů Windows 7 a 8.1. Otázka byla, kdy a zda Microsoft tuto funkci zapne. Nyní už se nemusíme ptát, protože se už stalo.reklama
Windows 7 nejsou dle Microsoftu bezpečné a vhodné pro moderní hardware a stejně tak moderní hardware není vhodný pro starší systémy Windows, jak už se ukázalo v polovině března. V té době ale Microsoft ještě novou "funkci" aktualizační služby Windows Update plošně nezprovoznil, což už nyní neplatí. Pokud se tak budete snažit aktualizovat systém Windows 7 nebo Windows 8.1 na počítači s procesorem Ryzen nebo Kaby Lake, budete mít smůlu. Systém přitom dle Ars Technica prohlásí, že "vaše PC používá procesor, který je navržen pro nejnovější verzi systému Windows. Protože tento procesor není podporován verzí systému, již aktuálně používáte, pak pro něj nebudou k dispozici důležité bezpečnostní aktualizace." Uživatel je pak vyzván, aby se v odkazu podíval na podrobnosti.

Je to vůbec poprvé, co Microsoft začal upírat uživatelům bezpečnostní aktualizace jen proto, že ti se opovážili použít moderní hardware pro starší systém. To by se dalo akceptovat ve dvou případech, a sice jednak tehdy, kdy by byla systémům Windows 7 a 8.1 už ukončena podpora. Jenomže pro Windows 7 platí rozšířená podpora čítající právě především bezpečnostní aktualizace až do roku 2020 a pro Windows 8.1 platí do začátku příštího roku dokonce takzvaná mainstreamová podpora. A potom by šlo rozhodnutí Microsoftu ještě jakž takž akceptovat v případě, ve kterém by uživatelům s Ryzen či Kaby Lake oficiálně umožnil bezplatný upgrade na Windows 10, ale ani pak by nebylo vše v pořádku.

Nasnadě je řečnická otázka, co je Microsoftu do toho, že někdo chce používat starší systém, kterému ještě zdaleka neskončila podpora? Především pak samotné rozhodnutí odstřihnout uživatele od aktualizací schované za starost o jejich blaho už působí spíše jako zlomyslný žert, kterým Microsoft v podstatě schválně vystavuje takové lidi bezpečnostním rizikům. Přitom v dobách Windows XP byla politika Microsoftu taková, že i uživatelé nelegálních kopií měli přístup alespoň k bezpečnostním aktualizacím, neboť firma tak chtěla naprosto správně bránit tomu, aby byly takové počítače lépe napadnutelné, což by neprospělo nikomu. Toto uvažování se ale z Microsoftu evidentně vytratilo.

Proč to tedy jednoduše nemůže jako doposud fungovat tak, aby se lidé mohli sami rozhodnout, zda se jim vyplatí přejít na novější systém kvůli jeho lepším funkcím a kompatibilitě s hardwarem? Ta ostatně v případě Windows 10 a Ryzen rozhodně dnes také není stoprocentní. Zvláště komicky pak taková akce působí po prohlášení podnikového viceprezidenta Yusufa Mehdiho, který se rozplýval nad tím, jak hluboký svazek má Microsoft se svými zákazníky.

Existuje však pro uživatele s "nepodporovaným hardwarem" nějaká možnost, jak se k aktualizacím dostat? Mohou si vytvořit třeba instalaci systému obsahující nejnovější aktualizace, ovšem to je poněkud těžkopádné řešení. Jednodušší by bylo ze systémového disku nabootovat na starším počítači a tam systém zálohovat, což ale také není možné vždy. Zbývá pak opravdu uvažovat o tom, zda nepřejít na nový systém, a to ne nutně Windows 10, po čemž Microsoft tímto svým nejnovějším veletočem prahne především.

Zdroj: Ars Technica
reklama
Nejnovější články
AOC vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync AOC vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync
AOC konečně vyslal na trh už dříve ohlášené herní monitory, a to 31,5palcový QHD AG322QCX s rozlišením QHD a 27palcový AG272FCX s Full HD. Oba jsou prohnuté a oba také podporují FreeSync.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera
Kvůli americkým službám byl počítačový svět nedávno obohacen o útoky nových ransomwarů a nyní je na řadě jiný způsob, jímž se útočníci snaží s využitím našich počítačů vydělat peníze. Dělají si z nich otrocké systémy těžící kryptoměnu. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC
Společnost Gigabyte si připravila novou základní desku MZ30-AR0, která je určena pro procesory AMD EPYC. Pokud máte zájem o sestavení serveru založeného na až 32jádrových procesorech AMD, zde je možnost. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu
Vývojáři CryEnginu se chystají přijít s novou verzí 5.4, která bude představovat důležitý krok pro rozšíření podpory Vulkanu. Tato nová verze má dorazit na konci července a její autoři nám poskytli možnost sledovat její vývoj.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka
Asi 2700 světelných let od Země se nachází podivná dvojice hvězd, které okolo sebe aktuálně obíhají velice blízko, ale někdy v minulosti se měla jedna z nich nacházet uvnitř druhé. Jak je to vůbec možné?
Včera,  aktualita, Jan Vítek