www.svethardware.cz
>
>
>

Microsoft ponořil servery do vroucí kapaliny, chlazení je to efektivní

Microsoft ponořil servery do vroucí kapaliny, chlazení je to efektivní
, , aktualita
Microsoft už úspěšně vyzkoušel provoz serverů v uzavřeném kontejneru na mořském dně, kde je jejich správa ovšem poněkud složitější, přičemž jeho nový systém chlazení je v tomto ohledu mnohem lepší a také se týká ponorného chlazení.
K oblíbeným
reklama
Ponorné chlazení je v poslední době často zkoumaná možnost pro efektivní provoz serverů a pokud ve vztahu s ním mluvíme o vroucí kapalině, pochopitelně nemáme na mysli vodu, i když samozřejmě existují i komponenty, jejichž provoz by dokázal právě i vodu přivést k varu. 
 
 
Microsoft se rozhodl vyzkoušet provoz svých serverů v datovém centru s využitím dvoufázového ponorného chlazení, což jsou v praxi velké nádoby připomínající pultové mrazáky. Naplněny jsou speciální tekutinou od firmy 3M, jejíž bod varu se pohybuje na 50 °C. To je zcela běžná provozní teplota počítačových komponent, čili ty předávají svou tepelnou energii všudypřítomné tekutině, jež po dosažení potřebné teploty začne vřít, a tím se i rapidně vypařuje. 
 
 
Vypařená kapalina pak kondenzuje chlazené části kontejneru, aby se pak mohla opět vrátit do nádrže. Dle toho jde právě o dvoufázové chlazení s odkazem na dvě skupenství chladicího média v uzavřeném systému. 
 
Dle Marcuse Fontoury (CVP a Chief Architect of Azure, Microsoft) je takový kompaktní chladicí systém velice efektivní a minimalizuje energetické ztráty. Nicméně právě podmořský projekt Natick může být ještě efektivnější, neboť v jeho případě je teplo odváděno prostě do moře, ale jak už bylo řečeno, přístup k takovému hardwaru je mnohem složitější a nestačí jen počkat, až systém trošku vychladne a zvednout víko. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ITS tiskárny Canon Pixma G540 a G640 přináší 6inkoustový tisk ITS tiskárny Canon Pixma G540 a G640 přináší 6inkoustový tisk
Canon představil ITS tiskárnu Pixma G540 a multifunkci G640, které se mohou pochlubit systémem 6 inkoustů. Přibyla červená a šedá barva. Tyto barvy mají zajistit kvalitnější tisk fotografií s lepšími odstíny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Intel začne příští týden vyjednávat o nové evropské továrně Intel začne příští týden vyjednávat o nové evropské továrně
Společnost Intel už dříve ohlásila, že se chystá výstavbu nové továrny v jedné z evropských zemí, ale dosud jsme neměli představu o tom, co a kde by to mohlo být. To se možná už brzy dozvíme, neboť Intel už chce jednat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Microsoft připravuje novou aplikaci pro Windows Store Microsoft připravuje novou aplikaci pro Windows Store
Microsoft dle Windows Central pracuje na nové verzi aplikace pro Windows Store v systému Windows 10, která má představit jak nové uživatelské rozhraní a také s ní budou zaveden nová pravidla pro vývojáře.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel vyhrál nad VLSI v druhé části právní patentové bitvy Intel vyhrál nad VLSI v druhé části právní patentové bitvy
Společnosti Intel se povedlo uspět u soudu v Texasu, kde se projednával patentový spor s firmou VLSI. Tu přitom označil za pouhou skořápku udržovanou jen za účelem zisku ze soudních tahanic. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Call of Duty: Warzone dostal DLSS, jaký je nárůst FPS? Call of Duty: Warzone dostal DLSS, jaký je nárůst FPS?
Už v lednu NVIDIA hlásila, že technologie RTX, a to ray tracing a DLSS přichází do titulu Call of Duty: Warzone, který už v minulém roce dostal podporu technologie Reflex. Dnes se ale podíváme na to, jak mu prospěje DLSS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře