www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft přestane dodávat 32bitové Windows 10 pro nová PC

Microsoft přestane dodávat 32bitové Windows 10 pro nová PC
, , aktualita
Nové počítače s 32bitovými Windows na trhu prakticky nenajdeme, proto bylo jen otázkou času, kdy k tomuto kroku dojde. Majitelé 32bitových systémů se ovšem nemusí být, aktualizace totiž budou pokračovat.
K oblíbeným
reklama
Se 32bitovou architekturou končí populární linuxová distribuce Ubuntu a velmi radikálně její podporu zastavil Apple po vydání macOS Catalina v říjnu 2019. Microsoft si takový krok nemůže dovolit, neboť by tím zkomplikoval život spoustě majitelé starších počítačů, ale i z jeho jednání je patrné, že s 32bitovým systémem do budoucna nepočítá. Prvním drobným náznakem mohlo být sjednocení minimálních požadavků pro Windows 10, ke kterému došlo před rokem. V minulosti vyžadoval 32bitový systém alespoň 16GB disk a 64bitový potom 20GB disk, ale od Windows 10 May 2019 Update (verze 1903) již byl požadavkem 32GB disk pro obě varianty systému.
 
 
Další důležitý krok tedy přinese Windows 10 May 2020 Update (verze 2004), který by měl vyjít koncem tohoto měsíce. Počínaje touto aktualizací totiž Microsoft přestane dodávat 32bitový systém OEM, tedy výrobcům zařízení. Na trhu se tedy nebudou objevovat nové počítače s 32bitovými Windows 10. Nutno ovšem podotknout, že takové stroje jsou již řadu let raritou. S klesající cenou komponentů totiž ani nedává příliš smysl je vyrábět. Pár výjimek bychom možná našli mezi čínskými mini PC a low-endovými tablety, neboť 32bitovému systému stačí 1GB operační paměť místo 2GB. Všechny běžné nové desktopy, notebooky i konvertibly ovšem již dávno vsází na 64bitovou architekturu.
Pro stávající uživatele 32bitových systémů se ovšem nic nemění. Microsoft slíbil, že i nadále bude na tyto počítače posílat všechny velké aktualizace i menší záplaty. Stejně tak bude možné pořídit novou licenci na 32bitové Windows, a to i při přechodu ze starších verzí operačního systému.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů