www.svethardware.cz
>
>
>
>

Mindfactory: průměrné ceny CPU AMD už překonaly Intel

Mindfactory: průměrné ceny CPU AMD už překonaly Intel
, , aktualita
Máme tu novou statistiku, která se týká velkého německého prodejce Mindfactory a procesorů AMD a Intel. Jak se dalo očekávat, AMD na tom aktuálně není o nic hůř než minule, spíše naopak. 
K oblíbeným
reklama
Mindfactory pravidelně zveřejňuje čísla o prodejích procesorů AMD a Intel, přičemž tento velký německý prodejce nyní počítá tržby Ryzenů už ve výši cca 12 milionů eur za měsíc. Ty narostly výrazně víc než počet prodaných procesorů, což jasně ukazuje, že se zvýšila průměrná cena prodávaných Ryzenů. V tomto velice důležitém ohledu na tom byl Intel ještě relativně nedávno mnohem lépe než AMD, ale karta se obrátila. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
První graf ukazuje právě tržby za prodané procesory, které se zvýšily o necelé 2 miliony eur a na tom mají největší podíl právě nové procesory Ryzen 5000, i když mírně rostly také tržby za generaci Ryzen 3000. Intel si také mírně polepšil, ale i tak ztratil v celkovém součtu jedno procento.  
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Co se týče počtu prodaných procesorů, ten vzrostl v případě firmy AMD jen mírně, čili zvýšila se průměrná cena prodaných procesorů a vzhledem k vyšším cenám Ryzenů 5000 je jasné, proč tomu tak bylo. Počet prodaných procesorů Intel ale vzrostl více než výsledné tržby, takže průměrná cena prodaných Intelů šla naopak dolů a to není pro tuto firmu dobrý výsledek. 
 
To prostě a jednoduše znamená, že zákazníci berou AMD jako výrobce lepších procesorů, za něž jsou ochotni si připlatit a k Intelu začínají chodit pro spíše levnější kusy. A dá se říci, že v téměř celé historii obou firem tomu bylo právě naopak a jak ukazuje i následující graf, tato karta se na konci roku obrátila. 
 
 
Za to mohou i narostlé ceny procesorů AMD, čímž nemyslíme nové modely, ale i starší jako Ryzen 9 3900X a jiné, které se i přesto prodávaly velice dobře. Průměrná cena prodaného CPU od AMD se tak na Mindfactory dostala nad 318 eur, zatímco Intel spadl pod 250 eur.  
 
Co se týče nejoblíbenějších procesorů, které se v tomto obchodu v průběhu prosince prodávaly, na prvních třech místech jsou Ryzen 5 5600X, Ryzen 7 5800X a Ryzen 7 3700X. Dále pokračuje směsice modelů generací Ryzen 3000 a 5000 a až na 11. místě je první Intel, a to Core i7 10700K. 
 
 
Lze očekávat, že podobná situace bude až do letošního března, a to pravděpodobně s tím, že zájem o procesory celkově trošku ochladne, neboť nastoupil tradičně nejslabší kvartál. A pak uvidíme, co nabídne Intel s jeho novými Rocket Lake-S. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek