www.svethardware.cz
>
>
>
>

Minulý cíl New Horizons dostal oficiální název: Arrokoth

Minulý cíl New Horizons dostal oficiální název: Arrokoth
, , aktualita
Jako ze světa fantasy literatury působí nové oficiální jméno pro 2014 MU69, kterému se dříve říkalo také Ultima Thule, anebo i vesmírný sněhulák. Tento objekt se tak jmenuje Arrokoth, takže kde se toto slovo vůbec vzalo?
K oblíbeným
reklama
Sonda New Horizons už je dávno v hloubi Kuiperova pásu, kde se naposledy setkala s tzv. Ultima Thule, čili KBO (Kupier Belt Object) s nedostatečně poetickým označením 2014 MU69, které označuje také rok jeho objevení. Ten si ale zasloužil svůj oficiální název, když už se kolem něj prohnala sonda, takže byl pojmenován slovem Arrokoth. 
 
 
Ultima Thule byla pouze přezdívka vymyšlená v NASA a znamenala doslova "za Thule". Tímto slovem byla ve starověkém Řecku a Římě označována nejvzdálenější země na severu, což mohly být snad Orkneje, snad Shetlandy, nebo něco jiného. 
 
Arrokoth je přitom termín označující oblohu a jde o slovo již mrtvého jazyka Powhatanů z jazykové skupiny Algonquianů, čili původních Američanů. Mezi Powhatany mimochodem patřila i Pocahontas. 
 
New Horizons přitom startovala do vesmíru v době, kdy svět označoval Pluto ještě za planetu a o nějakém Arrokothu se ještě nevědělo. Sonda pak dorazila už k trpasličí planetě, kolem níž mohla pouze prolétnout a vydat se dále do vzdálených končin Sluneční soustavy. NASA tehdy vybírala mezi několika přijatelnými cíli pro další průzkum a nakonec si vybrala 2014 MU69. 
 
 
Nový oficiální název přitom opět vybrala sama NASA, která jej už předložila Mezinárodní astronomické unii a předem si vyžádala i svolení zástupců kmene Powhatanů. Ti se také zúčastnili ceremonie, během níž by bylo udělení jména oslaveno i tradiční Algonquianskou písní. 
 
Samotná New Horizons mezitím stále letí skrz Kuiperův pás a měla by mít dostatek energie pro své systémy i v třetím desetiletí. Nebude ale prostě jen putovat dál, právě nyní se rozhoduje o tom, k jakému dalšímu objektu tohoto pásu se v příštím desetiletí vydá. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář