www.svethardware.cz
>
>
>
>

Minulý cíl New Horizons dostal oficiální název: Arrokoth

Minulý cíl New Horizons dostal oficiální název: Arrokoth
, , aktualita
Jako ze světa fantasy literatury působí nové oficiální jméno pro 2014 MU69, kterému se dříve říkalo také Ultima Thule, anebo i vesmírný sněhulák. Tento objekt se tak jmenuje Arrokoth, takže kde se toto slovo vůbec vzalo?
K oblíbeným
reklama
Sonda New Horizons už je dávno v hloubi Kuiperova pásu, kde se naposledy setkala s tzv. Ultima Thule, čili KBO (Kupier Belt Object) s nedostatečně poetickým označením 2014 MU69, které označuje také rok jeho objevení. Ten si ale zasloužil svůj oficiální název, když už se kolem něj prohnala sonda, takže byl pojmenován slovem Arrokoth. 
 
 
Ultima Thule byla pouze přezdívka vymyšlená v NASA a znamenala doslova "za Thule". Tímto slovem byla ve starověkém Řecku a Římě označována nejvzdálenější země na severu, což mohly být snad Orkneje, snad Shetlandy, nebo něco jiného. 
 
Arrokoth je přitom termín označující oblohu a jde o slovo již mrtvého jazyka Powhatanů z jazykové skupiny Algonquianů, čili původních Američanů. Mezi Powhatany mimochodem patřila i Pocahontas. 
 
New Horizons přitom startovala do vesmíru v době, kdy svět označoval Pluto ještě za planetu a o nějakém Arrokothu se ještě nevědělo. Sonda pak dorazila už k trpasličí planetě, kolem níž mohla pouze prolétnout a vydat se dále do vzdálených končin Sluneční soustavy. NASA tehdy vybírala mezi několika přijatelnými cíli pro další průzkum a nakonec si vybrala 2014 MU69. 
 
 
Nový oficiální název přitom opět vybrala sama NASA, která jej už předložila Mezinárodní astronomické unii a předem si vyžádala i svolení zástupců kmene Powhatanů. Ti se také zúčastnili ceremonie, během níž by bylo udělení jména oslaveno i tradiční Algonquianskou písní. 
 
Samotná New Horizons mezitím stále letí skrz Kuiperův pás a měla by mít dostatek energie pro své systémy i v třetím desetiletí. Nebude ale prostě jen putovat dál, právě nyní se rozhoduje o tom, k jakému dalšímu objektu tohoto pásu se v příštím desetiletí vydá. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir
Sotva se objeví jedna generace procesorů, už se řeší ta následující a mnohdy i ta další. Nyní tu máme první zmínky o procesoru AMD Ryzen 7 5700U, který se objevil v uniklém benchmarku. Výsledky ale nejsou moc povzbudivé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux
Už v červnu minulého roku se hovořilo o tom, že by se mohla objevit verze prohlížeče Edge také pro operační systém Linux. Nemělo by to dlouho trvat a měla by být uvolněna první betaverze nového browseru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou? Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou?
Společnost NVIDIA by v dohledné době měla na trh vypustit také čistě pracovní grafické karty řady Quadro, které budou založeny na čipech rodiny Ampere. Zatím se objevila jedna, a to RTX A6000. Jaká je?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K? NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K?
NVIDIA ve své prezentaci nové generace herních karet ukázala také záběry z hraní v rozlišení 8K, na což se nyní zaměřili populární youtubeři Marques Brownlee a Linus z Linus Tech Tips. Jak se na dnešní možnost hrát v 8K dívají oni?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou
HP se přizpůsobuje době koronavirové, která nahrává práci z domova nebo v menších kancelářích. Výrobce proto představil malé desktopy vybavené převážně procesory AMD, ale také monitory či tiskárny.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik