reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
16.3.2023, Kateřina Hoferková, aktualita
Pilotovaný let na Měsíc se pomalu blíží a NASA společně s firmou Axiom Space představuje nové skafandry pro své astronauty z mise Artemis III, kteří se připravují na výstup na povrch Měsíce.
coremar (364) | 17.3.20237:26
To už se ti amíci fakt zbláznili z té jejich překorektovanosti, že nemůžou prezentovat skafandr v bílé barvě, takže v takové jakou to reálně bude mít? To je hnus­(teda ten skafandr ani ne, ten docela ujde, jen škoda, že bude bílej a ne černej, jak je tu na obrázku. Vypadá jak z nějakého sci­-fi, bílá bude nuda­)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(4)
Kateřina Hoferková (13) | 17.3.20238:33
Pro misi Artemis III bude bílý kvůli odrazu záření, tmavý design je krytí kvůli patentu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
coremar (364) | 17.3.202310:16
Pokud vím, tak patenty jsou veřejně přístupný a barva reálně nic nezakryje, nehledě na to, že bílá barva odráží viditelné světlo, ne radiaci, ani UV ani infračervené ani podobné.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(2)
honza1616 (3388) | 17.3.202311:15
Barva asi na testovacím skafandru skryje patenty lépe vzhledem k tomu že ten model nebyl focen za plného světla, pak je lepsi tmava barva kde se detaily dají ještě lépe skrýt .

A co se týká barvy a odraženého nebo pohlceného záření, je myslím úplně jedno jakou to bude mít barvu, obyčejná barva materiálu vám neodizoluje radiaci, to si pletete s použitým druhém materiálu který bude vytvářet izolaci.
Jen bílo barevné předměty se nebudou tolik zahřívat jako ty tmavé­/černé ­(infra­), ostatně to si můžete vyzkoušet i doma, když dáte něco černého a něco bílé za okno, co z toho bude teplejší
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
coremar (364) | 17.3.202313:04
No pak si můžeme klást otázku, proč ukazují skafandry veřejnosti, když nechtějí aby někdo viděl jak je to provedený. Já na té fotce vidím dost detailů na to aby to šlo okopírovat, funkční záležitosti o které by šlo především tam vidět nebudou tak jako tak.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(2)
Orgic (47) | 17.3.202311:32
Bílá je kvůli zabránění přehřívání, ne kvůli ochraně před radiací. Ochranou patentu je asi myšleno konkrétní zapracování, ale taky mi to moc smysl nedává.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
coremar (364) | 17.3.202313:17
No ale o to jde taky, bílé viditelné světlo neprodukuje moc tepla, teplo se šíří v infračerveném spektru a to bílou barvou nutně neodrazíte. Když máte špatnou barvu, tak to může být klidně i naopak. Navíc takový skafandr bude určitě mít aktivní chlazení tak jako tak. Spíš bych to viděl, že výrobce takhle navrhl design a sestrojil prototyp a NASA řekla ­"dobrý, ale všechny skafandry máme odjakživa bílý, tak bude bílej­" a nebo v tom je opravdu snaha vyhnout se narážkám od překorektovačů. Vždyť je tu hned zmíněný, že tam bude astronaut tmavě pleti, jakoby to nebylo úplně jedno. Dostal se tam? Dostal a měl na to­(fyzicky­) , tak ať tam je, proč mají potřebu to přímo zmiňovat...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(2)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.