www.svethardware.cz
>
>

MIT Dormio: ovládáním snů k vyšší kreativitě

MIT Dormio: ovládáním snů k vyšší kreativitě
, , aktualita
Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu přišli se zařízením, které má za úkol prodloužit stav hypnagogie. Ten totiž je znám pro svůj příznivý vliv na lidskou kreativitu a také volnost myšlení. 
K oblíbeným
reklama
Pokaždé, když usínáme, procházíme stavem hypnagogie, který představuje přechod mezi bděním a spánkem. Jde tak o něco mezi a ani vědci zabývající se spánkem se nemohou dohodnout, zda hypnagogii zařadit spíše do něj, nebo do fáze bdění. Ta má mít však blahodárný vliv na naši kreativitu a schopnost odpoutat se od konvencí, takže výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) se zaměřili na to, jak by bylo možné docílit prodloužení stavu hypnagogie. Díky tomu vzniklo zařízení Dormio. 
 
 
Hypnagogie je stále záhadný stav, jehož neurologická podstata vědcům zatím uniká. Dobře popsané jsou ale její efekty. Jak se vnořujeme do spánku, většinou nevědomky ztrácíme vědomí a přitom zažíváme pomíjivé halucinace a mikrosny, které se prolínají s realitou. 
 
Lidé tak v tomto stavu mohou vést konverzace s někým kdo vedle nich není a které si posléze nepamatují. Ovšem pokud nás někdo či něco z hypnagogie vytrhne, můžeme si uvědomit, co jsme v ní prožívali, ale nejčastěji ji prostě poté zaspíme. Někteří známí myslitelé tak přímo hledali cesty k tomu, jak hypnagogii využívat ve svůj prospěch, a to například Thomas Edison. Ten byl známý i díky svým malým šlofíkům, při nichž držel v rukou ocelové koule. Ty mu pak ihned po usnutí vypadly z rukou a probudily jej. 
 
 
Dormio tak využívá podobný, ale modernější přístup. Člověku dopřeje stav hypnagogie, po níž do něj prostě šťouchne. První verze Dormia využívala elektroencefalograf (EEG) připojený na hlavu a také senzor v rukavici sledující tlak, ovšem ne krve, ale prostě fyzický tlak vyvinutý sevřenou pěstí. Pokud povolil, značilo to počínající spánek a EEG sledovalo mozkové vlny indikující stav hypnagogie. 
 
V tom momentě do věci zasáhl malý stolní robot Jibo, který pronesl předem připravenou větu, aby spáče přiměl přemýšlet nad nějakou věcí a zároveň zaznamenal jeho případnou odpověď. Toto vyrušení zároveň posloužilo proti tomu, aby člověk ihned upadl do hlubokého spánku. Lze si tak dobře představit, že něco takového by snadno zvládl i mobilní telefon, pokud bude mít možnost, jak bezpečně detekovat stav hypnagogie. 
 
To vše by samozřejmě nemělo cenu, kdyby se celý koncept nevyzkoušel na skupině dobrovolníků. Většina z nich pak uvedla, že si pamatovala robotem položený dotaz a také byla z jejich odpovědí "měřena kreativita". Ale je jasné, že to není zrovna snadný úkol, respektive takový, který by mohl přinést exaktně hodnotitelné výsledky. Ty ale i tak ukázaly, že díky Dormiu na tom z hlediska kreativity bylo pět lidí ze šestičlenné testovací skupiny lépe než kontrolní skupina. 
 
Dormio nyní existuje už ve své druhé hardwarové verzi, která využívá výše zobrazený senzor připínaný na prsty a EEG bylo nahrazeno senzory sledujícími tep a dech. A robota Jibo už právě nahradila prostá mobilní aplikace v telefonu, takže celá sestava je daleko jednodušší a menší. Možná že se někdy v budoucnu dočkáme další verze, která už bude určena pro prodej, což je i cíl výzkumníků z MIT, kteří mají v plánu vytvořit co nejlevnější a především neinvazivní Dormio. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů