www.svethardware.cz
>
>
>

MIT studuje nárazy mikroprojektilů při 100 milionech snímků za sekundu

MIT studuje nárazy mikroprojektilů při 100 milionech snímků za sekundu
, , aktualita
V Massachusetts Institute of Technology začali studovat, co se děle při nárazech malinkých projektilů do různých materiálů. Mluvíme přitom o mikrometrech, ale také o 100 milionech snímcích za sekundu. 
K oblíbeným
reklama
Dopady malinkých kousků materiálu ve vysoké rychlosti si zaslouží větší pozornost, alespoň dle studie prováděné na MIT. Tu můžeme spojit třeba s dopady mikrometeoritů a vesmírného smetí, které ohrožuje satelity i samotnou ISS na oběžné dráze, ovšem to zdaleka není vše. Jde i o vývoj nových nátěrů a vrstev pro ochranu materiálů v průmyslu nebo také o vývoj materiálů a technologií určených k řezání. Sledování průběhu dopadů miniaturních projektilů o velikosti cca 10 mikrometrů však není nic snadného, zvláště když jde o rychlost dopadu kolem 1 kilometru za sekundu.
 
trychtýř materiálu vzniklý zasažením kovu částečkou cínu
 
Na MIT se použily konkrétně malé částečky cínu urychlované pomocí laserů a není divu, že ty se po dopadu na cílový povrch v podstatě vypařily společně s částí zasaženého materiálu a vedle toho byl také nějaký materiál vymrštěn pryč. Laserový systém zajistil, že projektily dopadaly přesně na čas, což je velice důležité, pokud máme něco správně (opět laserem) osvítit a natáčet při až 100 milionech snímků za sekundu. 
 
A právě možnost natáčení takové události měli vědci vůbec poprvé, a tak se mohli podívat na její průběh namísto toho, aby mohli jen sledovat následky. Mohl tak být přesně určen i moment, kdy se cín začíná tavit a vypařovat, což má hrát důležitou roli v tom, jakým způsobem bude ovlivněn zasažený materiál. 
 
 
Na základě pozorování byl také vytvořen počítačový model, který simuluje, jak se budou různé mikroprojektily chovat při zasažení různých materiálů. Mohou se odrazit, ulpět na povrchu nebo z něj naopak část uždibnout a zanechat po sobě malinkatý kráter, jaký vidíme na druhé fotografii, který materiál oslabí a naruší. 
 
Ideálním výsledkem celé studie mohou být nové materiály nebo nové ochranné vrstvy, které budou více odolné vůči erozi působením dopadů mikroprojektilů. To se může týkat jak vesmírných sond a stanic, tak třeba i potrubí v nichž společně s plynem či ropou vysokou rychlostí putují také pevné částečky. K tomu ale bude zapotřebí další zkoumání, protože dosud se v MIT zaměřili jen na čisté kovy, čili ne slitiny a vedle toho výzkumníky čeká také sledování dopadů z různých úhlů, nejen "čelní srážky". 
 
Animaci dopadu v animovaném .gif najdete na stránkách MIT.
 
Zdroj: mit.edu


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick
Společnost Epic Games ukázala ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick, ačkoliv tato technika vykreslování obrazu se při prezentaci hry nedostala zrovna do popředí. A přitom je využita pro řadu prvků. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih
Adobe je známý jako softwarová společnost, která si osvojila model předplatného a moderní pojetí "prodeje" softwaru. Zákazníci si nekupují kopii, nýbrž stornovatelnou licenci na využití produktu a co s tím může přicházet, nám nyní Adobe předvádí naživo. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd
Kdysi spirální galaxie NGC 4485 se v dávné minulosti téměř srazila s mnohem větší galaxií NGC 4490. Srážka nebyla přímá, ale i tak změnila menší galaxii v rodiště nových hvězd, na něž se nyní blíže podíval Hubble. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty
AMD už dokončuje svou novou generaci desktopových APU, což jsou čipy, které nesou kódové označení Picasso. A máme tu opět známého thajského leakera, který nám prozradí, jaké takty můžeme očekávat. O takty totiž zde půjde především. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek