www.svethardware.cz
>
>
>

MIT studuje nárazy mikroprojektilů při 100 milionech snímků za sekundu

MIT studuje nárazy mikroprojektilů při 100 milionech snímků za sekundu
, , aktualita
V Massachusetts Institute of Technology začali studovat, co se děle při nárazech malinkých projektilů do různých materiálů. Mluvíme přitom o mikrometrech, ale také o 100 milionech snímcích za sekundu. 
reklama
Dopady malinkých kousků materiálu ve vysoké rychlosti si zaslouží větší pozornost, alespoň dle studie prováděné na MIT. Tu můžeme spojit třeba s dopady mikrometeoritů a vesmírného smetí, které ohrožuje satelity i samotnou ISS na oběžné dráze, ovšem to zdaleka není vše. Jde i o vývoj nových nátěrů a vrstev pro ochranu materiálů v průmyslu nebo také o vývoj materiálů a technologií určených k řezání. Sledování průběhu dopadů miniaturních projektilů o velikosti cca 10 mikrometrů však není nic snadného, zvláště když jde o rychlost dopadu kolem 1 kilometru za sekundu.
 
trychtýř materiálu vzniklý zasažením kovu částečkou cínu
 
Na MIT se použily konkrétně malé částečky cínu urychlované pomocí laserů a není divu, že ty se po dopadu na cílový povrch v podstatě vypařily společně s částí zasaženého materiálu a vedle toho byl také nějaký materiál vymrštěn pryč. Laserový systém zajistil, že projektily dopadaly přesně na čas, což je velice důležité, pokud máme něco správně (opět laserem) osvítit a natáčet při až 100 milionech snímků za sekundu. 
 
A právě možnost natáčení takové události měli vědci vůbec poprvé, a tak se mohli podívat na její průběh namísto toho, aby mohli jen sledovat následky. Mohl tak být přesně určen i moment, kdy se cín začíná tavit a vypařovat, což má hrát důležitou roli v tom, jakým způsobem bude ovlivněn zasažený materiál. 
 
 
Na základě pozorování byl také vytvořen počítačový model, který simuluje, jak se budou různé mikroprojektily chovat při zasažení různých materiálů. Mohou se odrazit, ulpět na povrchu nebo z něj naopak část uždibnout a zanechat po sobě malinkatý kráter, jaký vidíme na druhé fotografii, který materiál oslabí a naruší. 
 
Ideálním výsledkem celé studie mohou být nové materiály nebo nové ochranné vrstvy, které budou více odolné vůči erozi působením dopadů mikroprojektilů. To se může týkat jak vesmírných sond a stanic, tak třeba i potrubí v nichž společně s plynem či ropou vysokou rychlostí putují také pevné částečky. K tomu ale bude zapotřebí další zkoumání, protože dosud se v MIT zaměřili jen na čisté kovy, čili ne slitiny a vedle toho výzkumníky čeká také sledování dopadů z různých úhlů, nejen "čelní srážky". 
 
Animaci dopadu v animovaném .gif najdete na stránkách MIT.
 
Zdroj: mit.edu


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery
Soukromí uživatelů je poslední dobou čím dál víc probírané téma a čím dál víc také narušováno. Singapore Airlines to teď schytaly za instalaci kamer mířících přímo na pasažéry každého cestujícího v letadle.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4 CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4
Noctua sice už dávno nabízí chladiče ve speciálních verzích SE-AM4, které jsou určeny i pro moderní procesory AMD Ryzen do patice AM4. Nyní se příslušné montážní sady dostanou do všech chladičů Noctua jako jejich hlavní výbava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář