www.svethardware.cz
>
>

MIT vyvíjí grafenové zařízení pro výrobu elektřiny z Wi-Fi signálu

MIT vyvíjí grafenové zařízení pro výrobu elektřiny z Wi-Fi signálu
, , aktualita
Vědci v Massachusetts Institute of Technology pracují na další zajímavé technologii. Mělo by jí být zařízení využívající grafen k výrobě elektřiny převodem ze signálů Wi-Fi a jiných. Telefony by se tak mohly průběžně dobíjet.
K oblíbeným
reklama
Bezdrátové nabíjení zní jako velmi dobrá věc, ale v praxi zatím nepřináší mnoho pozitiv. Nabíječku je nutné mít i tak, telefon musí být velmi blízko a účinnost není tak vysoká. Vědci z MIT nicméně dále rozvíjí myšlenku toho, že by se mobilní nařízení mohla nabíjet sama sběrem jiné další energie, která se jen tak "povaluje" v okolním prostředí. Konkrétně jde o terahertzové vlny, které jsou někde mezi infračervenými a mikrovlnami, přičemž je v jisté míře emitují i zařízení, jako jsou Wi-Fi, 5G/LTE antény (přičemž zde je efektivní signál dané technologie gigahertzový), THz vlny dokonce emituje i lidské tělo.
 
MIT konverze THz vln
 
Myšlenka "sběru" vln není zdaleka nová, dosud ale narážela na spoustu limitů. Dosud se zkoušelo pracovat např. s rádiovými vlnami. Jiné pokusy to zkoušeli i s THz vlnami, ale tam byl především problém v tom, že proces fungoval jen při extrémně nízkých teplotách, tudíž to bylo v praxi nepoužitelné. Hiroki Isobe z MIT zkusil studovat vlastnosti grafenu, který sice dokáže reagovat na THz vlny a rozpohybovat tak vlastní elektrony, ty se ale pohybují do všech směrů, což je problém. Když se ale pod vrstvu grafenu vloží další vrstva nitridu boritého, elektrony by měly začít putovat jen jedním směrem, což pak vede ke vzniku stejnosměrného proudu. Grafen musí být ale naprosto čistý, aby to správně fungovalo, protože jakákoli nečistota by proud elektronů rozhodila do jiných směrů a množství proudu by se snižovalo.
 
MIT konverze THz vln
 
Na podobných technologiích pracují i jiné vědecké týmy, které už objevily tyto schopnosti grafenu a na jejichž výzkumu Isobe staví ten svůj. Problémem zatím je, že jde pořád jen o koncept na papíře a neexistuje ani žádný prototyp zařízení. Je tak docela dobře možné, že to potrvá ještě nějaký ten rok, než vůbec vznikne reálné zařízení, kterému pak může trvat dalších několik let, než se dostane do výroby. A možná se také ukáže to, že množství energie bude natolik malé, tudíž by něco takového mohlo být použitelné jen u zařízení s malou spotřebou, u kterých se extrémně špatně mění baterie (např. kardiostimulátory).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů
Společnost SpaceX Elona Muska v pátek testovala ve svém texaském středisku další prototyp Starship. Zkouška se bohužel nepodařila podle představ, prototyp SN4 totiž explodoval při testu motorů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů