www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet

Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
, , aktualita
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
K oblíbeným
reklama
Databáze známých exoplanet narostla především díky teleskopu Kepler a my si musíme uvědomit, že ten sledoval jen mizivou část oblohy, měl velice omezený dohled a využíval metodu, kterou nemohl ani zdaleka odhalit všechny exoplanety ve svém úhlu pohledu. 
 
 
Začít můžeme tím, jakou oblast Kepler prohledával a na to bude nejlepší obrázek, který to jasně znázorňuje. Jde celkem o jen čtvrtinu procenta oblohy, přičemž sledované hvězdy byly vzdáleny mezi 600 a 3000 světelnými roky (průměr naší galaxie je přes 100.000 sv. let). 
 
A pak je tu ona tranzitní metoda, která vyžaduje, aby planety dokázaly z našeho pohledu zastínit své slunce, takže celá jejich soustava musí být správně natočena, což je jedna podmínka a pak je rovněž velice těžké hledat planety, které obíhají dále od své hvězdy, což znamená, že kdybychom hledali tu naši odjinud stejným způsobem, museli bychom vydržet čekat přinejmenším dva roky, abychom měli šanci zachytit alespoň dva přelety přes tvář Slunce. Není tak divu, že Kepler objevil spíše planety, které jsou u svých hvězd velice blízko, což tvoří i ve sledované křivce silnější signál. 
 
 
Přesto nám databáze exoplanet díky Kepleru narostla o tisíce nových a i díky tomu mohou astronomové odhadovat, kolik planet jistého typu asi Mléčná dráha ukrývá. K tomu využili rovněž data evropského satelitu Gaia, který dokáže velice přesně mapovat pohyb a pozici vybraných hvězd či galaxií s cílem vytvořit mapu čítající miliardu objektů. Nicméně co je to vůbec Zemi podobná planeta?
 
To samozřejmě záleží na úhlu pohledu, ale pro účely dané studie to je taková, která má průměr 2/3 až 3/2 Země a jeden její rok trvá 237 až 500 dní. Zda se přitom nachází v obyvatelném pásu své hvězdy, to se zrovna neřešilo, takže šlo o samotné planety, ne jejich systémy. 
 
Je naprosto zřejmé, že výsledný počet musí být založen na odhadu a extrapolaci z toho, co víme, takže rozpětí 5 až 10 miliard podobných Zemi je kvůli tomu velké. Ovšem vůbec to neznamená, že by všechny měly být vhodné pro život stejného typu, jaký je na Zemi. Ostatně až na trošku kratší oběh do výše uvedených podmínek patří i Venuše s jejími 500 °C na povrchu a 92násobným tlakem atmosféry v porovnání se Zemí.
 
Stejně tak musí vyhovovat prostředí dané planetární soustavy, což pak závisí především na tamní hvězdě, která by měla být pokud možno stabilní a mít klidné projevy. Pokud jde o výše stanovenou dobu oběhu a obyvatelné pásmo značící možnost existence vody v tekutém stavu, pak můžeme rovnou vyloučit všechny systémy s červenými trpaslíky, jenže těchto hvězd je přitom v Mléčné dráze ze všech zdaleka nejvíce. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek