www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet

Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
, , aktualita
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
K oblíbeným
reklama
Databáze známých exoplanet narostla především díky teleskopu Kepler a my si musíme uvědomit, že ten sledoval jen mizivou část oblohy, měl velice omezený dohled a využíval metodu, kterou nemohl ani zdaleka odhalit všechny exoplanety ve svém úhlu pohledu. 
 
 
Začít můžeme tím, jakou oblast Kepler prohledával a na to bude nejlepší obrázek, který to jasně znázorňuje. Jde celkem o jen čtvrtinu procenta oblohy, přičemž sledované hvězdy byly vzdáleny mezi 600 a 3000 světelnými roky (průměr naší galaxie je přes 100.000 sv. let). 
 
A pak je tu ona tranzitní metoda, která vyžaduje, aby planety dokázaly z našeho pohledu zastínit své slunce, takže celá jejich soustava musí být správně natočena, což je jedna podmínka a pak je rovněž velice těžké hledat planety, které obíhají dále od své hvězdy, což znamená, že kdybychom hledali tu naši odjinud stejným způsobem, museli bychom vydržet čekat přinejmenším dva roky, abychom měli šanci zachytit alespoň dva přelety přes tvář Slunce. Není tak divu, že Kepler objevil spíše planety, které jsou u svých hvězd velice blízko, což tvoří i ve sledované křivce silnější signál. 
 
 
Přesto nám databáze exoplanet díky Kepleru narostla o tisíce nových a i díky tomu mohou astronomové odhadovat, kolik planet jistého typu asi Mléčná dráha ukrývá. K tomu využili rovněž data evropského satelitu Gaia, který dokáže velice přesně mapovat pohyb a pozici vybraných hvězd či galaxií s cílem vytvořit mapu čítající miliardu objektů. Nicméně co je to vůbec Zemi podobná planeta?
 
To samozřejmě záleží na úhlu pohledu, ale pro účely dané studie to je taková, která má průměr 2/3 až 3/2 Země a jeden její rok trvá 237 až 500 dní. Zda se přitom nachází v obyvatelném pásu své hvězdy, to se zrovna neřešilo, takže šlo o samotné planety, ne jejich systémy. 
 
Je naprosto zřejmé, že výsledný počet musí být založen na odhadu a extrapolaci z toho, co víme, takže rozpětí 5 až 10 miliard podobných Zemi je kvůli tomu velké. Ovšem vůbec to neznamená, že by všechny měly být vhodné pro život stejného typu, jaký je na Zemi. Ostatně až na trošku kratší oběh do výše uvedených podmínek patří i Venuše s jejími 500 °C na povrchu a 92násobným tlakem atmosféry v porovnání se Zemí.
 
Stejně tak musí vyhovovat prostředí dané planetární soustavy, což pak závisí především na tamní hvězdě, která by měla být pokud možno stabilní a mít klidné projevy. Pokud jde o výše stanovenou dobu oběhu a obyvatelné pásmo značící možnost existence vody v tekutém stavu, pak můžeme rovnou vyloučit všechny systémy s červenými trpaslíky, jenže těchto hvězd je přitom v Mléčné dráze ze všech zdaleka nejvíce. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Včera, aktualita, Jan Vítek17 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře