www.svethardware.cz
>
>
>

Mléčná dráha nám narostla na dvojnásobek

Mléčná dráha nám narostla na dvojnásobek
, , aktualita
Nenarostla pochopitelně reálně, ale v očích astronomů, kteří se již dlouho snaží zjistit, jak je naše galaxie vůbec velká. Nejnovější údaje totiž říkají, že je naše galaxie napříč dvakrát tak veliká, než se udávalo ještě před 10 lety. 
reklama
Tento případ jen ukazuje, jak jsou naše znalosti o vesmíru dosud stále jen chabé a jak se mohou podstatně měnit i zcela zásadní údaje. Na obranu astronomů je třeba říci, že mít přehled o vlastní galaxii je mimořádně složité a podobá se to snahám o zmapování lesa z pohledu pozorovatele, který se v onom lese sám nachází. V tomto ohledu jsme na tom daleko lépe při sledování jiných galaxií, jako je třeba nám nejbližší Andromeda:
 
 
Tu můžeme vidět celou, a mít tak o ní dobrý přehled, ale údaje o rozměrech naší vlastní galaxie dosud vycházely především z počítačových modelů. Nejnovější informace ale mají základ na rozsáhlém průzkumu hvězd a dle toho bylo určeno, že disk Mléčné dráhy napříč měří asi 200.000 světelných let. V mnoha naučných článcích přitom najdeme, že naše galaxie má průměr cca 92.000 světelných let. 
 
 
Mléčná dráha se jako spirální galaxie skládá z výrazných struktur, a to ramen, z nichž ta nejvýraznější mají své vlastní názvy. Ve vnějších částech se nacházejí řídce rozprostřené hvězdy tvořící tzv. halo, takže nejvíce hvězd je přirozeně blíže k centru. Okraj galaxie se přitom měří od místa, kde počet hvězd v disku začíná rapidně klesat, což není zrovna pevně daná oblast, ale od toho máme také značně zaokrouhlené údaje o jejím průměru. 
 
Z toho však jednoznačně vyplývá ta (ostatně očividná) věc, že klíčem pro určení průměru galaxie je hledání hvězd. Právě hvězdy uvnitř disku bývají mnohem mladší než hvězdy tvořící halo a také se díky generační obměně skládají z jiných materiálů. Díky tomu se dají takové hvězdy od sebe celkem spolehlivě odlišit, a tak i určit, kde už začíná halo, jež bychom do průměru galaxie neměli počítat. 
 
Čili zde nastupuje spektroskopie, díky níž lze rozkladem světla hvězd určit, co je tvoří. Přesně tomu se věnovaly dva průzkumy, a to APOGEE a LAMOST, které daly dohromady údaje o více než 4600 hvězdách a pomohly určit hranice Mléčné dráhy. Výsledky zveřejněné v květnu v Astronomy and Astrophysics pak jasně ukazují, že "diskové" hvězdy se nacházejí mnohem dále od centra galaxie, než se dříve myslelo. 
 
I tak jich ale s rostoucí vzdáleností rapidně ubývá a Mléčná dráha se ani dle nejnovějších údajů nemůže rovnat se sousední Andromedou, která má průměr disku 220.000 světelných let. Už se ale nedá říci, že by naše galaxie byla oproti Andromedě trpaslík. Mění se tím ale také něco s ohledem na celkovou masu Mléčné dráhy? Dle autorů výzkumu je úbytek počtu vzdálených hvězd exponenciální, takže jejich hmotnostní přínos je zanedbatelný. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS
Společnost AOC představila trojici nových levných herních monitorů 22V2H, 24V2H a 27V2H. Všechny tři mají IPS obrazovku a podporují také technologii AMD FreeSync. To vše za dosti nízkou cenu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek
Tim Cook vůbec není nadšený z kontroverzního článku serveru Bloomberg, který tvrdí, že čínští výrobci hardware vkládali do základních desek amerických serverů štěnice. Žádá, aby údajně nepravdivý článek stáhl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru
Startup Volocopter už před rokem provedl test svého autonomního létajících taxi v Dubaji a létá i Německu. Jednou z dalších zemí, kde proběhnou testovací lety tohoto 18rotorového "dronu" pro dvě osoby, bude Singapur.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
19.10.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář