www.svethardware.cz
>
>
>

Mléčná dráha nám narostla na dvojnásobek

Mléčná dráha nám narostla na dvojnásobek
, , aktualita
Nenarostla pochopitelně reálně, ale v očích astronomů, kteří se již dlouho snaží zjistit, jak je naše galaxie vůbec velká. Nejnovější údaje totiž říkají, že je naše galaxie napříč dvakrát tak veliká, než se udávalo ještě před 10 lety. 
reklama
Tento případ jen ukazuje, jak jsou naše znalosti o vesmíru dosud stále jen chabé a jak se mohou podstatně měnit i zcela zásadní údaje. Na obranu astronomů je třeba říci, že mít přehled o vlastní galaxii je mimořádně složité a podobá se to snahám o zmapování lesa z pohledu pozorovatele, který se v onom lese sám nachází. V tomto ohledu jsme na tom daleko lépe při sledování jiných galaxií, jako je třeba nám nejbližší Andromeda:
 
 
Tu můžeme vidět celou, a mít tak o ní dobrý přehled, ale údaje o rozměrech naší vlastní galaxie dosud vycházely především z počítačových modelů. Nejnovější informace ale mají základ na rozsáhlém průzkumu hvězd a dle toho bylo určeno, že disk Mléčné dráhy napříč měří asi 200.000 světelných let. V mnoha naučných článcích přitom najdeme, že naše galaxie má průměr cca 92.000 světelných let. 
 
 
Mléčná dráha se jako spirální galaxie skládá z výrazných struktur, a to ramen, z nichž ta nejvýraznější mají své vlastní názvy. Ve vnějších částech se nacházejí řídce rozprostřené hvězdy tvořící tzv. halo, takže nejvíce hvězd je přirozeně blíže k centru. Okraj galaxie se přitom měří od místa, kde počet hvězd v disku začíná rapidně klesat, což není zrovna pevně daná oblast, ale od toho máme také značně zaokrouhlené údaje o jejím průměru. 
 
Z toho však jednoznačně vyplývá ta (ostatně očividná) věc, že klíčem pro určení průměru galaxie je hledání hvězd. Právě hvězdy uvnitř disku bývají mnohem mladší než hvězdy tvořící halo a také se díky generační obměně skládají z jiných materiálů. Díky tomu se dají takové hvězdy od sebe celkem spolehlivě odlišit, a tak i určit, kde už začíná halo, jež bychom do průměru galaxie neměli počítat. 
 
Čili zde nastupuje spektroskopie, díky níž lze rozkladem světla hvězd určit, co je tvoří. Přesně tomu se věnovaly dva průzkumy, a to APOGEE a LAMOST, které daly dohromady údaje o více než 4600 hvězdách a pomohly určit hranice Mléčné dráhy. Výsledky zveřejněné v květnu v Astronomy and Astrophysics pak jasně ukazují, že "diskové" hvězdy se nacházejí mnohem dále od centra galaxie, než se dříve myslelo. 
 
I tak jich ale s rostoucí vzdáleností rapidně ubývá a Mléčná dráha se ani dle nejnovějších údajů nemůže rovnat se sousední Andromedou, která má průměr disku 220.000 světelných let. Už se ale nedá říci, že by naše galaxie byla oproti Andromedě trpaslík. Mění se tím ale také něco s ohledem na celkovou masu Mléčné dráhy? Dle autorů výzkumu je úbytek počtu vzdálených hvězd exponenciální, takže jejich hmotnostní přínos je zanedbatelný. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED
Společnost AU Optronics si dle Digitimes a LED Inside chystá velkou novinku týkající se podsvícení. Půjde o nasazení Mini-LED, které se mají představit především v herních panelech a výsledných monitorech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače
Large Hadron Collider (LHC) je v provozu už od roku 2010 a nyní odstartoval proces jeho významného vylepšení, po němž budeme moci mluvit o HL-LHC, čili High-Luminosity. O co se v tomto případě jedná?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů
Tchaj-wanští výrobci a dodavatelé grafických karet musejí počítat s tím, že dodávky na trh budou mít v druhém letošním pololetí sestupnou tendenci. Důvod je naprosto zřejmý, a sice značně ochablý zájem těžařů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu
Pokud by vás zajímalo, kolik peněz už jste utratili na Steamu za hry či jiné zboží, dosud jste pomocí svého klienta neměli možnost, jak to rychle a přesně zjistit. Valve nám ale tuto možnost brzy dá a půjde o nástroj External Funds Used. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU
Intel už se nijak netají s tím, že pracuje na vývoji samostatných GPU, které mají být dost výkonné i pro moderní hry. Ostatně proto si k sobě z AMD přetáhl Raju Koduriho a ten nyní rozšiřuje svůj tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek