25.11.2017, Milan Šurkala, aktualita

Město Mnichov chtělo být průkopníkem v používání open-source softwaru a část městské správy před lety přešla na operační systém Linux. Nevydrželo to však věčně, jsou s tím i nemalé problémy a vrací se tak zpět k Windows. 

reklama
linux | od: kutil05 (72)  27.11.201716:11
Brněnská Moravská Zemská knihovna, běží na linuxu i Win 7. Mají tam i Macy a Sun stanice. Klienti chodí na linux a zaměstnanci na Win. Je tam 4 miliony svazků a volná kapacita na další 2.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
bohuzel | od: maraou (24)  26.11.201711:38
Zakladni problem vsech Linuxovych adaptaci je ten, ze mocne rozsirene produkty MS nejsou shopne kompatibilne spolupracovat s nicim a to ani s vlastnimi produkty starsiho vydani.
Samozrejme chapu to, nebudou se otvirat svetu a riskovat ztratu slepice co nosi zlata vejce.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Re: bohuzel | od: Milan Šurkala (1048)  26.11.201711:52
To bych řekl, že Microsoftu trochu křivdíte. Ten naopak začíná Linux dost podporovat ­(zejména své cloudové služby, dokonce mám pocit, že vydal i vlastní linuxovou distribuci mířenou právě na jeho cloud­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Re: bohuzel | od: maraou (24)  26.11.201712:57
Takhle do hloubky do toho nevidim, nicmene kompatibilita office aplikaci je dlouhodobe tristni nehlede na pouzity format.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Re: bohuzel | od: lipo (47)  26.11.201715:42
asi myslíte tohle: https:­/­/www.linuxexpres.cz­/novinky­/red­-hat­-a­-microsoft­-budou­-spolupracovat­-na­-kontejnerech

tzn.: ­"provoz Red Hat Enterprise Linuxu a kontejnerů Red Hat OpenShift Dedicated na platformě Microsoft Azure Stack, resp. Microsoft Azure na straně jedné a provoz kontejnerů se systémem Windows Server na platformě Red Hat OpenShift na straně druhé.­"

ale je pravda že v poslední době se M$ v postoji k linuxu dost změnil a pochopil že není úplná náhoda, když většina serverů beží právě na něm..

na druhou stranu plně chápu že linux prostě ještě není­(a kdo ví jestlí vůbec někdy bude­) systém pro BFU.
druhá stránka věci je však jeho z pohledu BFU ­"nezničitelnost­", jelikož tam neumějí nic nainstalovat není to jak rozbít a v praxi sem neviděl ještě jediný zavirovaný­/zaprasený stroj... narozdíl od Win, kde to běžnej ehm ­"chlap­" zvládne za pár nevhodnejch stránek :)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Re: bohuzel | od: maraou (24)  26.11.201716:23
Moje babicka fungovala docela dlouho na linuxu... ikony email, web, karty a mahjong mela primo na plose a nic vic nepotrebovala. :­)

Uz trochu pokrocilejsi uzivatel bude slusne ztracen.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: bohuzel | od: Mitisko (66)  26.11.201719:45
Pane zrovna minulý týden mě celý den školili ohledně ­"kontajnerů­" a možná jste aj vy podlehl propagandě Microsoftu ale řekněme si to rovnou. Microsoft má dost peněz z firem které na straně serveru používají Linux a je v jejich zájmu mít na klienské straně tyhle firem produkty microsoft. To je hlavní důvod proč se snaží s kompatibilitou s linuxem. Co se týče kontajnerů tak to by se dalo nazvat aj jako ­"krádež­" linuxového jádra, protože to bez ohledu na to jakou aplikaci potřebujete provozovat využije jádro windows anebo linux v podstatě oddělíte HW od SW a dosáhnete co jste chtěl. Jenom drobnost musíte mít minimálně licenci na windows server 2016 center edice 120 000kč normální edice standart 23 000 kč tak doufám že jsem nalil trochu světla proč ten microsoft tak moc podporuje linuxy
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Přesně | od: lipo (47)  26.11.20179:16
Zlaty vendor lockin a odesilani vsech dat do redmondu­(cti NSA­)... A je pravda ze nase statni sprava by mohla byt vzorem pro ostatni, takovej legendarni registr vozidel.. Jeste ze to bezi na proprietalnim sw­(neverejny ­- > bezpecny ­- > levny­)

*pozor muze obsahovat stopy sarkasmu
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(2)
Taky dobrý. | od: Pavel Matějka (587)  26.11.20177:34
Podle odhadu HP, který na tom v Mnichově hodně spolupracoval, stála úspora cca 11 milionů euro za licence asi 120­-150 milionů euro v nákladech na přechod. Teď dalších 50 milionů na přechod zpátky, fakt skvělí hospodáři. Ušetřím korunu kdyby to stovku stálo.

Zaplať pánbůh za to, že se Piráti ještě necpou do vlády a nechtějí převádět na linux českou státní správu. Tenhle linuxový klub, vylepšený Antifou, by to klidně udělal.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(6)  nízká(5)
Re: Taky dobrý. | od: durib (155)  26.11.201719:33
Ono je zde ještě jedno hledisko, které se vůbec nebere v potaz ­- bezpečnost a s tím spojená transparentnost. Se divím, že po Snowdenově odhalení toho, co byla předtím konspirační teorie, nepřechází všechny státní správy na opensource. Si pamatuju na článek, jak měla Merkelová důležitě volat Obamovi, jestli ji také odposlouchávají. To to vyšumělo sakra rychle. Je tak asi úplně jedno kolikrát dojde k úniku dat, jestli máš v systému cílený backdoor či ne. Pořád se budou dělat ty stejné chyby a většině je to naprosto fuk. Ty jo kdyby takhle prodávali třeba bezpečnostní dveře ­(dostanete je za levno, ale občas se k vám podíváme jak si žijete ­- máme ke všem univerzální klíč­), taky by se daná firma udržela na trhu?
Řešením je nejdříve tlačit na dodavatele nového SW řešení, aby je dělali multiplatformě. Aby dodávali i zdrojové kódy a nemohl tak být vendor lock­-in. Až pak přichází na řadu přechod OS. V opačném pořadí to vždy dopadne jak s LiMuxem.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(2)
Re: Taky dobrý. | od: Hnizdo (230)  27.11.201712:51
Presne tak. Nejdriv se resi kompatibilita s existujicimi aplikacemi ­(sw, hw­), az po vyreseni se dela prechod OS.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Taky dobrý. | od: Milan Šurkala (1048)  27.11.201713:02
Oni tu kompatibilitu řešili dost dlouho, jen to bohužel nedořešili. Od oznámení to ladili přes tři roky, než vůbec začali přecházet. Jenže nedokázali přejít na 100 % a nyní po deseti letech uznali, že ten zbytek nedořeší a mít dva systémy je sebevražda. Tohle např. pomohlo smrti mobilních Windows na telefonech, kdy uživatelé také řešili, zda budou mít kompatibilní aplikace a ne vždy tomu tak bylo.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.