www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Modder vytvořil kartu Radeon RX Vega Nano

Modder vytvořil kartu Radeon RX Vega Nano
, , aktualita
Společnost AMD přišla před řadou let s kartami Radeon R9 Nano, které byly vytvořeny pro sestavy označované za SFF (Small Form Factor) založené většinou na deskách Mini-ITX. Oficiální nástupce však nikdy nedostaly. 
K oblíbeným
reklama
Grafické karty Radeon R9 v provedení Nano tak asi nebyly pro AMD takový úspěch, aby se firma rozhodla je znovu oživit v generaci Vega. Ostatně Radeon R9 Nano byl zmenšenou verzí karty Radeon R9 Fury X a přišel vybaven stejným čipem za stejné peníze, ovšem s podstatně menším chladičem, a tedy i výrazně nižším TDP, které se podepsalo i na výkonu. Těžko by si tak někdo schválně pořizoval takovou kartu, aniž by její malé provedení opravdu nutně potřeboval. 
 
Dá se také říci, že pro AMD byly R9 Nano i způsobem, kam veřejnosti ukázat, že díky využití pamětí HBM mohou být i velice výkonné karty na tak malém PCB. 
 
 
Nicméně není tak zcela pravda, že nástupce R9 Nano nikdy nepřišel. Na trh se dostala karta PowerColor RX VEGA 56 8GB HBM2-NANO Edition, nicméně to byla pouze a jen iniciativa jednoho výrobce a ne karta přímo od AMD, přičemž tato karta byla navíc představena až uprostřed roku 2018. Samo AMD vytvořilo maximálně několik vzorků, z nichž se jeden dostal do rukou Tima Sweeneyho z Epic Games, ovšem to bylo poprvé a naposled, co veřejnost mohla tuto kartu vidět. Zde máme zachyceno, jak mu ji předává Raja Koduri: 
 
 
Díky tomu alespoň čínský modder působící na fórech Chiphell mohl vědět, jak daná karta vypadá a mohl se držet původního designu od AMD.  
 
 
Tento modding je pochopitelně založen "pouze" na vytvoření příslušného chladiče a samotná karta zůstala tak, jak je. Čili k tomuto účelu nemohla být využita referenční karta od AMD, neboť to je vytvořilo příliš dlouhé. Namísto toho výběr padl na XFX Radeon RX Vega 56, jejíž PCB nesahá o moc dále za konektor PCIe x16.
 
 
Pak už šlo o vytvoření příslušného chladiče, jehož provedení vychází z R9 Nano, ovšem vzhled odpovídá generaci Vega. Autor testoval i několik ventilátorů, než zjistil, že nejlepších výsledků stejně dosáhne pomocí naprosto běžného axiálního modelu s 11 lopatkami. 
 
 
Později také byl na chladič přidán onen ikonický růžek s písmenem R, jaký známe z dospělých karet Vega a také se pracuje na podsvíceném logu Radeon. Co se týče výkonu chladiče, ten dokáže kartu v plné zátěži udržet pod 80 °C s tím, že hlučnost je dle autora nižší než v případě R9 Nano. 
 
Zdroj: Chiphell


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet
NVIDIA nedávno potvrdila, že nová generace mobilních grafických karet GeForce už nebude rozdělena na základní Max-P a slabší Max-Q pro úspornější či tenčí počítače. Jak ale zákazník zjistí, co si kupuje? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal
V posledních dnech a týdnech se mluvilo o tom, že Intel se jistojistě chystá využít výrobní kapacity firmy TSMC k výrobě procesorů či snad dalších produktů, ovšem dle Digitimes žádná taková dohoda ještě neexistuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později
Studio CD Projekt Red o víkendu vypustilo do světa první velkou záplatu pro Cyberpunk 2077, která verzi hry povýší na 1.1 a je určena pro PC, konzole i Stadii. Jde především o ladění, opravy, přičemž herní vylepšení ještě nečekejme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games? Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games?
Už před rokem jsme slyšeli o tom, že se chystá oživení série Knights of the Old Republic, čili KOTOR a také se mluví o tom, že ji bude vyvíjet nějaké studio, jež bychom zrovna nehádali. A vůbec přitom nemusí patřit pod Electronic Arts. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alphabet ukončuje projekt Loon, internetové spojení přes balóny Alphabet ukončuje projekt Loon, internetové spojení přes balóny
Firma Alphabet, která je mateřskou společností Googlu, ukončila projekt balónů Loon, které měly přinést internetové spojení do oblastí bez pokrytí do chudých a odlehlých oblastí, kde jsou běžné formy připojení nemožné nebo velmi drahé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře