www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Modder vytvořil kartu Radeon RX Vega Nano

Modder vytvořil kartu Radeon RX Vega Nano
, , aktualita
Společnost AMD přišla před řadou let s kartami Radeon R9 Nano, které byly vytvořeny pro sestavy označované za SFF (Small Form Factor) založené většinou na deskách Mini-ITX. Oficiální nástupce však nikdy nedostaly. 
K oblíbeným
reklama
Grafické karty Radeon R9 v provedení Nano tak asi nebyly pro AMD takový úspěch, aby se firma rozhodla je znovu oživit v generaci Vega. Ostatně Radeon R9 Nano byl zmenšenou verzí karty Radeon R9 Fury X a přišel vybaven stejným čipem za stejné peníze, ovšem s podstatně menším chladičem, a tedy i výrazně nižším TDP, které se podepsalo i na výkonu. Těžko by si tak někdo schválně pořizoval takovou kartu, aniž by její malé provedení opravdu nutně potřeboval. 
 
Dá se také říci, že pro AMD byly R9 Nano i způsobem, kam veřejnosti ukázat, že díky využití pamětí HBM mohou být i velice výkonné karty na tak malém PCB. 
 
 
Nicméně není tak zcela pravda, že nástupce R9 Nano nikdy nepřišel. Na trh se dostala karta PowerColor RX VEGA 56 8GB HBM2-NANO Edition, nicméně to byla pouze a jen iniciativa jednoho výrobce a ne karta přímo od AMD, přičemž tato karta byla navíc představena až uprostřed roku 2018. Samo AMD vytvořilo maximálně několik vzorků, z nichž se jeden dostal do rukou Tima Sweeneyho z Epic Games, ovšem to bylo poprvé a naposled, co veřejnost mohla tuto kartu vidět. Zde máme zachyceno, jak mu ji předává Raja Koduri: 
 
 
Díky tomu alespoň čínský modder působící na fórech Chiphell mohl vědět, jak daná karta vypadá a mohl se držet původního designu od AMD.  
 
 
Tento modding je pochopitelně založen "pouze" na vytvoření příslušného chladiče a samotná karta zůstala tak, jak je. Čili k tomuto účelu nemohla být využita referenční karta od AMD, neboť to je vytvořilo příliš dlouhé. Namísto toho výběr padl na XFX Radeon RX Vega 56, jejíž PCB nesahá o moc dále za konektor PCIe x16.
 
 
Pak už šlo o vytvoření příslušného chladiče, jehož provedení vychází z R9 Nano, ovšem vzhled odpovídá generaci Vega. Autor testoval i několik ventilátorů, než zjistil, že nejlepších výsledků stejně dosáhne pomocí naprosto běžného axiálního modelu s 11 lopatkami. 
 
 
Později také byl na chladič přidán onen ikonický růžek s písmenem R, jaký známe z dospělých karet Vega a také se pracuje na podsvíceném logu Radeon. Co se týče výkonu chladiče, ten dokáže kartu v plné zátěži udržet pod 80 °C s tím, že hlučnost je dle autora nižší než v případě R9 Nano. 
 
Zdroj: Chiphell


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou
Amazon už dříve avizoval, že přinejmenším do 5. dubna bude při naskladňování a odesílání zboží upřednostňovat to, co lidé v dnešní době nezbytně potřebují a do toho patří třeba i toaletní papír. Hardware má menší prioritu, což trápí nejen výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová
Společnost SpaceX by již tento rok měla létat s astronauty na palubě své kosmické lodi Crew Dragon k ISS. Kromě květnové mise Demo-2 je na tento rok naplánovaná i mise dalších astronautů k ISS, k nim by se měla připojit i Shannon Walkerová. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů
Společnost InWin tentokrát neukázala žádnou okázalou specialitku, ale naopak skříň, která by měla být především praktická. C200 je totiž určena pro "tvůrce obsahu", takže lze mluvit o skříni pro pracovní stanice. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Micron brzy začne s výrobou 128vrstvých 3D NAND s architekturou RG Micron brzy začne s výrobou 128vrstvých 3D NAND s architekturou RG
Americký Micron se chystá už v tomto čtvrtletí spustit výrobu pamětí 3D NAND skládajících se ze 128 vrstev a využívajících jistou RG Architecture. Na trh pak tyto paměti začnou proudit během příštího kvartálu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gamescom 2020 se uskuteční v původním termínu, i když možná jen online Gamescom 2020 se uskuteční v původním termínu, i když možná jen online
Organizátoři ujistili fanoušky, že největší herní veletrh v Evropě se uskuteční v původním srpnovém termínu. Otázkou zůstává, v jaké podobě. Menší štěstí měla herní akce QuakeCon 2020, která byla zrušena.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik