MONARCH: první adaptivní počítač
23.3.2007, Jan Vítek, aktualita
Společnost Raytheon sdělila, že vytvořila první počítačovou architekturu, která se dokáže přizpůsobovat dle potřeby. Počítač byl pojmenován jako MONARCH, což je zkratka pro Morphable Networked Micro-Architecture a firma Raytheon jej vyvinula...
Společnost Raytheon sdělila, že vytvořila první počítačovou architekturu, která se dokáže přizpůsobovat dle potřeby. Počítač byl pojmenován jako MONARCH, což je zkratka pro Morphable Networked Micro-Architecture a firma Raytheon jej vyvinula původně pro Department of Defense (konkrétně pro DARPA - Defense Advanced Research Project Agency a U.S. Air Force Research Laboratory) pro adresování a zpracování velkých objemů dat ze senzorových systémů.
Schéma systému MONARCH
Systém MONARCH obsahuje šest procesorů a "highly interconnected reconfigurable computing array", tedy vysoce propojené přizpůsobitelné počítačové pole. Dle firmy tento systém poskytuje výkon 64 Gigaflops, 60 GB/s paměťovou propustnost a 43 GB/s datovou propustnost. Všech šest procesorů je postaveno na architektuře RISC a všechny jsou schopné provozovat SIMD operace podobné instrukční sadě AltiVec od Apple, IBM a Freescale (využívají ji například PowerPC). Jeden procesor obsahuje 96 sčítacích jednotek (integer/float), 96 násobicích jednotek, 124 dual port pamětí, 258 generátorů adres, 12 MB interní DRAM paměti, 14 DMA enginů a 20 DIFL (Differential IFL) portů - každý 1,3 GB/s. Monarch přitom pracuje jako jednotný SoC (System on a Chip), což snižuje celkový počet potřebných čipů.
Nick Uros, vice prezident skupiny Advanced Concepts and Technology z Raytheon Space and Airborne Systems o MONARCHu říká, že je unikátní ve své schopnosti se rekonfigurovat a optimalizovat tak zpracování dat za běhu. Poskytuje výjimečnou výpočetní sílu společně s velmi efektivním nakládáním s energií a je plně programovatelný. Energetická efektivita činí použitá RISC CPU jedněmi z nejúspornějších procesorů. Slovy čísel to je spotřeba 8 - 50 W, v porovnání výkon za watt pak 3 - 6 Gigaflop za watt. V laboratorních testech pak prý MONARCH překonal čtyřjádrové čipy Intel Xeon s desetinásobně vetším výkonem a momentálně je systém ve stádiu prototypu.
Zdroj: DailyTech