www.svethardware.cz
>
>
>

MONARCH: první adaptivní počítač

MONARCH: první adaptivní počítač
, , aktualita
Společnost Raytheon sdělila, že vytvořila první počítačovou architekturu, která se dokáže přizpůsobovat dle potřeby. Počítač byl pojmenován jako MONARCH, což je zkratka pro Morphable Networked Micro-Architecture a firma Raytheon jej vyvinula...
K oblíbeným
reklama
Společnost Raytheon sdělila, že vytvořila první počítačovou architekturu, která se dokáže přizpůsobovat dle potřeby. Počítač byl pojmenován jako MONARCH, což je zkratka pro Morphable Networked Micro-Architecture a firma Raytheon jej vyvinula původně pro Department of Defense (konkrétně pro DARPA - Defense Advanced Research Project Agency a U.S. Air Force Research Laboratory) pro adresování a zpracování velkých objemů dat ze senzorových systémů.


Schéma systému MONARCH

Systém MONARCH obsahuje šest procesorů a "highly interconnected reconfigurable computing array", tedy vysoce propojené přizpůsobitelné počítačové pole. Dle firmy tento systém poskytuje výkon 64 Gigaflops, 60 GB/s paměťovou propustnost a 43 GB/s datovou propustnost. Všech šest procesorů je postaveno na architektuře RISC a všechny jsou schopné provozovat SIMD operace podobné instrukční sadě AltiVec od Apple, IBM a Freescale (využívají ji například PowerPC). Jeden procesor obsahuje 96 sčítacích jednotek (integer/float), 96 násobicích jednotek, 124 dual port pamětí, 258 generátorů adres, 12 MB interní DRAM paměti, 14 DMA enginů a 20 DIFL (Differential IFL) portů - každý 1,3 GB/s. Monarch přitom pracuje jako jednotný SoC (System on a Chip), což snižuje celkový počet potřebných čipů.

Nick Uros, vice prezident skupiny Advanced Concepts and Technology z Raytheon Space and Airborne Systems o MONARCHu říká, že je unikátní ve své schopnosti se rekonfigurovat a optimalizovat tak zpracování dat za běhu. Poskytuje výjimečnou výpočetní sílu společně s velmi efektivním nakládáním s energií a je plně programovatelný. Energetická efektivita činí použitá RISC CPU jedněmi z nejúspornějších procesorů. Slovy čísel to je spotřeba 8 - 50 W, v porovnání výkon za watt pak 3 - 6 Gigaflop za watt. V laboratorních testech pak prý MONARCH překonal čtyřjádrové čipy Intel Xeon s desetinásobně vetším výkonem a momentálně je systém ve stádiu prototypu.

Zdroj: DailyTech
reklama
Nejnovější články
BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem
Deepfakes jsou čím dál tím větším problémem. Varuje před nimi stabice BBC, která se podílela na tvorbě falešného videa s Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ukazuje, že je stále snazší udělat věrohodný podvrh.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Včera, aktualita, Jan Vítek
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář