www.svethardware.cz
>
>
>

MONARCH: první adaptivní počítač

MONARCH: první adaptivní počítač
, , aktualita
Společnost Raytheon sdělila, že vytvořila první počítačovou architekturu, která se dokáže přizpůsobovat dle potřeby. Počítač byl pojmenován jako MONARCH, což je zkratka pro Morphable Networked Micro-Architecture a firma Raytheon jej vyvinula...
K oblíbeným
reklama
Společnost Raytheon sdělila, že vytvořila první počítačovou architekturu, která se dokáže přizpůsobovat dle potřeby. Počítač byl pojmenován jako MONARCH, což je zkratka pro Morphable Networked Micro-Architecture a firma Raytheon jej vyvinula původně pro Department of Defense (konkrétně pro DARPA - Defense Advanced Research Project Agency a U.S. Air Force Research Laboratory) pro adresování a zpracování velkých objemů dat ze senzorových systémů.


Schéma systému MONARCH

Systém MONARCH obsahuje šest procesorů a "highly interconnected reconfigurable computing array", tedy vysoce propojené přizpůsobitelné počítačové pole. Dle firmy tento systém poskytuje výkon 64 Gigaflops, 60 GB/s paměťovou propustnost a 43 GB/s datovou propustnost. Všech šest procesorů je postaveno na architektuře RISC a všechny jsou schopné provozovat SIMD operace podobné instrukční sadě AltiVec od Apple, IBM a Freescale (využívají ji například PowerPC). Jeden procesor obsahuje 96 sčítacích jednotek (integer/float), 96 násobicích jednotek, 124 dual port pamětí, 258 generátorů adres, 12 MB interní DRAM paměti, 14 DMA enginů a 20 DIFL (Differential IFL) portů - každý 1,3 GB/s. Monarch přitom pracuje jako jednotný SoC (System on a Chip), což snižuje celkový počet potřebných čipů.

Nick Uros, vice prezident skupiny Advanced Concepts and Technology z Raytheon Space and Airborne Systems o MONARCHu říká, že je unikátní ve své schopnosti se rekonfigurovat a optimalizovat tak zpracování dat za běhu. Poskytuje výjimečnou výpočetní sílu společně s velmi efektivním nakládáním s energií a je plně programovatelný. Energetická efektivita činí použitá RISC CPU jedněmi z nejúspornějších procesorů. Slovy čísel to je spotřeba 8 - 50 W, v porovnání výkon za watt pak 3 - 6 Gigaflop za watt. V laboratorních testech pak prý MONARCH překonal čtyřjádrové čipy Intel Xeon s desetinásobně vetším výkonem a momentálně je systém ve stádiu prototypu.

Zdroj: DailyTech
reklama
Nejnovější články
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ohrožuje nás Hyper-threading a měli bychom ho vypnout? Ohrožuje nás Hyper-threading a měli bychom ho vypnout?
Na první otázku z titulku lze říci, že ano, ohrožuje. Jenomže je třeba se také ptát na to, zda je to ohrožení reálné a kdo by se ho měl obávat. K tomu neexistuje jednoznačná odpověď, ale pojďme si to trošku rozebrat a podívat se na reakce firem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ZOTAC nabídnes minipočítač ZBOX s Xeonem a grafikou Quadro ZOTAC nabídnes minipočítač ZBOX s Xeonem a grafikou Quadro
V malém provedení se na trh chystají počítače ZBOX QX Series, které jsou vybaveny hardwarem pro pracovní stanice. Ten bude založen na procesorech Intel Xeon a grafických kartách NVIDIA Quadro s až 16 GB paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
Google potvrdil, že bude muset odstřihnout budoucí telefony Huawei od většiny svých služeb. Na stávajících telefonech ovšem bude Play Store fungovat i nadále. Své kroky potvrdil také Qualcomm a Intel. Doplněno.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
HP koupil superpočítačového specialistu Cray HP koupil superpočítačového specialistu Cray
Společnost Hewlett-Packard ukořistila firmu, jejíž jméno je synonymem pro superpočítače. Však na platformách Cray vznikají ty nejvýkonnější systémy dneška a chystají se také vůbec první, které otevřou éru exaFLOPS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře