www.svethardware.cz
>
>
>

MONARCH: první adaptivní počítač

MONARCH: první adaptivní počítač
, , aktualita
Společnost Raytheon sdělila, že vytvořila první počítačovou architekturu, která se dokáže přizpůsobovat dle potřeby. Počítač byl pojmenován jako MONARCH, což je zkratka pro Morphable Networked Micro-Architecture a firma Raytheon jej vyvinula...
reklama
Společnost Raytheon sdělila, že vytvořila první počítačovou architekturu, která se dokáže přizpůsobovat dle potřeby. Počítač byl pojmenován jako MONARCH, což je zkratka pro Morphable Networked Micro-Architecture a firma Raytheon jej vyvinula původně pro Department of Defense (konkrétně pro DARPA - Defense Advanced Research Project Agency a U.S. Air Force Research Laboratory) pro adresování a zpracování velkých objemů dat ze senzorových systémů.


Schéma systému MONARCH

Systém MONARCH obsahuje šest procesorů a "highly interconnected reconfigurable computing array", tedy vysoce propojené přizpůsobitelné počítačové pole. Dle firmy tento systém poskytuje výkon 64 Gigaflops, 60 GB/s paměťovou propustnost a 43 GB/s datovou propustnost. Všech šest procesorů je postaveno na architektuře RISC a všechny jsou schopné provozovat SIMD operace podobné instrukční sadě AltiVec od Apple, IBM a Freescale (využívají ji například PowerPC). Jeden procesor obsahuje 96 sčítacích jednotek (integer/float), 96 násobicích jednotek, 124 dual port pamětí, 258 generátorů adres, 12 MB interní DRAM paměti, 14 DMA enginů a 20 DIFL (Differential IFL) portů - každý 1,3 GB/s. Monarch přitom pracuje jako jednotný SoC (System on a Chip), což snižuje celkový počet potřebných čipů.

Nick Uros, vice prezident skupiny Advanced Concepts and Technology z Raytheon Space and Airborne Systems o MONARCHu říká, že je unikátní ve své schopnosti se rekonfigurovat a optimalizovat tak zpracování dat za běhu. Poskytuje výjimečnou výpočetní sílu společně s velmi efektivním nakládáním s energií a je plně programovatelný. Energetická efektivita činí použitá RISC CPU jedněmi z nejúspornějších procesorů. Slovy čísel to je spotřeba 8 - 50 W, v porovnání výkon za watt pak 3 - 6 Gigaflop za watt. V laboratorních testech pak prý MONARCH překonal čtyřjádrové čipy Intel Xeon s desetinásobně vetším výkonem a momentálně je systém ve stádiu prototypu.

Zdroj: DailyTech
reklama
Nejnovější články
Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra
Před dvěma měsíci Google oznámil, že ukončí provoz sociální sítě Google+. Našla se však další bezpečnostní díra a společnost se rozhodla, že tuto síť odstaví ještě rychleji, a to už v dubnu 2019.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru
Uvedení nové Tesly Roadster se pomaličku blíží. Sice to ještě nějakou dobu potrvá, nicméně automobilka prezentovala video demonstrující drtivou akceleraci vozu, kdy je na 96 km/h za pouhých 1,9 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu
Hon na temnou hmotu probíhá už pěknou řádku desetiletí, což je dlouho na to, že ta má tvořit většinu hmoty ve známém vesmíru. S jejím nalezením, respektive spíše detekováním by ale mohly pomoci nové typy atomových hodin. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel ještě více navýšil kapitálové výdaje pro tento rok Intel ještě více navýšil kapitálové výdaje pro tento rok
Intel už jednou letos navýšil své kapitálové výdaje pro rok 2018, a to o plnou miliardu dolarů. Nyní se odhodlal kvůli svým problémům s uspokojením poptávky po 14nm čipech investovat další peníze. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jak uchovat energii? MIT navrhuje "slunce v krabici" Jak uchovat energii? MIT navrhuje "slunce v krabici"
Slunce v krabici je pouze přezdívka pro zařízení s označením Thermal Energy Grid Storage-Multi-Junction Photovoltaics, čili TEGS-MPV. Dle MIT by mohlo lépe než jiné způsoby posloužit pro uložení energie.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář