www.svethardware.cz
>
>
>

Moorův zákon stále žije, podle Intelu bude platit minimálně do příchodu 7nm čipů

Moorův zákon stále žije, podle Intelu bude platit minimálně do příchodu 7nm čipů
, , aktualita
Konvenční výroba křemíkových čipů, jak jí známe dnes, má své limity a dříve nebo později na ně narazí. Podle vývojářů ze společnosti Intel však máme ještě čas přinejmenším několik dalších let.
K oblíbeným
reklama
Výzkumný pracovník společnosti Intel Mark Bohr nastínil v rozhovoru před chystanou akademickou konferencí ISSCC (International Solid-State Circuits Conference) v San Franciscu další vývoj polovodičové technologie. Intel je přesvědčen, že současný model výroby polovodičových čipů může bez větších problémů pokračovat přes 10nm výrobní proces, který má přijít už v roce 2016.

Dokonce i přechod na 7nm proces lze uskutečnit bez nutnosti uchýlit se k novým revolučním technologiím, jako jsou například ultrafialové lasery. Výroba čipů je komplexní problém, ale jednu z hlavních rolí zde hrají světlo citlivé materiály a právě světlo.

Letos to bude 50 let od doby, kdy spoluzakladatel společnosti Intel (tenkrát NM Electronics) Gordon Moore vyslovil svou slavnou tezi, že hustota integrace tranzistorů se zdvojnásobí každých 18 měsíců. Tato teze je nyní globálně známá jako Moorův zákon a v praxi znamená, že se mezigeneračně, tj. přibližně jednou za dva roky, zvyšuje výkon či snižuje spotřeba vyráběných čipů.

Bohr se v rozhovoru také vyjádřil ke zpoždění 14nm procesorů "Broadwell“. Uvedl, že podcenili čas nutný k experimentování s novým procesem, a to zejména s ohledem na dosažení požadovaných výnosů.

Uvedl však, že vývoj 10nm technologie probíhá ve srovnání se 14nm, alespoň zatím, rychleji a věří, že by 10nm čipy mohly přijít podle plánu, tedy už v příštím roce.

10nm čipy jsou sice už na cestě, ale zatím to vypadá, že ještě chvíli budeme vídat 14nm resp. 16nm produkty. První 14nm Intely přišly teprve nedávno, AMD je ještě stále u 28nm technologie a dokonce i výrobci grafických čipů nebo ARM procesorů teprve dolaďují své 14/16nm čipy.

Zdroj: PCWorld
reklama
Nejnovější články
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře