reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Motherboard je základ: Úvod

, , článek
Motherboard je základ: Úvod
Tak jako na začátku každého měsíce vám i v červnu představíme novou tematickou přílohu "Motherboard je základ". Samotný název o ní mnohé napovídá, ovšem na co se můžete nadcházející týdny skutečně těšit, najdete v dnešním úvodním článku.
Motherboard je základ: Úvod

Motherboard je základ


Představujeme vám další z řad tematických příloh, které pro vás připravujeme na serverech tvfreak.cz, digimanie.cz a svethardware.cz každý měsíc v roce. V nadcházejících týdnech se budeme aktuálně věnovat především základním deskám, proto také výmluvný název "Motherboard je základ".

Z principu jejich činnosti a hlediska výpočetní techniky se jedná o jednu z nejpodstatnějších součástí (dnešních) počítačů. Tvoří ji množství rezistorů, kondenzátorů, diod, tranzistorů nebo integrovaných obvodů a sama o sobě bývá osazena rozšiřujícími (nezbytnými) komponentami - procesorem, modulem tvořící operační paměť, grafickou kartou, apod. Nutno podotknout, že všechny zmíněné prvky mohou ve slovním vyjádření, spíše pak praxi, nabývat i množného čísla. A samozřejmě existují i varianty s integrovaným řešením.Každý uživatel může očekávat od své základní desky něco jiného. Někdo touží po vysokém výkonu, dobré stabilitě celého systému, jiní si zakládají na úsporných funkcích nebo nehlučném provozu. Další se mohou řadit do oblasti přetaktovávačů, které zajímá jediné - získat ze svého "železa" maximální možný potenciál, přičemž ostatní faktory jsou pro ně minoritní. Jak je vidět, rozdílných hledisek je v tomto ohledu opravdu velké množství.

My se zaměříme na kvalitu osazených komponent a podíváme se na známé úsporné technologie. Jelikož se na trhu objevují také speciální edice určené pro "overclockery", zamyslíme se i nad otázkou přetaktování. V tomto ohledu nebude chybět ani pasáž věnovaná způsobu chlazení. Mimo to se můžete také těšit na přehled technologií čipových sad v souvislosti s podporou vysokého rozlišení pro integrovaná grafická řešení.


První krůčky při výběru, aneb šetříme (nejen) elektřinou


Návodů a doporučení, jak si vybrat "základovku", najdete na Internetu nepřeberné množství. V tomto ohledu bychom mohli použít již několikrát zmiňovanou pravdu, že se odvíjí vše od způsobu jejího využití. Samozřejmě nesmíme také opomenout důležité preference samotného uživatele.

Jak naznačuje slovní spojení "základní deska", jedná se o hlavní část v našem případě (desktopových) počítačů, a tak je potřeba její volbě věnovat zvýšenou pozornost. Špatným nebo unáhleným rozhodnutím si můžete přivodit do budoucna mnoho problémů. Naopak promyšlený a uvážlivý výběr vás těchto neduhů může zbavit. Nemluvě o ušetřených peněžních výdajích.Sumarizovat preference, podle kterých postupovat při výběru uvažované komponenty, není vůbec jednoduché, protože je ve hře mnoho faktorů. Něco málo pro začátek nám může prozradit nedávná anketa "Jakého z uvedených výrobců základních desek preferujete?", do níž se zapojilo 800 čtenářů našeho magazínu. Její účastníci nejčastěji sympatizují se značkami Gigabyte (37 %) nebo Asus (35 %). 8 % pak s MSI a 12 % uživatelů vypovědělo, že se rozhodují bez ohledu na výrobce.

Když se odprostíme od "detailů", jakými jsou značka, typ, nebo formát MB, počet rozšiřujících slotů a I/O konektorů, zásadní rozhodnutí spočívá ve volbě procesoru a čipové sady. Jaké jsou dnes v tomto směru možnosti? Co nám trh nabízí? Vyplatí se levnější "neznačkové" produkty oproti běžnému standardu? V rámci naší přílohy se zaměříme právě na tyto otázky, kdy se budeme věnovat zejména kvalitě osazených komponent základních desek.Vývoj nové elektroniky a obecně IT průmyslu jde neustále kupředu a cenová dostupnost výrobků negativně nahrává stoupající spotřebě elektrické energie. V souvislosti s touto problematikou se musíme zamyslet také nad faktorem úspory této energie, která stojí nemalé finanční prostředky. V tomto ohledu se snaží významní výrobci motherboardů zaujmout různými technologiemi pro snížení spotřeby celého systému - příkladem jsou Asus EPU, Gigabyte DES, MSI Green Power atp. Více se o nich dozvíte v chystaném článku.


Přetaktování - proč ne?


Zvyšování výkonu počítačových komponent pomocí overclockingu je tu s námi už slušnou řádku let. Ohledně poradenství platí výše napsané - Internet v tomto smyslu poskytuje až neskutečně mnoho studijních materiálů. V širším pojetí se taktování stalo postupem doby skoro obvyklou činností. Běžně se setkáváme s dotazy, zda bude nová komponenta uživatelem taktována nad mez továrního nastavení.Samozřejmě je potřeba napsat, že v dnešní době je situace zcela odlišná od dob dávno minulých. Trh je z výkonostního hlediska nasycen velkým množstvím produktů od různých výrobců. Tato skutečnost vede k zamyšlení, zda je dnes vůbec potřeba počítačové díly taktovat? Důvodů, proč této techniky (ne)využít, existuje mnoho a leckteré mohou opětovně vést k úspoře pořizovacích nákladů. Proč (ne)taktovat, to si řekneme v jednom z připravených teoretických článků.


Ticho léčí


Jednotlivé stavební prvky počítačů, díky svým vysokým taktům, otáčkám nebo použité výrobní technologii, vyžadují stále účinnější odkladiště přebytečného tepla. Zejména pak high-endové produkty zaměřené na hrubý maximální výkon - vícejádrové procesory, grafické karty v režimech SLI a CrossFire nebo třeba základní desky. V důsledku vysokých teplot ztrácejí polovodičové prvky své původní vlastnosti. A v případech, kdy se váš systém přehřívá, může docházet k selhání jeho funkčnosti, pískání nekvalitních dílů, případně k nenávratnému zničení konkrétních součástek.Z minulosti víme, že se chlazení obecně nevěnovala tak velká pozornost jako v současnosti. Je to vidět na množství výrobců a jejich aktuální nabídce. V konečném důsledku z toho profituje hlavně zákazník, což je jenom dobře. I když se v souvislosti s motherboardy o chlazení příliš nepíše ani nediskutuje, zajisté bychom našli dostatek případů/modelů s jižním můstkem, který byl osazen velmi hlučným aktivním větráčkem. Rozčilovalo to nejednoho majitele.Je lepší pasivní způsob odvodu tepla? Jsou s ním spojena nějaká omezení/úskalí? Existují výhody nebo naopak nevýhody oproti aktivnímu řešení? A co technologie heat pipe v kombinaci s pasivním chladičem? Nejen těmto otázkám se budeme věnovat v nadcházejícím teroetickém článku, který jsme pro vás v rámci přílohy zpracovali. Proto nám zachovejte přízeň.
reklama
reklama
reklama