Mozilla Firefox zavádí podobný systém doplňků jako Chrome a Opera

Mozilla Firefox zavádí podobný systém doplňků jako Chrome a Opera
, , aktualita
Další verze internetového prohlížeče už nebudou kompatibilní se stávajícími doplňky. Mozilla hodlá postupně zrušit podporu XPCOM a XUL a přejít na nové WebExtensions, což má zajistit lepší bezpečnost i snazší vývoj doplňků pro více prohlížečů.
reklama
Nabídka doplňků byla vždy silnou stránkou internetového prohlížeče Mozilla Firefox. Po mnoha letech je ale stávající situace neudržitelná a struktura doplňků začíná způsobovat hodně problémů. Prvním je třeba to, že mohou sahat hluboko do funkcí Firefoxu a přináší tak bezpečnostní riziko. I jejich správa je tak složitější. Proto budou nové verze postaveny na doplňcích WebExtension API postavené na JavaScriptu. Ty budou z velké části kompatibilní s těmi z Chrome nebo Opery a vývojáři tak budou moci snáze vyvíjet software pro všechny prohlížeče najednou. Architektura bude více modulární, na druhou stranu je možné, že některé doplňky na novém API nebudou moci nabídnout původní funkčnost.


Mozilla Firefox logo


Nový systém se nazývá Electrolysis a bude právě zajišťovat separátní proces pro samotný Firefox a další procesy pro jeho rozšíření. WebExtensions budou tedy s Electrolysis pracovat naprosto bez problémů, pro starší doplňky bude k dispozici CPOW (Cross Process Object Wrapper), což ale bude jen dočasné řešení. Electrolysis je už k dispozici ve vývojové verzi Firefoxu 42 z 11. srpna. Finální verze Electrolysis se objeví 15. prosince ve Firefoxu 43, půl roku na to by měla být ukončena podpora CPOW.

Další změnou, kterou jste si již asi všimli, je vyžadování digitálního podpisu doplňků. Od verze Firefox 40 se upozorňuje na přítomnost nepodepsaných rozšíření. Firefox 41 nepodepsané doplňky zakáže, ale bude možné je uživatelsky aktivovat. Firefox 42 pak nepodepsaná rozšíření neumožní nainstalovat a používat (to půjde pouze ve vývojářské verzi).

Zdroj: mozilla.org
reklama
Nejnovější články
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek