Mozilla Firefox zavádí podobný systém doplňků jako Chrome a Opera

Mozilla Firefox zavádí podobný systém doplňků jako Chrome a Opera
, , aktualita
Další verze internetového prohlížeče už nebudou kompatibilní se stávajícími doplňky. Mozilla hodlá postupně zrušit podporu XPCOM a XUL a přejít na nové WebExtensions, což má zajistit lepší bezpečnost i snazší vývoj doplňků pro více prohlížečů.
K oblíbeným
reklama
Nabídka doplňků byla vždy silnou stránkou internetového prohlížeče Mozilla Firefox. Po mnoha letech je ale stávající situace neudržitelná a struktura doplňků začíná způsobovat hodně problémů. Prvním je třeba to, že mohou sahat hluboko do funkcí Firefoxu a přináší tak bezpečnostní riziko. I jejich správa je tak složitější. Proto budou nové verze postaveny na doplňcích WebExtension API postavené na JavaScriptu. Ty budou z velké části kompatibilní s těmi z Chrome nebo Opery a vývojáři tak budou moci snáze vyvíjet software pro všechny prohlížeče najednou. Architektura bude více modulární, na druhou stranu je možné, že některé doplňky na novém API nebudou moci nabídnout původní funkčnost.


Mozilla Firefox logo


Nový systém se nazývá Electrolysis a bude právě zajišťovat separátní proces pro samotný Firefox a další procesy pro jeho rozšíření. WebExtensions budou tedy s Electrolysis pracovat naprosto bez problémů, pro starší doplňky bude k dispozici CPOW (Cross Process Object Wrapper), což ale bude jen dočasné řešení. Electrolysis je už k dispozici ve vývojové verzi Firefoxu 42 z 11. srpna. Finální verze Electrolysis se objeví 15. prosince ve Firefoxu 43, půl roku na to by měla být ukončena podpora CPOW.

Další změnou, kterou jste si již asi všimli, je vyžadování digitálního podpisu doplňků. Od verze Firefox 40 se upozorňuje na přítomnost nepodepsaných rozšíření. Firefox 41 nepodepsané doplňky zakáže, ale bude možné je uživatelsky aktivovat. Firefox 42 pak nepodepsaná rozšíření neumožní nainstalovat a používat (to půjde pouze ve vývojářské verzi).

Zdroj: mozilla.org
reklama
Nejnovější články
NVIDIA vysílá na trh RTX 3060 Ti s dop. cenou 11.499 Kč NVIDIA vysílá na trh RTX 3060 Ti s dop. cenou 11.499 Kč
NVIDIA dnes představila novou grafickou kartu GeForce RTX 3060 Ti, která se oficiálně dostane na trh zítra odpoledne. Ceny dle tiskové zprávy začínají na 11.499 Kč či 419 eurech a své verze nabídne řada AIB partnerů.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI přichází s podporou CPU Ryzen 5000 na B450 a X470 MSI přichází s podporou CPU Ryzen 5000 na B450 a X470
MSI rovněž nečeká až na začátek příštího roku a už nyní přináší majitelům starších desek podporu procesorů AMD Ryzen 5000. Týká se to zatím prvních modelů MSI s čipovými sadami AMD B450 a X470. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dle Sony jsou hry pro jednoho stále oblíbenější než multiplayer Dle Sony jsou hry pro jednoho stále oblíbenější než multiplayer
Před několika lety jsme se mohli trošku obávat o osud her určených pro jednoho hráče. Herní společnosti objevily slasti hromadně multiplayerových her a především tzv. live service. Sony ale nyní hlásí, že hry pro jednoho jsou stále oblíbenější. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Data z Hubbleu vysvětlují chybějící temnou hmotu v galaxii Data z Hubbleu vysvětlují chybějící temnou hmotu v galaxii
Objev rozptýlené galaxie označené NGC 1052-DF2 znamenal velké překvapení pro astronomy, neboť se ukázalo, že ta zřejmě postrádá temnou hmotu, která je považována za klíčovou ingredienci při tvorbě galaxií. Co zjistil Hubble?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MINISFORUM EliteMini UM700: Ryzen 7 3750H na palubě MINISFORUM EliteMini UM700: Ryzen 7 3750H na palubě
Miniaturních desktopů ve stylu NUC, které by byly vybaveny APU od společnosti AMD, je na trhu méně než málo, a každá novinka tak potěší. Nyní tu máme počítač MINISFORUM EliteMini UM700 z Indiegogo.
Včera, aktualita, Jan Vítek