MSI i Asus už mají RTX 3080 s upraveným napájecím systémem
29.9.2020, Jan Vítek, aktualita

Některé společnosti dokázaly rychle reagovat na problémy se stabilitou karet RTX 3080 a vyslaly na trh už karty, které by měly fungovat ke spokojenosti zákazníka. Jiné to dohání až nyní a vypouští do světa nové verze.
Včera jsme se opět podívali na téma stability karet RTX 3080 při vyšších taktech GPU, což se ovšem netýká jen přetaktování, ale i provozu na výchozích specifikacích. Ukázalo se, že to bude otázka malých SMD kondenzátorů nacházejících se přímo pod GPU, které vyhlazují napětí. Různí výrobci využili různé konfigurace kondenzátorů POSCAP a MLCC a nyní nám MSI s Asusem dokazuje, že jde skutečně o tyto kondenzátory, které za nestabilitou karet vězí, anebo se na ní alespoň podílejí. Máme tu totiž ještě ovladače.

MSI GeForce RTX 3080 GAMING X TRIO předtím a potom
MSI už potichu změnilo design svých karet a vyměnilo i snímky na svých stránkách, i když dle šroubků je zřejmé, že někdo v grafickém editoru vyměnil jen část fotografie, a to právě tu ukazující kondenzátory pod GPU. Víme zatím o dvou kartách od MSI, a to RTX 3080 GAMING X TRIO a RTX 3080 VENTUS 3X, které ubraly na jednom POSCAP a dle neostrých snímků to vypadá na přidané malé MLCC.

MSI RTX 3080 VENTUS 3X předtím a potom
Asus na to ale šel ještě jinak a ten na své GeForce RTX 3080 ROG STRIX vyměnil všech šest POSCAP za MLCC. Nicméně ke cti Asusu slouží to, že starší konfigurace se nedostala ani k recenzentům, natož pak na trh. Čili nejspíše právě kvůli tomu se Asus se svými modely trošku opozdil.

To samé pak platí i pro model GeForce RTX 3080 TUF Series, který měl rovněž šest POSCAP, jež byly plně nahrazeny kondenzátory MLCC.
Nám z toho nyní vyplývá, že do světa byly zcela zřejmě vyslány karty, které jsou nestabilní, takže některé výrobce asi čeká nahrazování vadných modelů a z jejich pohledu je tak jen dobře, že první vlna RTX 3080 byla početně tak slabá. Nicméně jsou tu ještě nové ovladače, jimž se budeme dnes také věnovat.