www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

MSI: všechny naše desky s AMD 500 podporují funkci Smart Access Memory

MSI: všechny naše desky s AMD 500 podporují funkci Smart Access Memory
, , aktualita
Už to pomalu vypadalo, že AMD bude s ohledem na využití funkce Smart Access Memory výrazně restriktivnější než NVIDIA, která chce, aby její verze pracovala obecně i na systémech s PCIe 3.0. Co říká MSI?
K oblíbeným
reklama
AMD dosud prezentovalo svou technologii Smart Access Memory jako novinku pro vlastní karty Radeon RX 6000, procesory Ryzen 5000 a desky s podporou PCIe 4.0, čili s čipsetem X570 a přinejhorším B550. NVIDIA reagovala tak, že její verze bude fungovat klidně i na Intelu s PCIe 3.0, takže žádné podobné omezení neplánuje. Je ale možné, že AMD svůj přístup ještě přehodnotí, neboť jeho Smart Access Memory má využívat prostě jen funkci Base Address Register (BAR), jež v rámci PCIe určuje, kolik z paměti grafické karty může být namapováno pro využití procesorem. 
 
 
MSI nyní dokazuje, že to s omezením Smart Access Memory na PCIe 4.0 nebude tak horké, protože jeho podporu nabízí vedle desek s X570 a B550 také na deskách s A520, které podporují pouze PCIe 3.0 či starší verze tohoto rozhraní. Je ale možné, že s tím AMD skoncuje, ostatně by to nebylo poprvé, kdyby výrobci desek neposlouchali požadavkům výrobce procesorů. Stačí si vzpomenout právě i na podporu rozhraní PCIe 4.0 na deskách série 400, kterou výrobci desek chtěli nabízet, ale AMD to zatrhlo. 
 
 
Dalo by se tak říci, že funkce AMD Smart Access Memory (SAM), byť omezená na desky s PCIe 4.0, by ve skutečnosti mohla fungovat i na deskách s X470 a B450, pokud by to bylo umožněno. 
 
Samotné MSI zatím poskytne betaverze BIOSů s podporou SAM na svých 32 deskách (viz seznam nahoře) a je otázka, zda se později nedočkají ani majitelé starších desek, když na verzi PCIe evidentně nezáleží. Anebo se také dočkají naopak vypuštění podpory desek s A520, to se ještě uvidí. Pro aktivaci SAM postačí nainstalovat novou verzi BIOSu a poté v něm tuto funkci zapnout v menu Settings > Advanced > PCI Subsystem Settings, přičemž jde o volbu Re-Size Bar.
 
 
Pokud jde ovšem o funkci, kterou nabízí sama sběrnice PCIe, těžko by ji AMD mohlo výrobce desek donutit odstranit z nabídky BIOSů. Ovšem stále platí, že potřebujeme procesor Ryzen 5000 a grafiku Radeon RX 6000, což je v této době samo o sobě dost velké omezení. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář