www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

MSI: všechny naše desky s AMD 500 podporují funkci Smart Access Memory

MSI: všechny naše desky s AMD 500 podporují funkci Smart Access Memory
, , aktualita
Už to pomalu vypadalo, že AMD bude s ohledem na využití funkce Smart Access Memory výrazně restriktivnější než NVIDIA, která chce, aby její verze pracovala obecně i na systémech s PCIe 3.0. Co říká MSI?
K oblíbeným
reklama
AMD dosud prezentovalo svou technologii Smart Access Memory jako novinku pro vlastní karty Radeon RX 6000, procesory Ryzen 5000 a desky s podporou PCIe 4.0, čili s čipsetem X570 a přinejhorším B550. NVIDIA reagovala tak, že její verze bude fungovat klidně i na Intelu s PCIe 3.0, takže žádné podobné omezení neplánuje. Je ale možné, že AMD svůj přístup ještě přehodnotí, neboť jeho Smart Access Memory má využívat prostě jen funkci Base Address Register (BAR), jež v rámci PCIe určuje, kolik z paměti grafické karty může být namapováno pro využití procesorem. 
 
 
MSI nyní dokazuje, že to s omezením Smart Access Memory na PCIe 4.0 nebude tak horké, protože jeho podporu nabízí vedle desek s X570 a B550 také na deskách s A520, které podporují pouze PCIe 3.0 či starší verze tohoto rozhraní. Je ale možné, že s tím AMD skoncuje, ostatně by to nebylo poprvé, kdyby výrobci desek neposlouchali požadavkům výrobce procesorů. Stačí si vzpomenout právě i na podporu rozhraní PCIe 4.0 na deskách série 400, kterou výrobci desek chtěli nabízet, ale AMD to zatrhlo. 
 
 
Dalo by se tak říci, že funkce AMD Smart Access Memory (SAM), byť omezená na desky s PCIe 4.0, by ve skutečnosti mohla fungovat i na deskách s X470 a B450, pokud by to bylo umožněno. 
 
Samotné MSI zatím poskytne betaverze BIOSů s podporou SAM na svých 32 deskách (viz seznam nahoře) a je otázka, zda se později nedočkají ani majitelé starších desek, když na verzi PCIe evidentně nezáleží. Anebo se také dočkají naopak vypuštění podpory desek s A520, to se ještě uvidí. Pro aktivaci SAM postačí nainstalovat novou verzi BIOSu a poté v něm tuto funkci zapnout v menu Settings > Advanced > PCI Subsystem Settings, přičemž jde o volbu Re-Size Bar.
 
 
Pokud jde ovšem o funkci, kterou nabízí sama sběrnice PCIe, těžko by ji AMD mohlo výrobce desek donutit odstranit z nabídky BIOSů. Ovšem stále platí, že potřebujeme procesor Ryzen 5000 a grafiku Radeon RX 6000, což je v této době samo o sobě dost velké omezení. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek