reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Muskův Neuralink provedl první implantaci svého čipu do mozku člověka

30.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Muskův Neuralink provedl první implantaci svého čipu do mozku člověka
V květnu loňského roku dostala společnost Neuralink Elona Muska povolení k testům na lidech. Nyní se tak stalo a podle Muskova tweetu už má první lidský pacient implantován tento čip do mozku.
Projekt Neuralink má za sebou několik zaškobrtnutí a vyšetřování, přesto mu byla v květnu loňského roku udělena potřebná povolení k tomu, aby mohl provádět testy na lidech. To znamená, že lidem mohou být implantovány malé čipy do mozku, které jsou na něj napojeny více než 60 tenkými flexibilními vlákny. Čip je napájen baterií, která může být bezdrátově nabíjena. Cílem projektu je především pomáhat lidem s vážným postižením, tedy např. kvadruplegikům nebo těm, které postihla amyotrofická laterální skleróza (ALS).
 
 
Elon Musk se nyní pochlubil na X (Twitteru), že Neuralink právě implantoval první takový čip člověku (což znamená po 8 měsících od udělení povolení). Dle Muska se dobře zotavuje a první výsledky ukazují slibné změny. Později také přidal, že první produkt firmy bude pojmenován Telepathy a umožní lidem pracovat s telefonem nebo počítačem, a to pouze myšlením. Prvotně tak zamíří na uživatele, kteří ztratili ruce, nebo ti, kteří je nemohou dostatečně dobře ovládat. Jako příklad dal Stephena Hawkinga, a nastolil otázku o tom, co by mohl dokázat, kdyby takovým způsobem mohl komunikovat mnohem rychleji, než jak za svého života mohl.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama