Na deskách MSI můžeme už také taktovat běžné Skylake

Na deskách MSI můžeme už také taktovat běžné Skylake
, , aktualita
Společnost ASRock nedávno jako první výrobce základních desek zprovoznila přetaktování desktopových procesorů Skylake, které nepatří do odemčené série K. Otevřela tak cestu ke zvýšení výkonu třeba i levných Core i3 či Pentií.
K oblíbeným
reklama
Server TechSpot nedávno již vyzkoušel na desce ASRock přetaktovat uzamčený procesor a podařilo se mu dostat Core i3-6100 na 4,7 GHz. Klíčem přitom je ne úprava nastavení násobiče, ten je stále uzamčen, ale navyšování frekvence Base Clock (BCLK). Ta byla u starších generací ještě spojena přes další násobiče s jinými částmi systému, třeba se sběrnicí PCI Express, takže její navyšování negativně ovlivňovalo stabilitu systému. Nyní to ale už neplatí, takže můžeme Base Clock zvyšovat v podstatě libovolně, přičemž na přetaktování moderních procesorů není třeba jít vysoko.

Takový Core i3-6100 má výchozí nastavení taktu 37 x 100 MHz, tedy 3,7 GHz, takže pro dosažení 4,7 GHz stačilo zvednout BCLK na 127 MHz, což by měly zvládnout i levné desky s čipsetem Intel Z170. Nyní tedy tuto možnost přetaktování nabízí i společnost MSI, která vydala nové verze BIOSu pro základní desky XPOWER GAMING TE, GAMING M9, GAMING M7, GAMING M5 a G45 GAMING. Příslušné BIOSy můžete najít zde.

Je přitom jen otázkou času, kdy se stejnou možností přijde i společnost Gigabyte, Asus a popřípadě i jiné menší firmy. Stejně tak v případě MSI a ASRock by se možnost přetaktování běžných Skylake měla postupně rozšířit mezi další modely s čipsetem Z170. Je třeba ale také podotknout, že takové přetaktování lze provádět bez zapnutého integrovaného GPU, čili s nainstalovanou samostatnou grafickou kartou. Otázka také je, jak na tento vývoj zareaguje Intel, neboť je zřejmé, že procesory Core i7-6700K a Core i5-6600K tímto značně ztratily na atraktivitě. Je tedy možné, že nám to Intel brzy nějakým způsobem znemožní.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková