Na deskách MSI můžeme už také taktovat běžné Skylake

Na deskách MSI můžeme už také taktovat běžné Skylake
, , aktualita
Společnost ASRock nedávno jako první výrobce základních desek zprovoznila přetaktování desktopových procesorů Skylake, které nepatří do odemčené série K. Otevřela tak cestu ke zvýšení výkonu třeba i levných Core i3 či Pentií.
K oblíbeným
reklama
Server TechSpot nedávno již vyzkoušel na desce ASRock přetaktovat uzamčený procesor a podařilo se mu dostat Core i3-6100 na 4,7 GHz. Klíčem přitom je ne úprava nastavení násobiče, ten je stále uzamčen, ale navyšování frekvence Base Clock (BCLK). Ta byla u starších generací ještě spojena přes další násobiče s jinými částmi systému, třeba se sběrnicí PCI Express, takže její navyšování negativně ovlivňovalo stabilitu systému. Nyní to ale už neplatí, takže můžeme Base Clock zvyšovat v podstatě libovolně, přičemž na přetaktování moderních procesorů není třeba jít vysoko.

Takový Core i3-6100 má výchozí nastavení taktu 37 x 100 MHz, tedy 3,7 GHz, takže pro dosažení 4,7 GHz stačilo zvednout BCLK na 127 MHz, což by měly zvládnout i levné desky s čipsetem Intel Z170. Nyní tedy tuto možnost přetaktování nabízí i společnost MSI, která vydala nové verze BIOSu pro základní desky XPOWER GAMING TE, GAMING M9, GAMING M7, GAMING M5 a G45 GAMING. Příslušné BIOSy můžete najít zde.

Je přitom jen otázkou času, kdy se stejnou možností přijde i společnost Gigabyte, Asus a popřípadě i jiné menší firmy. Stejně tak v případě MSI a ASRock by se možnost přetaktování běžných Skylake měla postupně rozšířit mezi další modely s čipsetem Z170. Je třeba ale také podotknout, že takové přetaktování lze provádět bez zapnutého integrovaného GPU, čili s nainstalovanou samostatnou grafickou kartou. Otázka také je, jak na tento vývoj zareaguje Intel, neboť je zřejmé, že procesory Core i7-6700K a Core i5-6600K tímto značně ztratily na atraktivitě. Je tedy možné, že nám to Intel brzy nějakým způsobem znemožní.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě
Uživatelé herních konzolí Nintendo Switch si stěžují na to, že po čase začne driftovat, čili ujíždět ukazatel spojený s ovladačem Joy-Con. A nyní si už jen nestěžují, dali se dohromady a podali hromadnou žalobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde? AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde?
V databázi výsledků testů UserBenchmark byl spatřen jistý inženýrský vzorek produktu AMD s kódovým označením Flute. Je jasné, že půjde o SoC, a to velice moderní a založené na architektuře Zen 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek