Na deskách MSI můžeme už také taktovat běžné Skylake

Na deskách MSI můžeme už také taktovat běžné Skylake
, , aktualita
Společnost ASRock nedávno jako první výrobce základních desek zprovoznila přetaktování desktopových procesorů Skylake, které nepatří do odemčené série K. Otevřela tak cestu ke zvýšení výkonu třeba i levných Core i3 či Pentií.
K oblíbeným
reklama
Server TechSpot nedávno již vyzkoušel na desce ASRock přetaktovat uzamčený procesor a podařilo se mu dostat Core i3-6100 na 4,7 GHz. Klíčem přitom je ne úprava nastavení násobiče, ten je stále uzamčen, ale navyšování frekvence Base Clock (BCLK). Ta byla u starších generací ještě spojena přes další násobiče s jinými částmi systému, třeba se sběrnicí PCI Express, takže její navyšování negativně ovlivňovalo stabilitu systému. Nyní to ale už neplatí, takže můžeme Base Clock zvyšovat v podstatě libovolně, přičemž na přetaktování moderních procesorů není třeba jít vysoko.

Takový Core i3-6100 má výchozí nastavení taktu 37 x 100 MHz, tedy 3,7 GHz, takže pro dosažení 4,7 GHz stačilo zvednout BCLK na 127 MHz, což by měly zvládnout i levné desky s čipsetem Intel Z170. Nyní tedy tuto možnost přetaktování nabízí i společnost MSI, která vydala nové verze BIOSu pro základní desky XPOWER GAMING TE, GAMING M9, GAMING M7, GAMING M5 a G45 GAMING. Příslušné BIOSy můžete najít zde.

Je přitom jen otázkou času, kdy se stejnou možností přijde i společnost Gigabyte, Asus a popřípadě i jiné menší firmy. Stejně tak v případě MSI a ASRock by se možnost přetaktování běžných Skylake měla postupně rozšířit mezi další modely s čipsetem Z170. Je třeba ale také podotknout, že takové přetaktování lze provádět bez zapnutého integrovaného GPU, čili s nainstalovanou samostatnou grafickou kartou. Otázka také je, jak na tento vývoj zareaguje Intel, neboť je zřejmé, že procesory Core i7-6700K a Core i5-6600K tímto značně ztratily na atraktivitě. Je tedy možné, že nám to Intel brzy nějakým způsobem znemožní.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
AMD Radeon RX 5500 otestován, půjde o modernější ekvivalent RX 580? AMD Radeon RX 5500 otestován, půjde o modernější ekvivalent RX 580?
Nikdo nemůže očekávat, že grafické karty Radeon RX 5500 nám nabídnou z hlediska výkonu něco, co tu dosud ještě nebylo. Jde tak především o to, za jakou cenu nám AMD daný výkon nabídne a zda to bude výhodné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows
Nové Windows 10 mají s využitím CPPC2 (Collaborative Power and Performance Control 2) přednostně využívat ta nejlepší jádra v procesorech AMD i Intel. Odpovídá to ale tomu, co nám ukazuje Ryzen Master? A je to vůbec problém?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve ukázalo Half-Life: Alyx, půjde o revoluční titul pro VR? Valve ukázalo Half-Life: Alyx, půjde o revoluční titul pro VR?
Virtuální realita do světa her dosud nezasáhla nijak zásadním způsobem, nicméně společnost Valve to chce evidentně změnit. Využije k tomu přitom svou herní řadu Half-Life, na jejíž pokračování množí toužebně čekali.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář