Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Na Islandu bude elektrárna, která odbourá CO2 do pevné podoby

16.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Na Islandu bude elektrárna, která odbourá CO2 do pevné podoby
Elektrárny jsou známé tím, že při výrobě elektřiny produkují CO2. Švýcarská společnost Climeworks ale ve spolupráci s Reykjavik Energy vybuduje první elektrárnu, která bude CO2 dokonce odbourávat z atmosféry a ukládat jako pevnou látku. 
Oxid uhličitý je skleníkovým plynem, který je možná až příliš démonizován a neustále se hledají cesty, jak jeho produkci co nejvíce snížit nebo již existující plyn odbourat. Jednou z cest je projekt CarbFix2 švýcarské společnosti Climeworks, která našla cestu, jak CO2 skladovat v pevné mineralizované podobě. Tento princip bude poprvé komerčně využit ve spolupráci s Reykjavik Energy. Na jihozápadě Islandu bude vybudována geotermální elektrárna, která bude současně čistit nejen vlastní emise, ale i okolní vzduch. 
 
Princip CarbFix2
 
Princip je v tom, že elektrárna vypouštěný vzduch filtruje pomocí patentovaného filtru a tepla z elektrárny a zachytává drtivou většinu CO2 (DAC - Direct Air Capture). Tento koncentrovaný oxid uhličitý se pak míchá s vodou a je pumpován 700 metrů hluboko do čedičového podloží. Zde probíhá reakce, jejímž výsledkem je mineralizace s CO2 během zhruba dvou let a plyn se takto zakonzervuje do pevné podoby. Tento princip čištění vzduchu bez skladování už od letoška běží nedaleko Curychu, kde je zachycený oxid uhličitý dodáván do místního skleníku. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.