reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Na Islandu bude elektrárna, která odbourá CO2 do pevné podoby

, , aktualita
Na Islandu bude elektrárna, která odbourá CO2 do pevné podoby
Elektrárny jsou známé tím, že při výrobě elektřiny produkují CO2. Švýcarská společnost Climeworks ale ve spolupráci s Reykjavik Energy vybuduje první elektrárnu, která bude CO2 dokonce odbourávat z atmosféry a ukládat jako pevnou látku. 
Na Islandu bude elektrárna, která odbourá CO2 do pevné podoby
Oxid uhličitý je skleníkovým plynem, který je možná až příliš démonizován a neustále se hledají cesty, jak jeho produkci co nejvíce snížit nebo již existující plyn odbourat. Jednou z cest je projekt CarbFix2 švýcarské společnosti Climeworks, která našla cestu, jak CO2 skladovat v pevné mineralizované podobě. Tento princip bude poprvé komerčně využit ve spolupráci s Reykjavik Energy. Na jihozápadě Islandu bude vybudována geotermální elektrárna, která bude současně čistit nejen vlastní emise, ale i okolní vzduch. 
 
Princip CarbFix2
 
Princip je v tom, že elektrárna vypouštěný vzduch filtruje pomocí patentovaného filtru a tepla z elektrárny a zachytává drtivou většinu CO2 (DAC - Direct Air Capture). Tento koncentrovaný oxid uhličitý se pak míchá s vodou a je pumpován 700 metrů hluboko do čedičového podloží. Zde probíhá reakce, jejímž výsledkem je mineralizace s CO2 během zhruba dvou let a plyn se takto zakonzervuje do pevné podoby. Tento princip čištění vzduchu bez skladování už od letoška běží nedaleko Curychu, kde je zachycený oxid uhličitý dodáván do místního skleníku. 
 


reklama
reklama
reklama