www.svethardware.cz
>
>

Na Islandu spustili systém DAC, zachytávání CO2 z atmosféry

Na Islandu spustili systém DAC, zachytávání CO2 z atmosféry
, , aktualita
Způsobu, jak bojovat s CO2, je několik. Většina států chce řešit jeho produkci, na Islandu jdou naopak i cestou "úklidu". Climeworks Orca zde zachytává plyn z atmosféry a ukládá ho do podloží v pevné formě.
K oblíbeným
reklama
Poslední roky je CO2 obrovským tématem. Vidíme to především v násilné propagaci elektromobilů, ale zdaleka nejde jen o tuto oblast. Např. The Green Deal Evropské unie se snaží přinést omezení snad do každé myslitelné oblasti produkce tohoto plynu s výjimkou dýchání. Jsou zde ale i projekty DAC (Direct Air Capture), které jdou na problém z opačného konce a řeší následek, nikoli příčinu. Cílem je odstranit CO2 ze vzduchu a uložit ho v nějaké neškodné formě. Několik pilotních projektů už existuje a na Islandu už ho spustili naostro. Poprvé jsme o něm informovali koncem roku 2017, nicméně "továrna" se začala stavět až v květnu 2020. Mezi podporovatele projektu pak patří např. Microsoft, Shopify i více než 8000 lidí.
 
Clomeworks Orca
 
Má ji na svědomí firma Climework a nese název Orca. Využívá principu od CarbFix, který ze vzduchu eliminuje CO2 a s pomocí vody ho napumpuje do podloží, kde v reakci s ním mineralizuje za méně než dva roky. Pokud jde o energii, tu dodává nedaleká geotermální elektrárna od ON Power a výsledek celého procesu dává negativní emise. Orca by měla každý rok odstranit a uložit asi 4000 tun CO2. Pokud to máme přepočíst na auta, jde o roční emise asi 2000 benzínových aut se spotřebou 6 l/100 km a nájezdem 14 tisíc km.
 
Svět to nezachrání, ale projekt staví na modulární koncepci, která umožňuje jednoduché škálování. Climeworks by chtěl projekty využívající tuto technologii rozšířit natolik, že by do konce tohoto desetiletí odstranily milion tun CO2 (1 Mt). Abychom to však uvedli do pořádného kontextu, pro rok 2020 se hovoří o celosvětových emisích ve výši 31 až 33 Gt CO2. Je to tedy opravdu jen maličký zlomek.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů