www.svethardware.cz
>
>
>
>

Na Mezinárodní vesmírné stanici bude nejchladnější místo ve známém vesmíru

Na Mezinárodní vesmírné stanici bude nejchladnější místo ve známém vesmíru
, , aktualita
Mezinárodní vesmírná stanice se pohybuje ve velice chladném prostředí, ovšem na její palubě bude brzy místo s ještě nižší teplotou, a to rovnou nejnižší v celém známém vesmíru. NASA na ni totiž vyšle zařízení Cold Atom Lab.
K oblíbeným
reklama
International Space Station (ISS), neboli Mezinárodní vesmírná stanice, se pohybuje skrz mrazivý prostor (vakuum však samo o sobě samozřejmě žádnou teplotu nemá) nějakých 400 kilometrů nad zemským povrchem a jde o vhodné prostředí pro experiment Cold Atom Lab (CAL) americké NASA. Experimenty dole na zemi přitom už dosáhly velice nízkých teplot blížících se absolutní nule, kdy veškerý pohyb ustane. Nicméně teplo okolního prostředí nám v takových podmínkách brání dostat se ještě níže a vědci věří, že CAL v prostředí ISS to umožní, aby mohly být zkoumány kvantové vlastnosti různých materiálů. Aktuální laboratorní rekord je 100 pK, čili sto pikokelvinů (0,0000000001 K) a teplota v CAL by mu měla konkurovat.
 
 
Zařízení CAL využívá magnetická pole pro udržení vzorků v potřebné pozici, kde se na ně zaměří lasery, které je zchladí co nejblíže k absolutní nule, čili přibližně -273,15 °C nebo prostě 0 K. 
 
Studování atomů při teplotách blížících se absolutní nule umožní lépe otestovat a pochopit jejich kvantové vlastnosti, neboť takové atomy nemají téměř žádnou entropii, takže kvantové stavy trvají déle a od okolního prostředí nejsou tak rušeny. Konkrétně je NASA v tomto případě zaměřena na vytvoření Boseho-Einsteinova kondenzátu. To je stav hmoty, v němž atomy mají stejný nízkoenergetický kvantový stav a chovají se jako jednotná vlna a ne částice. 
 
 
V roce 1995 takový kondenzát poprvé vyrobili Eric Cornell a Carl Wieman na Univerzitě v Coloradu, a to z plynného rubidia zchlazeného na pouhých 170 nanokelvinů. Za to tito pánové v roce 2001 získali Nobelovu cenu za fyziku. Vzniklé vlny se však působením gravitace propadnou, ale na palubě ISS v prostředí mikrogravitace by měly vydržet až deset sekund. 
 
NASA už dokončila konstrukci zařízení CAL, a to s využitím běžně prodávaného vybavení a softwaru, ale i tak jde samozřejmě o velice komplikované zařízení, které si vyžádá extenzivní testování. CAL už měl přitom letět na ISS na začátku roku 2017, ale bylo to právě testování v laboratořích JPL, které jeho nasazení pozdrželo. Ještě nyní není jasné, kdy vůbec na ISS poletí, ale mělo by to nastat v průběhu několika příštích měsíců. 
  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář