www.svethardware.cz
>
>

Na MIT zprovoznili bezdrátovou komunikaci voda - vzduch

Na MIT zprovoznili bezdrátovou komunikaci voda - vzduch
, , aktualita
Bezdrátově můžeme komunikovat na velké vzdálenosti, ovšem vzhledem k rozdílným systémům bylo dosud nemožné, aby spolu takto komunikovalo letadlo a ponořená ponorka. Nyní už to díky MIT možné bude. 
K oblíbeným
reklama
Rádiové vlny se snadno šíří vzduchem, ale ve vodě rychle slábnou, takže pod vodou je nejlepší používat zvukové vlny, jež se sice šíří pomaleji, ale zato na dlouhé vzdálenosti. Je tak zřejmé, že přímé spojení třeba letadla a ponorky pohybující se pod vodní hladinou je značně problematické a právě na to se zaměřili Fadel Adib a Francesco Tonolini z MIT Media Lab, kteří vytvořili systém Translational Acoustic-RF Communication, čili TARF. 
 
 
Systém TARF se skládá ze dvou částí. Ta podvodní část obsahuje zařízení založené na sonaru, které tedy vytváří zvukové vlny. Ty se šíří i směrem k hladině a využívá se zde digitální způsob komunikace, kde může být 0 reprezentována třeba vlnami na frekvenci 100 Hz a 1 pak zase 200Hz vlnami. Tyto zvukové vlny pak na vodní hladině tvoří miniaturní vibrace, čili prostě také vlnky, jež mají výšku amplitudy sotva pár mikrometrů. Právě v tomto momentě nastupuje do akce speciální radar, který sleduje změny na povrchu hladiny pomocí milimetrových vln v rozmezí 30 až 300 GHz. Jde o stejné frekvence, jaké se aktuálně začínají využívat v mobilních sítích 5. generace. 
 
Jak je už zřejmé, právě tento radar dokáže vysledovat projevy sonarových vln na vodní hladině a zjistit, co bylo sonarem vysláno, a to i v několika kanálech díky jisté technice zvané orthogonal frequency-division multiplexing. 
 
 
Přímo se nabízí otázka ohledně neklidné vodní hladiny, však moře nejsou zrovna známá pro to, že by měla vždy hladinu jako zrcadlo. TARF tak byl testován jak v nádrži, kde se voda ani nehnula, ale i v bazéně s plavci a i v tom dokázal fungovat. Jde totiž především o poměr mezi mikrovlnami způsobenými sonarem a klasickými vodními vlnami, které jsou i v té nejmenší podobě mnohem mohutnější, takže vibrace se od nich dají snadno rozeznat a odfiltrovat. 
 
Systém TARF může být ale využit i k něčemu jinému, než je komunikace, a to zatím jednosměrná. Může to být také hledání potopených plavidel či havarovaných letadel v širých mořích a nebo sběr informací od různých podvodních senzorů a sledování mořské fauny. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek