www.svethardware.cz
>
>

Na MIT zprovoznili bezdrátovou komunikaci voda - vzduch

Na MIT zprovoznili bezdrátovou komunikaci voda - vzduch
, , aktualita
Bezdrátově můžeme komunikovat na velké vzdálenosti, ovšem vzhledem k rozdílným systémům bylo dosud nemožné, aby spolu takto komunikovalo letadlo a ponořená ponorka. Nyní už to díky MIT možné bude. 
reklama
Rádiové vlny se snadno šíří vzduchem, ale ve vodě rychle slábnou, takže pod vodou je nejlepší používat zvukové vlny, jež se sice šíří pomaleji, ale zato na dlouhé vzdálenosti. Je tak zřejmé, že přímé spojení třeba letadla a ponorky pohybující se pod vodní hladinou je značně problematické a právě na to se zaměřili Fadel Adib a Francesco Tonolini z MIT Media Lab, kteří vytvořili systém Translational Acoustic-RF Communication, čili TARF. 
 
 
Systém TARF se skládá ze dvou částí. Ta podvodní část obsahuje zařízení založené na sonaru, které tedy vytváří zvukové vlny. Ty se šíří i směrem k hladině a využívá se zde digitální způsob komunikace, kde může být 0 reprezentována třeba vlnami na frekvenci 100 Hz a 1 pak zase 200Hz vlnami. Tyto zvukové vlny pak na vodní hladině tvoří miniaturní vibrace, čili prostě také vlnky, jež mají výšku amplitudy sotva pár mikrometrů. Právě v tomto momentě nastupuje do akce speciální radar, který sleduje změny na povrchu hladiny pomocí milimetrových vln v rozmezí 30 až 300 GHz. Jde o stejné frekvence, jaké se aktuálně začínají využívat v mobilních sítích 5. generace. 
 
Jak je už zřejmé, právě tento radar dokáže vysledovat projevy sonarových vln na vodní hladině a zjistit, co bylo sonarem vysláno, a to i v několika kanálech díky jisté technice zvané orthogonal frequency-division multiplexing. 
 
 
Přímo se nabízí otázka ohledně neklidné vodní hladiny, však moře nejsou zrovna známá pro to, že by měla vždy hladinu jako zrcadlo. TARF tak byl testován jak v nádrži, kde se voda ani nehnula, ale i v bazéně s plavci a i v tom dokázal fungovat. Jde totiž především o poměr mezi mikrovlnami způsobenými sonarem a klasickými vodními vlnami, které jsou i v té nejmenší podobě mnohem mohutnější, takže vibrace se od nich dají snadno rozeznat a odfiltrovat. 
 
Systém TARF může být ale využit i k něčemu jinému, než je komunikace, a to zatím jednosměrná. Může to být také hledání potopených plavidel či havarovaných letadel v širých mořích a nebo sběr informací od různých podvodních senzorů a sledování mořské fauny. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek