www.svethardware.cz
>
>

Na MIT zprovoznili bezdrátovou komunikaci voda - vzduch

Na MIT zprovoznili bezdrátovou komunikaci voda - vzduch
, , aktualita
Bezdrátově můžeme komunikovat na velké vzdálenosti, ovšem vzhledem k rozdílným systémům bylo dosud nemožné, aby spolu takto komunikovalo letadlo a ponořená ponorka. Nyní už to díky MIT možné bude. 
K oblíbeným
reklama
Rádiové vlny se snadno šíří vzduchem, ale ve vodě rychle slábnou, takže pod vodou je nejlepší používat zvukové vlny, jež se sice šíří pomaleji, ale zato na dlouhé vzdálenosti. Je tak zřejmé, že přímé spojení třeba letadla a ponorky pohybující se pod vodní hladinou je značně problematické a právě na to se zaměřili Fadel Adib a Francesco Tonolini z MIT Media Lab, kteří vytvořili systém Translational Acoustic-RF Communication, čili TARF. 
 
 
Systém TARF se skládá ze dvou částí. Ta podvodní část obsahuje zařízení založené na sonaru, které tedy vytváří zvukové vlny. Ty se šíří i směrem k hladině a využívá se zde digitální způsob komunikace, kde může být 0 reprezentována třeba vlnami na frekvenci 100 Hz a 1 pak zase 200Hz vlnami. Tyto zvukové vlny pak na vodní hladině tvoří miniaturní vibrace, čili prostě také vlnky, jež mají výšku amplitudy sotva pár mikrometrů. Právě v tomto momentě nastupuje do akce speciální radar, který sleduje změny na povrchu hladiny pomocí milimetrových vln v rozmezí 30 až 300 GHz. Jde o stejné frekvence, jaké se aktuálně začínají využívat v mobilních sítích 5. generace. 
 
Jak je už zřejmé, právě tento radar dokáže vysledovat projevy sonarových vln na vodní hladině a zjistit, co bylo sonarem vysláno, a to i v několika kanálech díky jisté technice zvané orthogonal frequency-division multiplexing. 
 
 
Přímo se nabízí otázka ohledně neklidné vodní hladiny, však moře nejsou zrovna známá pro to, že by měla vždy hladinu jako zrcadlo. TARF tak byl testován jak v nádrži, kde se voda ani nehnula, ale i v bazéně s plavci a i v tom dokázal fungovat. Jde totiž především o poměr mezi mikrovlnami způsobenými sonarem a klasickými vodními vlnami, které jsou i v té nejmenší podobě mnohem mohutnější, takže vibrace se od nich dají snadno rozeznat a odfiltrovat. 
 
Systém TARF může být ale využit i k něčemu jinému, než je komunikace, a to zatím jednosměrná. Může to být také hledání potopených plavidel či havarovaných letadel v širých mořích a nebo sběr informací od různých podvodních senzorů a sledování mořské fauny. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace
Pokud jde o modifikace nadšených fanoušků her, titul Zaklínač 3 na tom nikdy nebyl tak, jako třeba Skyrim ze série The Elder Scrolls. Modifikace to tak byly spíše kosmetické, ale nyní se otevírá úplně nová cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII
Samotná společnost AMD už potvrdila, že se opravdu chystá oslavit své 50leté výročí i pomocí speciální edice procesorů Ryzen 7 2700X. Navíc se dozvídáme, že k nim přibudou také karty Radeon VII, ale ukázalo se konečně, v čem budou zvláštní?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
Včera, aktualita, Jan Vítek