www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nabídne AMD příští APU s grafikou ve formě chipletu?

Nabídne AMD příští APU s grafikou ve formě chipletu?
, , aktualita
Skládání procesorů z více samostatných čipů dává výrobcům nové možnosti a nám zase umožňuje spekulovat o tom, jaké tyto možnosti budou. Po představení prvního Ryzenu 3000 "Matisse" jde především o to, co by šlo udělat se zatím vynechaným prostorem.
K oblíbeným
reklama
Na to jsme se sami zaměřili v článku z minulého týdne, v němž se ukázalo, že pod 7nm chipletem s 8 jádry Zen 2 skutečně je místo pro další. Poté to i (mezi řádky) potvrdila sama Lisa Su a velice průkazný je i následující snímek procesoru, který se objevil (i v naší diskusi). 
 
 
Je zkrátka vidět, že se počítá s ještě jedním čipem se stejnými rozměry, jaké má vedlejší 7nm chiplet, takže CPU Ryzen 3000 mohou přijít s až 16 fyzickými jádry a jestli je skutečně nabídnou (nebo to bude třeba "jen" deset), to už závisí pouze na tom, k čemu se AMD odhodlá. 
 
Pokud tam ale může být další 7nm CPU chiplet o ploše cca 81 mm2, pak proč ne rovnou třeba malá 7nm Vega ve stylu Intel Kaby Lake-G či případně nová Navi? Opět, i toto se řešilo také v našich diskusích, ale spekulovalo se o tom všeobecně. Řešit by se to dalo celkem snadno, a sice právě jako v Kaby Lake-G sběrnicí PCI Express vedenou přímo v substrátové destičce, a to zde mezi I/O čipem a GPU samotným. Z našeho pohledu to tak může vypadat jako dobré a jednoduché řešení, ovšem AMD říká, že k ničemu takovému se nechystá. 
 
 
Zástupce AMD tak potvrdil, že aktuálně se neplánuje žádný čip generace Zen 2 / Matisse, který by jako jeden chiplet využil GPU. Samozřejmě ale na trh přijdou procesory Zen 2 s integrovanými GPU, a to nejspíše v rámci řady Ryzen 4000 očekávané nejdříve za rok. 
 
A proč AMD nechce vytvořit APU ze tří čipů? To nám už nikdo neprozradil, a tak zbývají jen úvahy. AMD staví moderní APU především pro mobilní platformy, kde jde o úspěšná řešení, která moc nestojí. Jako taková je tedy AMD nechce tlačit do výkonnostních výšin, kde jsou právě zmíněné Kaby Lake-G, ostatně stále je tu limit toho, co dokáží grafice zajistit paměti DDR4. AMD to tak nechce ani nadále přehánět s výkonem, složitostí a ani cenou svých APU, takže si lze představit, že mu na chystané modely bude stačit 12nm I/O čip a 7nm CPU+GPU chiplet, pokud už ne rovnou 7nm monolit.
 
Ostatně se bavíme o APU, na která si ještě počkáme vzhledem k tomu, že právě dorazila generace 3000. Čeho bychom se ale dočkat měli, je více jader, ať už CPU nebo Stream procesorů v grafice, protože AMD také potvrdilo, že hodnoty TDP se (téměř) nezmění a někde se ona výhoda 7nm procesu projevit musí. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Navi mají mít 8 Shader Enginů, bude více ROP či výkonnější geometrie? Navi mají mít 8 Shader Enginů, bude více ROP či výkonnější geometrie?
Jak bude vylepšena architektura grafických čipů Navi, to je stále záhada. Proslýchalo se, že toto vylepšení bylo to poslední, na čem Raja Koduri pracoval před svým odchodem k Intelu a nyní se rýsuje jedna možnost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2019 jsou tu Windows 10 May 2019 jsou tu
Microsoft ohlásil, že Windows 10 ve verzi May 2019 Update jsou oficiálně k dispozici, takže i sám je začal rozšiřovat na první počítače prostřednictvím Windows Update. A jako obvykle máme možnost na nic nečekat a rovnou nový systém instalovat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Mozilla vydává Firefox 67, zrychluje a zvyšuje soukromí Mozilla vydává Firefox 67, zrychluje a zvyšuje soukromí
Nová verze internetového prohlížeče Mozilla Firefox 67 přináší opět několik zajímavých vylepšení. Vývojáři slibují další navýšení rychlosti a menší paměťovou náročnost, slibují také zvýšení soukromí a boj proti těžbě kryptoměn.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené PC sestavy: květen 2019 Doporučené PC sestavy: květen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek52 komentářů
Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent
Poslední finanční výsledky automobilky Tesla nebyly vůbec pozitivní. Elon Musk to tak nehodlá nechat a nechal se slyšet, že od nynějška se bude kontrolovat každý utracený cent, aby se náklady snížily na naprosté minimum.
Včera, aktualita, Milan Šurkala