www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nabídne AMD příští APU s grafikou ve formě chipletu?

Nabídne AMD příští APU s grafikou ve formě chipletu?
, , aktualita
Skládání procesorů z více samostatných čipů dává výrobcům nové možnosti a nám zase umožňuje spekulovat o tom, jaké tyto možnosti budou. Po představení prvního Ryzenu 3000 "Matisse" jde především o to, co by šlo udělat se zatím vynechaným prostorem.
reklama
Na to jsme se sami zaměřili v článku z minulého týdne, v němž se ukázalo, že pod 7nm chipletem s 8 jádry Zen 2 skutečně je místo pro další. Poté to i (mezi řádky) potvrdila sama Lisa Su a velice průkazný je i následující snímek procesoru, který se objevil (i v naší diskusi). 
 
 
Je zkrátka vidět, že se počítá s ještě jedním čipem se stejnými rozměry, jaké má vedlejší 7nm chiplet, takže CPU Ryzen 3000 mohou přijít s až 16 fyzickými jádry a jestli je skutečně nabídnou (nebo to bude třeba "jen" deset), to už závisí pouze na tom, k čemu se AMD odhodlá. 
 
Pokud tam ale může být další 7nm CPU chiplet o ploše cca 81 mm2, pak proč ne rovnou třeba malá 7nm Vega ve stylu Intel Kaby Lake-G či případně nová Navi? Opět, i toto se řešilo také v našich diskusích, ale spekulovalo se o tom všeobecně. Řešit by se to dalo celkem snadno, a sice právě jako v Kaby Lake-G sběrnicí PCI Express vedenou přímo v substrátové destičce, a to zde mezi I/O čipem a GPU samotným. Z našeho pohledu to tak může vypadat jako dobré a jednoduché řešení, ovšem AMD říká, že k ničemu takovému se nechystá. 
 
 
Zástupce AMD tak potvrdil, že aktuálně se neplánuje žádný čip generace Zen 2 / Matisse, který by jako jeden chiplet využil GPU. Samozřejmě ale na trh přijdou procesory Zen 2 s integrovanými GPU, a to nejspíše v rámci řady Ryzen 4000 očekávané nejdříve za rok. 
 
A proč AMD nechce vytvořit APU ze tří čipů? To nám už nikdo neprozradil, a tak zbývají jen úvahy. AMD staví moderní APU především pro mobilní platformy, kde jde o úspěšná řešení, která moc nestojí. Jako taková je tedy AMD nechce tlačit do výkonnostních výšin, kde jsou právě zmíněné Kaby Lake-G, ostatně stále je tu limit toho, co dokáží grafice zajistit paměti DDR4. AMD to tak nechce ani nadále přehánět s výkonem, složitostí a ani cenou svých APU, takže si lze představit, že mu na chystané modely bude stačit 12nm I/O čip a 7nm CPU+GPU chiplet, pokud už ne rovnou 7nm monolit.
 
Ostatně se bavíme o APU, na která si ještě počkáme vzhledem k tomu, že právě dorazila generace 3000. Čeho bychom se ale dočkat měli, je více jader, ať už CPU nebo Stream procesorů v grafice, protože AMD také potvrdilo, že hodnoty TDP se (téměř) nezmění a někde se ona výhoda 7nm procesu projevit musí. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek