www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nabídne AMD příští APU s grafikou ve formě chipletu?

Nabídne AMD příští APU s grafikou ve formě chipletu?
, , aktualita
Skládání procesorů z více samostatných čipů dává výrobcům nové možnosti a nám zase umožňuje spekulovat o tom, jaké tyto možnosti budou. Po představení prvního Ryzenu 3000 "Matisse" jde především o to, co by šlo udělat se zatím vynechaným prostorem.
reklama
Na to jsme se sami zaměřili v článku z minulého týdne, v němž se ukázalo, že pod 7nm chipletem s 8 jádry Zen 2 skutečně je místo pro další. Poté to i (mezi řádky) potvrdila sama Lisa Su a velice průkazný je i následující snímek procesoru, který se objevil (i v naší diskusi). 
 
 
Je zkrátka vidět, že se počítá s ještě jedním čipem se stejnými rozměry, jaké má vedlejší 7nm chiplet, takže CPU Ryzen 3000 mohou přijít s až 16 fyzickými jádry a jestli je skutečně nabídnou (nebo to bude třeba "jen" deset), to už závisí pouze na tom, k čemu se AMD odhodlá. 
 
Pokud tam ale může být další 7nm CPU chiplet o ploše cca 81 mm2, pak proč ne rovnou třeba malá 7nm Vega ve stylu Intel Kaby Lake-G či případně nová Navi? Opět, i toto se řešilo také v našich diskusích, ale spekulovalo se o tom všeobecně. Řešit by se to dalo celkem snadno, a sice právě jako v Kaby Lake-G sběrnicí PCI Express vedenou přímo v substrátové destičce, a to zde mezi I/O čipem a GPU samotným. Z našeho pohledu to tak může vypadat jako dobré a jednoduché řešení, ovšem AMD říká, že k ničemu takovému se nechystá. 
 
 
Zástupce AMD tak potvrdil, že aktuálně se neplánuje žádný čip generace Zen 2 / Matisse, který by jako jeden chiplet využil GPU. Samozřejmě ale na trh přijdou procesory Zen 2 s integrovanými GPU, a to nejspíše v rámci řady Ryzen 4000 očekávané nejdříve za rok. 
 
A proč AMD nechce vytvořit APU ze tří čipů? To nám už nikdo neprozradil, a tak zbývají jen úvahy. AMD staví moderní APU především pro mobilní platformy, kde jde o úspěšná řešení, která moc nestojí. Jako taková je tedy AMD nechce tlačit do výkonnostních výšin, kde jsou právě zmíněné Kaby Lake-G, ostatně stále je tu limit toho, co dokáží grafice zajistit paměti DDR4. AMD to tak nechce ani nadále přehánět s výkonem, složitostí a ani cenou svých APU, takže si lze představit, že mu na chystané modely bude stačit 12nm I/O čip a 7nm CPU+GPU chiplet, pokud už ne rovnou 7nm monolit.
 
Ostatně se bavíme o APU, na která si ještě počkáme vzhledem k tomu, že právě dorazila generace 3000. Čeho bychom se ale dočkat měli, je více jader, ať už CPU nebo Stream procesorů v grafice, protože AMD také potvrdilo, že hodnoty TDP se (téměř) nezmění a někde se ona výhoda 7nm procesu projevit musí. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Revoluce: Google spouští streamování her Stadia, zakládá i herní studio Revoluce: Google spouští streamování her Stadia, zakládá i herní studio
Google dnes zahájil revoluci ve světě počítačových her. Už nebude potřeba kupovat drahé procesory, spoustu RAM a výkonná GPU. Google Stadia je streamovací platformou, kdy si hry zahrajete na PC, notebooku, telefonu nebo televizi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Firefox 66 konečně nepřehrává automaticky zvuky, umí i Windows Hello Firefox 66 konečně nepřehrává automaticky zvuky, umí i Windows Hello
Nová verze internetového prohlížeče Mozilla Firefox 66 přináší několik velmi užitečných vylepšení. Předně je to fakt, že už konečně nepřehrává automaticky zvuky. Přináší také podporu Windows Helo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Nvidia Jetson Nano, výkonný výpočetní modul pro AI Nvidia Jetson Nano, výkonný výpočetní modul pro AI
Malé počítače pro vývojáře a ovládání nejrůznějších robotů jsou hodně populární a prim v tomto hrají počítače Raspberry. Nvidia nechce zůstávat pozadu a mimo průmyslových Jetsonů přichází i s levnější variantou Jetson Nano.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Noctua uvádí výkonný chladič NH-U12A s moderními ventilátory ze Sterroxu Noctua uvádí výkonný chladič NH-U12A s moderními ventilátory ze Sterroxu
Ventilátory NF-A12x25 z materiálu Sterrox se uplatní na novém chladiči NH-U12A společnosti Noctua. Ten nabídne rovnou dva, takže slibuje i vysoký výkon, ovšem pochopitelně to nebude levné. Co tu tedy máme?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Star Wars: Dark Forces čeká remake od vývojáře z Obsidianu Star Wars: Dark Forces čeká remake od vývojáře z Obsidianu
Star Wars: Dark Forces je letitý titul od LucasArts, který nás v roce 1995 bavil svým 3D prostředím ve stylu Doomu a byl veřejností přijat velice vřele jako kvalitní hra. Ta nyní bude přepracována a stojí za tím zkušený vývojář ze studia Obsidian. 
Včera, aktualita, Jan Vítek