www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nádržka odpadního inkoustu: spolehlivý zabiják tiskárny

Nádržka odpadního inkoustu: spolehlivý zabiják tiskárny
, , článek
Mnohokrát se stává, že produkt odejde krátce po ukončení záruky. Tiskárny jsou součástkami, které je zbytečně pošlou na smetiště, doslova proslavené. Podívejte se s námi na čerstvou zkušenost s nádržkou odpadního inkoustu.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Nádržka odpadního inkoustu: spolehlivý zabiják tiskárny
  2. Výměna "nádržky" na odpadní inkoust
  3. Zkušenosti s tiskárnou Epson L210
  4. Závěr
reklama
Dnešní článek bude trochu jiný než ostatní. Podíváme se na tiskárny z pohledu dlouhodobého užívání a životnosti. Snad všichni známe problémy plánovaného zastarávání, kdy produkty odejdou krátce po záruce a tiskárny se v této souvislosti zmiňují jako jedny z nejčastějších. Na internetu lze najít doslova kvanta stesků např. na společnost Canon a její tiskárny, které odchází po 2,5 roku na chybu B200, ta je doslova evergreenem. Velmi podobně je to ale i u dalších výrobců, jako jsou Epson, HP a další. Snad všude najdeme podezřele krátkou životnost produktů. V dnešním článku se podíváme na jedno takové "kazítko", kterým je nádržka odpadního inkoustu.
 
Epson L210
 
Pokud mám mluvit ze své vlastní zkušenosti, tiskáren jsem měl hned několik a ani jedna neodešla krátce po záruce. První HP vydrželo přes 4 roky, ale extrémně vysoké tiskové náklady low-endového modelu a postupně se kazící hlava znamenala konec. Následovaly dva Canony, oba se dožily kolem 4-5 let, přičemž jen jeden začal trochu zlobit s tiskovou hlavou, ale ani zde nedošlo k úmrtí tiskárny krátce po záruce. Štěstí? Možná. Druhá tiskárna byla darována a není mi známo, jak dlouho ještě sloužila dál. Každopádně i zde byl problém se stále poměrně vysokými náklady a tiskárna za zhruba 3 tisíce si na originálním inkoustu za těch pár let vyžádala asi 10-11 tisíc Kč. A tak byl v listopadu roku 2013 zakoupen Epson L210 za 4690 Kč. A právě na životnost jednoho z kusů se dnes podíváme.
 
Zkušenosti z pohledu kvality tisku, funkcí a tiskových nákladů z dlouhodobého hlediska si necháme na třetí kapitolu, v této se budeme věnovat problému, který by mohl tiskárnu poslat na smetiště, nebo si vyžádá zbytečně drahou opravu. V tiskárně se obvykle nachází zásobník odpadního inkoustu, což je obvykle jakási pěnová hmota sloužící k zachytávání inkoustu, který se nespotřebuje při tisku a obvykle jde i o inkoust, kterým se proplachuje tisková hlava, aby nezaschnula, nebo se po zaschnutí pročistila. Po vytištění určitého počtu stran je tak tento "zásobník" plně nasáklý inkoustem a další tisk by mohl vést k jeho přetečení. Jinak řečeno, z tiskárny by mohla začít téct tmavě zelenofialová kapalina a vše kolem znečistit.
 
Nádržka odpadního inkoustu Epson L210
 
nádržka odpadního inkoustu u Epsonu L210
 
Sama tiskárna pochopitelně neví, jak moc je zásobník zaplněn, pouze počítá stránky a čistící cykly, na základě čehož odhaduje jeho stav. A jakmile dosáhne určitého stavu domnělého naplnění, další tisk už nedovolí. Tiskárna skončila. Zejména levné tiskárny provádí tyto čistící cykly velmi často, takže k naplnění dochází hodně rychle. Stačí pracovat se dvěma tiskárnami stejné značky z jiného cenového spektra a je možné pozorovat nemalý rozdíl v tom, která tiskárna tiskne obvykle hned, a která se naopak obvykle po startu začne čistit. Tohle jsem pozoroval např. v recenzích některých tiskáren od Canonu.
 
Pojďme tedy zpět ke zkoušenému Epsonu L210. Ten po 5,5 letech provozu a zhruba 4400 vytištěných stranách ohlásil, že už dál nehodlá pokračovat a zásobník odpadního inkoustu je plný. Co teď? Začal rozsáhlý výzkum toho, co se s tím dá dělat. Ukázalo se, že tyto vložky do zásobníku odpadního inkoustu Epson jednoduše nikde nenabízí a uživatel je nemůže vyměnit, ani kdyby chtěl. Na eBay nebo Amazonu lze tyto vložky (waste ink pads) sehnat za nějakých 160 Kč včetně poštovného, nejedná se však o originál a i materiál vypadá být jiný (otázkou je tak i životnost náhradního řešení). Výrobní cenu si netroufám odhadovat, ale nedivil bych se, kdyby desetinná čárka byla o dvě pozice doleva a cena byla v řádech jednotek korun.
 
Jenže tady nastává ten hlavní problém. Materiál na výměnu by byl (po nějakých třech týdnech putování z Číny), odvaha na rozborku tiskárny také, ale to zdaleka nestačí. Je totiž nutné restartovat počítadlo vytištěných stránek. To je tím hlavním důvodem, proč tiskárna nejede. Tady ale narazíte. Kdysi ještě Epson tento nástroj nabízel, jenže to už je minulostí.
 
Epson Maintenance Reset Utility
 
Epson Maintenance Reset Utility by měl dočasně povolit nouzový tisk a je oficiálně dostupný. Problém však neřeší.
 
Když si tuto stránku přečtete, ve zkratce se tam píše, že výměnu nádržek pro technicky nezdatného uživatele Epson nedoporučuje, ten by se mohl při výměně zašpinit (to ale přeci může i při plnění inkoustu, ne?) a vyrábět tiskárny s vyměnitelnými nádržkami (resp. vložkami) by vedlo ke zdražení tiskáren, což by zákazníci jistě neuvítali. Dále ještě tvrdí, že na tom stejně až tak moc nezáleží, protože většině uživatelů prý tiskárna neodejde tímto způsobem.
 
Takže jsem jen tak zkusil své štěstí a jako běžný uživatel (nikoli jako redaktor) kontaktoval oddělení podpory společnosti Epson. Vůbec mě nepřekvapilo, že mi tento odemykací software neposkytli (a ani odkaz na něj) s tím, že tuto operaci musí provést pouze v servisním středisku. Na dotaz, kolik by stála výměna, mi bylo sděleno, že 600 Kč bez DPH. To znamená 726 Kč s DPH. Není to nějak tragická cena, určitě mnohem nižší než pár tisíc za novou tiskárnu, nicméně pojďme si odpovědět na otázku, zda je ta oprava opravdu tak složitá, aby stála přes 700 korun? A to ještě není jasné, zda si servis připočítá dopravu (nabízí naštěstí vlastní svoz, takže se nemusíte o nic starat).
reklama
Nejnovější články
Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu
Pokud by se AMD po vzoru NVIDIE zlevnit své karty Radeon RX 5600 XT, a to v jeho případě ještě dříve, než dorazí na trh, bylo by to jednoduché. Jenomže namísto toho se zvyšovaly takty a to už tak jednoduché není. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že CD Projekt Red bude potřebovat více času na dokončení hry Cyberpunk 2077 a nyní přichází podobná zpráva o Dying Light 2. V případě této hry může být zpoždění ještě výrazně delší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black
Rakouská Noctua si připravila nový nízkoprofilový chladič NH-L9a-AM4, který patří do rodiny chromax.black. Má tak celé své tělo i s ventilátorem černé a hodit se bude zvláště do HTPC a celkově nízkých či tenkých sestav.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu
Zatímco spousta hudebních skupin si úzkostlivě chrání všechen svůj obsah, britští Radiohead ho už několikrát dali k dispozici všem zadarmo. Nyní spouští Radiohead Public Library, stránku obsahující i vzácný obsah.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek