Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Náhradní kosti vyráběné 3D tiskem stimulují růst reálných kostí

7.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Náhradní kosti vyráběné 3D tiskem stimulují růst reálných kostí
Technologie 3D tisku nachází stále více a více způsobu uplatnění. Jedním z nejnovějších je 3D tisk implantátů kostí, které slouží jako dočasná a postupně se rozpouštějící podpora pro růst nových skutečných kostí.
Lékařství je jednou z disciplín, kde se 3D tisk začíná hodně rozmáhat. Na modelech orgánů se trénují operace a jiné lékařské zákroky (1, 2), byly vyrobeny už i umělé průdušnice nebo flexibilní "kosti". Lékaři z New York University zapracovali právě na zmíněných kostech, tyhle ale budou pevné. Využívají 3D tisk k výrobě náhradní "kosti", kterou implantují do pacientova těla a ta slouží jako podpora pro růst reálné kosti. Technologie je totiž určena zejména pro náhradu chybějících kostí (deformace lebky od narození, ošetření poraněných končetin vojáků a podobně). Lékaři jsou schopni pomocí 3D tiskárny vyrobit náhradní část kosti v adekvátním tvaru z beta-trikalciumfosfátu (fosforečnan vápenatý).
 
3D tisk kosti
 
Tento materiál má pro daný účel mnoho výhod. Je totiž velmi podobný tomu, z čeho se skládá reálná kost (jednou ze složek kosti je také fosforečnan vápenatý). Implantát tak slouží jako podpora, postupně je absorbován a nahrazován skutečnou kostí. V implantátu je navíc dipyridamol, který se postupně uvolňuje, takže nehrozí jednorázové rychlé vyloučení do celého těla, ale jen pomalé dodávání léku v okolí kosti. Dipyridamol stimuluje růst kosti a k implantátu "přitahuje" kostní tkáně.
 
Novou metodu mají na svědomí Paulo G. Coelho, DDS, PhD, Dr. Leonard I. Linkow, Bruce N. Cronstein, MD a Dr. Paul R. Esserman z New York University. Zatím se metoda testovala pouze na zvířatech, např. se jimi zacelila operativně vytvořená díra v čelistech myší nebo v končetinách zajíců o velikosti až 1,2 centimetru. Podle testů bylo za 6 měsíců absorbováno v průměru 77 % z implantátu. Ukázalo se rovněž, že nová kost má pevnost původní nepoškozené kosti. Nyní se bude testovat na větších zvířatech, nicméně reálné klinické nasazení si na sebe nechá počkat ještě několik let.