www.svethardware.cz
>
>
>

Nalezené jádro exoplanety nám ukazuje možný osud Země

Nalezené jádro exoplanety nám ukazuje možný osud Země
, , aktualita
Obecně se předpokládá, že za několik miliard let naši planetu pohltí Slunce, které se změní v rudého obra. Případně se rozšíří až téměř k naší orbitě, ovšem pro Zemi to bude tak jako tak osudové. Nyní nám cizí planeta ukazuje, jak může ta naše skončit.
K oblíbeným
reklama
Mluvit budeme konkrétně o systému hvězdy SDSS J122859.93+104032.9, která se nachází 410 světelných let daleko a ukazuje nám to, jak asi dopadne naše vlastní Sluneční soustava. Slunce má za sebou asi 4,6 miliard let života, což znamená, že je asi v jeho polovině. Už 4 miliardy let je v podstatě stejné a zůstane tak ještě další 4 až 5 miliard let. Nicméně i tak se celkově jeho aktivita bude zvyšovat a už za miliardu let by pro nás či obecně savce Země měla být neobyvatelná, takže na velké finále tu těžko někdo zůstane. 
 
 
Za několik miliard let tak Slunce spotřebuje své zásoby vodíku a nafoukne se do podoby rudého obra. Očekávalo se, že Země bude možná zcela zničena, ale systém SDSS J122859.93+104032.9 nám ukazuje, že k tomu skutečně nemusí dojít. 
 
Tento systém má ve svém středu bílého trpaslíka, který vznikne poté, co rudý obr odhodí své vnější vrstvy a zůstane po něm pouze jádro tvořené především uhlíkem a kyslíkem, přičemž zbylý materiál opodál vytvoří planetární mlhovinu. Bílý trpaslík jako pozůstatek Slunce by měl mít asi 70 procent jeho hmotnosti, ovšem jeho vlastní gravitací smrštěné do velikosti Země.
 
Kolem trpaslíka J122859.93 obíhá objekt, který byl označen za planetární jádro, jak určili astronomové, kteří systém sledovali 10,4metrovým teleskopem Gran Telescopio Canarias (GTC) na Kanárských ostrovech a využili k tomu spektroskopii. Toto jádro by mělo mít v průměru asi 600 km a hustotu alespoň 7,7 gramů na kubický centimetr. Nejspíše to bude daleko více, ale daná hustota je hraniční a kdyby byla nižší, jádro by bylo pravděpodobně roztrháno blízkou hvězdou. Dostalo se totiž k ní natolik blízko, že ji oběhne jednou za 123 minut. 
 
Astronomové tak předpokládají, že jde o pozůstatek kamenité planety, jejíž vrchní vrstvy byly od jádra oholeny umírající hvězdou. To naznačuje, že planety v takových případech obvykle nemusejí zcela zanikat, což by samozřejmě platilo i pro plynné obry, protože i ty by měly mít pevné jádro. 
 
Nyní se může Christopher Manser a jeho kolegové zaměřit na dalších šest známých systémů s bílým trpaslíkem, neboť i tam by se mohla najít jádra původních planet. 
 
Zdroj: Space.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer
V průběhu dnešního dne se objevila informace, že spoluzakladatel firmy Alienware Frank Azor odchází z pozice viceprezidenta a generálního manažera. Později jsme se dozvěděli, že jeho cílem je společnost AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu
Lisa Pearce z Intelu dnes oznámila, že požadavky uživatelů byly vyslyšeny, a to alespoň v případě využití funkce Integer Scaling týkající se obrazu. To by mělo potěšit především fanoušky emulátorů starých konzolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470 AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470
Dnes se opět můžeme zaměřit na procesor AMD Ryzen 5 3600 a jeho testy, které tentokrát přichází ze serveru Elchapuzasinformatico. Můžeme a nemusíme jim věřit, ale aspoň se na ně můžeme podívat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek