www.svethardware.cz
>
>

Nanostruktury z DyCo5 zlepší kapacitu a stabilitu disků

Nanostruktury z DyCo5 zlepší kapacitu a stabilitu disků
, , aktualita
Technologie Heat Assisted Magnetic Recording (HAMR) umožnila zvýšit hustotu dat pevných disků, ale má i své problémy jako nižší stabilitu a potřebu vysokých teplot pro práci. Nové materiálu z dysprosia a kobaltu pomohou zvýšit hustotu dat i stabilitu.
K oblíbeným
reklama
Potřeba vyšších hustot dat je nekonečná. Jednou z posledních technologií, která se v reálu používá, je Heat Assisted Magnetic Recording (HAMR), která umožnila znatelně zmenšit velikost plochy na uložení jednoho bitu. Aby disk mohl s tímto místem pracovat a upravit informaci, musí jej nejprve zahřát na teplotu několik set stupňů Celsia pomocí speciálního laseru. A aby to nebylo tak jednoduché, s natolik zmenšenými rozměry začíná klesat i stabilita záznamu. Výzkumníci z Helmholtz Zentrum Berlin (HZB) proto přišli s technologií, která toto řeší. Dovoluje dosáhnout vyšších kapacit (hustoty dat), současně také snižuje požadavky na teplotu a zlepšuje i stabilitu.


Membrána z DyCo5


Místo železa a platiny se zde používá materiál z dysprosia (prvek s atomovým číslem 66) a kobaltu. Přesněji jde o materiál DyCo5, který je použit na nanomembráně s tvarem připomínající včelí plástev. Nanootvory drží informaci a mají jen 68 nanometrů v průměru. Vzdálenost jednotlivých otvorů je pak 105 nanometrů.


Nová technologie využívající DyCo5


Magnetické momenty jsou kolmé k rovině, což dle tvůrců zlepšuje stabilitu vůči externímu magnetickému poli. Jak již bylo řečeno, výhodou nového systému je i nižší náročnost, neboť pro práci s informací je potřeba zahřátí na teplotu jen 80 °C místo několik set stupňů jako u klasického HAMR. Nová technologie je tedy energeticky úspornější a také i rychlejší. Zatím ale není jasné kdy (a zda vůbec) se této technologie dočkáme v reálných úložných zařízeních.

Zdroje: spectrum.ieee.org, helmholtz-berlin.de
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře