reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Napěťový modding: tři motherboardy pro Athlon 64

5.11.2003, Zdeněk Kabát, článek
Napěťový modding: tři motherboardy pro Athlon 64
Dnes zamíříme na trochu tenčí led než obvykle a předvedeme si, jak lze hardwarovými úpravami regulovat napětí jádra, pamětí, AGP či čipsetu u tří základních desek pro Athlon 64. Jedná se o EPoX 8NHDA+, Shuttle AN50R a ASUS SK8N.
Tento článek je určen pro ty nejnáročnější overclockery, kteří se nebojí zasahovat do hardwaru třeba pájkou. Budeme mluvit o napěťovém moddingu trojice základních desek pro Athlon 64 od společností EPoX, Shuttle a ASUS. První věc, na kterou musím upozornit, je to, že všechny úpravy zmiňované v tomto článku děláte na vlastní nebezpečí a redakce Světa Hardware neručí za jakékoliv škody vzniklé jejich použitím.

Vcore/Vdimm mod pro EPoX 8HDA+

Nejdříve se podíváme na základní desku EPoX 8HDA+, která je určena pro Athlon 64 se 754-pinovou paticí. Použitý čipset je VIA K8T800 se SouthBridge VT8237. Zde je schéma, na kterém jsou vyznačené oblasti moddingu:


Pro Vcore mod, čili úpravu napětí jádra procesoru, je klíčový čip Fairchild 5098MTC, který můžete nalézt poblíž patice procesoru. K pinu 24 tohoto čipu připojte nastavitelný rezistor s odporem 5 KOhm a jeho druhý konec propojte se zemí. Jako zemi zde můžete použít buď nějaký konektor na základní desce (pozor, musí to být napěťová zem, nikoliv datová), nebo přímo kabel ze zdroje (např. nepoužitý molexový konektor). Při nastavování začněte s nejvyšším odporem, jeho snižování pak vede ke zvýšení napětí jádra.

Vdimm, úprava napětí paměťových modulů, využívá čipu RT9202 v pravé dolní části desky. Zde použijte 20 KOhm rezistor a propojte s ním pin 6 a zem. Nejnižší napětí je zde opět při nejvyšším odporu a lze ho zvyšovat i přes 4V, protože hodnota je odvozena od +5V spoje, nikoliv od +3,3V. Napětí lze měřit na konektoru znázorněném na obrázku (druhý konec voltmetru připojte opět k zemi).

Vcore/Vdimm mod pro Shuttle AN50R

Druhá základní deska je postavena pro změnu na čipové sadě nForce3 150 a je určena taktéž pro 754-pinový Athlon 64. Fyzicky se tato deska podobá předchozí, a tak na ní můžeme nalézt podobné čipy. Zde je opět obrázek:


Na podobném místě jako u EPoXu, poblíž patice, najděte čip ISL6559 a na jeho 10. pin připojte 20 KOhm nastavitelný rezistor (opačný konec samozřejmě proti zemi). Tím dosáhnete manuální regulace napětí jádra. Paměťové moduly můžete nastavovat tak, že pin 6 na čipu RT9202 spojíte s 2,2 KOhm odporem. Stejně jako u předchozího motherboardu je zde DIMM napájeno +5V spojem a s pomocí tohoto modu pak můžete velice slušně manipulovat s frekvencí FSB. Konkrétně autorovi modu se podařilo zvýšit FSB až na 280MHz při 3,64V.

Kompletní modding pro ASUS SK8N

Jedna z nejdéle existujících základních desek pro platformu AMD K8 je ASUS SK8N. Je na světě již od dob Opteronu, což značí, že je určena pro Socket 940. Základem je čipová sada nForce3 150 a popis desky můžete nalézt např. v naší recenzi Athlonu 64 FX. Zde je obrázek desky s vyznačenými oblastmi pro modding:


Pod pojem "kompletní modding" se tentokrát schovalo hardwarové nastavení napětí Vcore, Vdimm, VDD, VAGP a VLDT včetně měření skutečného napětí přímo na desce. Následující obrázky vložené v textu zobrazují velice podrobně místa, kde je třeba spojovat a pájet:


Obr. 4-6 - Všechny mody pro ASUS SK8N

Na obrázku 4 (vlevo) můžete vidět místo, kam připojit rezistor pro nastavení napětí Vdimm. Jedná se opět o 6. pin čipu RT9202, na který je zde nutné připojit 10 KOhm odpor, na druhém konci uzemněný. Při regulaci voltáže opět začněte na nejvyšším odporu a jeho snižováním pak zvětšíte napětí. Na vyznačené nožičce MOSFETu pak můžete změřit skutečnou hodnotu (druhý konec voltmetru připojte k zemi).

Obrázek 5 (uprostřed) zobrazuje Vcore mod na čipu ADP3166. Nastavitelný rezistor s odporem 20 KOhm připojte jedním koncem k "čepičce" SMD (vyznačená součástka) a druhým k uzemněnému kabelu.

Poslední snímek znázorňuje místo na motherboardu, které je třeba využít k nastavení napětí AGP, LDT a VDD. Důležitý je zde hlavně "šváb" poblíž prvního PCI slotu. K jeho pinu 2 připojte 100 KOhm rezistor, který bude sloužit k nastavení voltáže AGP. Abyste mohli regulovat hodnotu napětí LDT, připojte mezi zem a pin 9 rezistor s odporem 20 KOhm. Původní napětí je 1,2V, ale odpor nesnižujte natolik, aby napětí překročilo 1,5V (pro procesor již nebezpečné). Voltáž čipsetu a VDD lze měnit 20 KOhm rezistorem, který připojíte na pin 13. Při zvyšování frekvence čipsetu ale pozor - nForce3 poměrně hřeje, a tak vysoké hodnoty mohou destabilizovat systém (původní hodnota je 1,6V). U všech odporů nechte při zapojení nejvyšší odpor a teprve poté zkoušejte různá vyšší napětí.


Obr. 7, 8 - Místa k měření hodnot VAGP, VDD a VLDT

Poslední dva obrázky zachycují místa, kam je třeba přiložit voltmetr ke změření napětí VAGP, VDD a VLDT. Jedná se hlavně o nožičky MOSFETů. Druhý konec voltmetru musíte opět přiložit k zemi, v tomto případě nejlépe přímo ke zdroji.

Zdroj: Virtual Zone
reklama