reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NAS a vlastní multihosting zdarma?

12.2.2013, Radan Tuhý, návod
NAS a vlastní multihosting zdarma?
Domácí NAS lze mimo jiné využít jako hosting pro webové stránky, případně i multihosting pro více webů. Na rozdíl od klasického hostingu vás ale nebude stát nic navíc. V dnešním článku se dozvíte, jak na to.
Domácí NAS je poměrně univerzální zařízení. Pravda, jeho primární funkcí (dle samotného významu zkratky) je úložiště dat, takže jej většina lidí využívá jako síťové úložiště, nicméně my jsme se rozhodli tuto pomyslnou hranici překročit a pokusit se využít toto zařízení co nejvíce. Hlavním důvodem je skutečnost, že toto síťové zařízení máme tak či tak neustále zapnuté, čili získat z něj další funkce a služby je jen otázkou správné konfigurace.
NAS lze umístit prakticky kamkoli, kde nebude překážet.


Jedna z mnoha možností, které se nabízí, je udělat si z NASu prostor pro jedny, nebo případně i více internetových stránek. Princip je celkem jednoduchý - webhosting je všeobecně založený na tom, že dostaneme k dispozici prostor na disku serveru, který je připojený neustále k internetu. Jelikož NAS je síťové úložiště, je tedy s největší pravděpodobností připojeno k našemu domácímu routeru (eventuálně je sám NAS routerem, v takovém případě by stačilo mít jenom switch), a většina domácích sítí bývá připojena k internetu. Proč si tedy nevyhradit prostor pro naše internetové stránky na vlastním síťovém úložišti?

Univerzálnost NASu pramení z existence určitého operačního systému, ve většině případů na bázi Linuxu. Na něm pak běží webové rozhraní, přes které lze jednoduše nastavit vše potřebné, a pokud by to náhodou z nějakého důvodu nebylo možné, případně jsme měli v plánu na NASu provozovat něco nestandardního, vždy je tu možnost připojit se přes příkazovou řádku (pomocí SSH).

Udělat tedy z NASu hosting pro webové stránky není technicky nijak náročné. Toho jsou si vědomi také výrobci síťových úložišť, a proto naprostá většina z nich umožňuje již v základní konfiguraci (případně po doinstalování příslušné aplikace z internetu) zprovoznit hosting pro náš web. V tuto chvíli navážeme na úplný začátek, ve kterém jsme se zmínili o tzv. multihostingu.


Hosting versus multihosting


Multihostingem je všeobecně chápán hosting (ve formě jedné služby), kde je možno hostovat více webů, respektive (a to je důležitější) více samostatných domén. Jinak řečeno, pokud máme tři domény a na každé běží jedny internetové stránky, máme možnost zřídit si (pokud pomineme VPS či dedikovaný server) tři běžné hostingové účty, případně jeden tzv. multihosting.

Z technického pohledu by teď mohl ledaskdo namítnout, že každý hosting je v praxi multihostingem, protože na jednom serveru bývá zpravidla hostováno několik desítek až stovek webů. Webserver je tedy možné v principu nakonfigurovat tak, aby byl schopen poskytovat webový prostor pro více, než jednu doménu.

Jak jsme zmínili na začátku, díky existenci operačního systému lze na NASu provozovat plnohodnotné serverové aplikace, mimo jiné také webserver. Tato možnost bývá většinou již součástí standardní konfigurace (resp. instalace), akorát je potřeba ji aktivovat a vše správně nastavit. Tomu se budeme podrobněji věnovat v tomto článku.


Co všechno budeme potřebovat


K tomu, aby bylo možné zprovoznit hosting na domácím NASu, bude potřeba provést více úkonů a upravit konfiguraci na více místech. Pro zjednodušení jsme zde připravili seznam, který obsahuje všechny potřebné součásti a místa, kde budeme konfiguraci provádět.
  • Domácí NAS - asi není třeba složitě vysvětlovat, že k tomu, aby bylo možné mít doma hosting na NASu, budeme potřebovat samotný NAS. Není až tak důležité, o jakého se jedná výrobce, důležité je, aby daný NAS umožňoval nějakým způsobem zprovoznit webový server. My jsme pro účely přípravy tohoto článku použili model Synology DS413.
  • Router - neméně důležitou součástí je konfigurovatelný domácí router. Alternativou je switch v kombinaci se správně nakonfigurovaným routováním přímo na NASu (či přes jiný router). Pro naše účely jsme použili router TP-LINK TL-WR1043ND s alternativním firmwarem od DD-WRT.
  • Veřejná IP adresa - k tomu, aby vše korektně fungovalo, je potřeba mít internetové připojení s veřejnou IP adresou, v ideálním případě statickou, aby nedocházelo k jejím změnám.
  • Internetové připojení s rozumnou odchozí rychlostí - odchozí rychlost bude v tomto případě (zjednodušeně řečeno) maximální rychlost, kterou se budou internetové stránky načítat jejich návštěvníkům. Proto platí, že čím větší odchozí rychlost (neboli upload) máme, tím lépe.
  • Vlastní doména - pro provoz vlastního webu je vhodné mít zakoupenou vlastní doménu, na které budeme následně provozovat internetové stránky umístěné na domácím NASu. To mimo jiné umožňuje využít konfiguraci DNS přímo u registrátora domény, díky čemuž dojde k nasměrování na naši IP adresu a následně na naše domácí úložiště. Pro účely tohoto článku využijeme testovací doménu vlastnidomena.cz.
  • Internetové stránky - posledním bodem, který by bylo dobré zmínit, je existence nějakých internetových stránek, které výše uvedenou doménu umístíme. Většina NASů s nejspíš nebude podporovat ASP (technologie společnosti Microsoft), což je dáno použitou platformou, ale kromě klasického HTML můžeme využít i PHP, třeba v kombinaci s databází MySQL (pokud daný NAS podporuje). To v praxi dovoluje zprovoznit i nějaký CMS, např. WordPress, Drupal, Joomla, a další.

V tento okamžik nám již nic nebrání pustit se do konfigurace, takže můžeme přistoupit rovnou k prvnímu kroku, kterým je konfigurace NASu.
reklama