www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA a JAXA připraví náhradu za ztracený Hitomi

NASA a JAXA připraví náhradu za ztracený Hitomi
, , aktualita
Asi před rokem japonská vesmírná agentura JAXA ztratila svůj satelit Hitomi, který nesl unikátní přístroj pro sledování nejen černých děr. Nyní se ale rýsuje jeho nástupce XARM, který JAXA připravuje společně s Američany.
reklama
O tom, že JAXA možná znovu postaví nástupce satelitu Hitomi, se mluvilo už dříve a nyní už to vypadá na hotovou věc. Ještě letos na jaře má JAXA s NASA začít stavět nový satelit, a to X-Ray Astronomy Recovery Mission (XARM), což ohlásil Paul Hertz, ředitel astrofyzické divize v NASA.

Hitomi byl satelit vypuštění v únoru minulého roku, ale při pokusu o jeho zprovoznění se odmlčel. Vyšetřování nakonec ukázalo na celý řetězec chyb v řídicím systému satelitu, který společně s lidským faktorem způsobil, že satelit se nekontrolovatelně roztočil, až se mu ulomily solární panely, což už samo o sobě znamenalo konec.

NASA přitom už s Japonci spolupracovala na výrobě Hitomi a v případě XARM to bude stejné. Američané tak pro satelit opět vyrobí potřebný nástroj SXS (Soft Xray Spectrometer), který je určen k podrobnému zkoumání rentgenového záření pro mapování pohybu horkých mračen a aktivity černých děr. NASA přitom s oficiálním vytvořením projektu XARM počká až na červen, ale to už vypadá spíše jako formalita.

Pro NASA to znamená výdaje mezi 70 a 90 miliony dolarů, ovšem rozprostřené mezi lety 2017 a 2021. I když byl tedy XARM v podobě Hitomi již jednou postaven, zabere ještě dlouhou dobu, než bude k dispozici. Díky tomu ale bude moci NASA potřebné prostředky zajistit i ze svého napjatého rozpočtu, který se Trumpova administrativa asi nechystá nějak výrazně navyšovat. NASA bude spíše ráda, pokud jí rozpočet nebude ještě více zkrouhnut.

Mezi oběma vesmírnými agenturami se ještě musí vyjasnit jedna velká otázka, a to zda půjde o misi typu "directed" nebo "competed". V prvním případě by to znamenalo, že astronomové dostanou ihned k dispozici získaná data a v tom druhém by si museli počkat, než jsou po uplynutí jisté lhůty uvolněna a po její dobu by je tak mohli zkoumat jen lidé zapojení do daného programu. NASA se chce zasloužit o to, aby žádná taková lhůta neplatila.

Nutno dodat, že satelity japonské JAXA vybavené rentgenovými spektrometry od NASA nemají zrovna štěstí. Ještě před Hitomi byly připraveny dva, přičemž jeden byl zničen v roce 2000 rovnou při startu a druhý sice byl vynesen na orbitu, ale tam byl jeho hlavní nástroj poškozen únikem hélia.

Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek