www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA a JAXA připraví náhradu za ztracený Hitomi

NASA a JAXA připraví náhradu za ztracený Hitomi
, , aktualita
Asi před rokem japonská vesmírná agentura JAXA ztratila svůj satelit Hitomi, který nesl unikátní přístroj pro sledování nejen černých děr. Nyní se ale rýsuje jeho nástupce XARM, který JAXA připravuje společně s Američany.
K oblíbeným
reklama
O tom, že JAXA možná znovu postaví nástupce satelitu Hitomi, se mluvilo už dříve a nyní už to vypadá na hotovou věc. Ještě letos na jaře má JAXA s NASA začít stavět nový satelit, a to X-Ray Astronomy Recovery Mission (XARM), což ohlásil Paul Hertz, ředitel astrofyzické divize v NASA.

Hitomi byl satelit vypuštění v únoru minulého roku, ale při pokusu o jeho zprovoznění se odmlčel. Vyšetřování nakonec ukázalo na celý řetězec chyb v řídicím systému satelitu, který společně s lidským faktorem způsobil, že satelit se nekontrolovatelně roztočil, až se mu ulomily solární panely, což už samo o sobě znamenalo konec.

NASA přitom už s Japonci spolupracovala na výrobě Hitomi a v případě XARM to bude stejné. Američané tak pro satelit opět vyrobí potřebný nástroj SXS (Soft Xray Spectrometer), který je určen k podrobnému zkoumání rentgenového záření pro mapování pohybu horkých mračen a aktivity černých děr. NASA přitom s oficiálním vytvořením projektu XARM počká až na červen, ale to už vypadá spíše jako formalita.

Pro NASA to znamená výdaje mezi 70 a 90 miliony dolarů, ovšem rozprostřené mezi lety 2017 a 2021. I když byl tedy XARM v podobě Hitomi již jednou postaven, zabere ještě dlouhou dobu, než bude k dispozici. Díky tomu ale bude moci NASA potřebné prostředky zajistit i ze svého napjatého rozpočtu, který se Trumpova administrativa asi nechystá nějak výrazně navyšovat. NASA bude spíše ráda, pokud jí rozpočet nebude ještě více zkrouhnut.

Mezi oběma vesmírnými agenturami se ještě musí vyjasnit jedna velká otázka, a to zda půjde o misi typu "directed" nebo "competed". V prvním případě by to znamenalo, že astronomové dostanou ihned k dispozici získaná data a v tom druhém by si museli počkat, než jsou po uplynutí jisté lhůty uvolněna a po její dobu by je tak mohli zkoumat jen lidé zapojení do daného programu. NASA se chce zasloužit o to, aby žádná taková lhůta neplatila.

Nutno dodat, že satelity japonské JAXA vybavené rentgenovými spektrometry od NASA nemají zrovna štěstí. Ještě před Hitomi byly připraveny dva, přičemž jeden byl zničen v roce 2000 rovnou při startu a druhý sice byl vynesen na orbitu, ale tam byl jeho hlavní nástroj poškozen únikem hélia.

Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek