www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA: cestě na Mars bude předcházet roční mise na Měsíc

NASA: cestě na Mars bude předcházet roční mise na Měsíc
, , aktualita
NASA je na rozdíl od soukromých společností v plánech na návštěvu Marsu spíše zdrženlivá a opatrná, takže není divu, že si možná bude chtít nejdříve vyzkoušet, jak lidé zvládnou dlouhodobé přežití dál od naší planety.reklama
NASA si nemůže dovolit tak moc riskovat, neboť se musí daleko více než soukromé společnosti starat o svou pověst a obraz v očích veřejnosti a amerických politiků. Firmy jako SpaceX tak mohou být odvážnější, což je může dostat na Mars daleko dříve, pokud tedy mluvíme o lidské posádce. NASA tak plánuje vyslat lidi na Mars až někdy ve 30. letech, přičemž v těch 20. by měla předcházet roční mise k Měsíci, která ověří naši schopnost dlouhodobě přežít mimo dosah naší zemské kolébky. Ta totiž astronauty na orbitě, čili i posádku Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), chrání svým veledůležitým magnetickým polem a také je z ISS možné relativně rychle sestoupit zpět na pevnou zem, pokud se něco pokazí, nehledě na daleko snadnější dopravu zásob či komunikaci.

Greg Williams z NASA promluvil na Humans to Mars Summit ve Washingtonu D.C. a poskytl informace o prvních dvou fázích, které NASA plánuje pro vyslání lidí na Mars. Už z dřívějších vyjádření víme, že součástí těchto plánů je vybudování jakési základnové stanice, která poslouží jako brána do hlubokého vesmíru - Deep Space Gateway (DSG). Umístěna bude na oběžnou dráhu Měsíce a právě ta bude středobodem zkoušek nových technologií a vůbec schopnosti lidí přežít cestu k Marsu a zpět. Právě od Měsíce by se mělo k Marsu nakonec i startovat.

Astronauti NASA by se tak měli nejspíše v roce 2027 vydat na jeden rok dlouhou misi, kterou stráví především na oběžné dráze Měsíce. Ještě před ní ale proběhne přinejmenším pět kratších misí a z toho čtyři počítají s posádkou, neboť bude samozřejmě potřeba stanici k Měsíci nejdříve dopravit a připravit ji na dlouhý pobyt. Něco podobného, ale pochopitelně bez posádky, pak čeká i Mars, k němuž se lidé nakonec dopraví pomocí lodě DST - Deep Space Transport.

Williams k tomu řekl, že pokud proběhne jednoroční mise u Měsíce v pořádku, pak NASA bude vědět a umět dost na to, aby nakonec vypravila i 1000denní výlet k Marsu. NASA tak interně mluví o tzv. shakedown cruise, čili zkušební plavbě, během níž se obvykle testují schopnosti nových námořních lodí. Jenže slovo shakedown má v angličtině ještě další významy, mezi něž patří i podfuk, takže oficiální označení tohoto podniku se ještě hledá.

Jak se agentuře bude v této snaze dařit, to bude zcela záviset na vývoji raket Space Launch System (SLS), jež budou mít potřebný výkon pro dopravu materiálu k Měsíci a dále. Jenomže SLS se aktuálně potýká s problémy, které znamenají zpoždění plánu jejich vývoje. Vedle toho se musí ještě dokončit vývoj lodě Orion, která je určena pro pilotované i bezpilotní lety a dosud se do vesmíru podívala jen jednou.

Plán je tedy takový, že první fáze nastane už příští rok a skončit má v roce 2026. Zahrnovat bude čtyři pilotované lety k Měsíci, které tam dopraví čtyři klíčové části stanice: napájecí a pohonný modul, obytný modul, logistick/vědecký modul a přetlakovou komoru. Stanice bude také vybavena robotickou rukou, která zajistí do jisté míry autonomii. Fáze dvě začne v roce 2027 dopravou DST k Měsíci pomocí bezpilotního letu a pak už bude na DST dopravena posádka pro roční misi. Na konci 20. let se k Měsíci vyšlou potřebné zásoby, jež si s sebou posádka nakonec poveze na Mars, ale to až v dalším desetiletí.

Williams ale nakonec poznamenal, že celý plán je ještě ve vývoji, takže mohou nastat změny. Záležet bude i na tom, jak dobře se pod taktovkou NASA dohodnou další vesmírné agentury a vlády.

Zdroj: Space
reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-7980XE s 18 jádry otestován Intel Core i9-7980XE s 18 jádry otestován
Očekávaný 18jádrový procesor Core i9-7980XE od Intelu se dočkal prvních testů ještě před svým oficiálním představením. Jde o nejlepší odpověď na nástup procesorů Threadripper, kterou má Intel připravenou. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty
EVGA si připravila specialitku pro nenapravitelné hardwarové nadšence, kteří se snaží ze svých komponent mačkat maximum. Jedná se o kartu Epower V s výkonným 12+2fázovým napájením grafických karet.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země? Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země?
Stephen Petranek se ve své knize How We'll Live on Mars zabývá otázkou přežití lidí v nehostinném vesmíru daleko od ochrany a zdrojů Země. Je tak možné dlouhodobě přežít s tím, co lze získat jinde? 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu
Grafické karty AMD Radeon RX Vega rozhodně neudělaly díru do herního světa. Už sice konečně dorazily i na náš trh, ovšem ceny jsou vysoké a na nereferenční karty bez "fukarového chladiče" zatím nikde nenajdeme. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel investoval miliardu dolarů do AI společností Intel investoval miliardu dolarů do AI společností
Intel se rozhodl, že si vybuduje celý ekosystém pro umělou inteligenci (AI), do čehož hodlá mohutně investovat. Brian Krzanich (CEO) nám k tomu řekne, co tím jeho firma sleduje a koho všeho podporuje a už i podpořila.
Včera,  aktualita, Jan Vítek