www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA chce ochránit Měsíc a Mars před kontaminací od lidských astronautů

NASA chce ochránit Měsíc a Mars před kontaminací od lidských astronautů
, , aktualita
S pokrokem kosmických technologií přicházejí i problémy, kterým se musí zavčasu předcházet. Americká kosmická agentura NASA se chce ujistit, že astronauté nekontaminují nová prostředí, která budou zkoumat, a že kontaminace neproběhne ani opačně.
K oblíbeným
reklama
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír chce pohlídat, aby astronauté objevující nové světy ve vesmíru nevědomky nepřenášeli organismy ze Země a biologicky tak nekontaminovali Měsíc nebo Mars. Právě na tato tělesa se totiž má v poměrně blízké budoucnosti zaměřovat kosmonautika. 
 
Jim Brindestine, administrátor NASA, oznámil prostřednictvím tweetu, že NASA aktualizovala svou politiku, aby před blížícími se misemi z programu Artemis předpisy NASA odpovídaly jejím schopnostem a plánům. Kosmická agentura chce podle slov Jima Brindestina chránit vědecké objevy a také životní prostředí na Zemi, zatímco umožní dynamický průzkum s lidskými astronauty a komerční inovace na Měsíci a Marsu. 
 
NASA se obává biologické kontaminace prostřednictvím lidských bytostí, protože mise s astronauty budou odlišné od vysílání roverů a sond k Marsu a Měsíci. Pokud posádka kosmické lodi kontaminuje vesmírná prostředí, může to ohrozit průzkum a pátrání po mimozemském životě. NASA chce také zajistit, aby nedocházelo k opačnému jevu, tedy ke kontaminování naší planety materiálem z vesmíru. 
 
 
Americká kosmická agentura jako aktualizaci vydala dvě prozatímní směrnice. První z nich se zaměřuje především na mise Artemis s posádkou mířící ze Země na Měsíc. Thomas Zurbuchen, přidružený administrátor NASA pro vědu, uvedl, že tím umožňují naplnit jejich důležitý cíl udržitelného průzkumu Měsíce a současně chrání budoucnost vědy v trvale zastíněných oblastech na Měsíci. Právě tyto oblasti mají vysokou vědeckou hodnotu pro odhalování historie naší planety, Měsíce a celkově sluneční soustavy. Program Artemis slibuje vyslání první ženy a dalšího muže jako astronautů na Měsíc do roku 2024. 
 
Druhá ze směrnic se zaměřuje na biologickou kontaminaci při misích na Mars. NASA plánuje, že bude využívat data a zkušenosti získané z Mezinárodní vesmírné stanice, misí na povrchu Měsíce, budoucí stanice Lunar Gateway a robotických misí na Mars k vymýšlení nových postupů a rozvíjení schopností sledovat biologické procesy, které jsou spojené s přítomností živých astronautů na průzkumných vesmírných misích. Cílem je také vyvinout technologie, které pomůžou ke snížení kontaminace - například účinnější technologie likvidace odpadu. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Micron potvrzuje paměti GDDR6X pro GeForce RTX 3090 Micron potvrzuje paměti GDDR6X pro GeForce RTX 3090
Velice dlouho nám unikala jakákoliv známka toho, že by výrobci pamětí skutečně měli pro nové GeForce připraveny paměti GDDR6X. To ale nyní potvrzuje dokument firmy Micron, dle nějž jsou tyto paměti navíc určeny i pro RTX 3090.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA instaluje adaptér pro připojení Orionu k raketě SLS NASA instaluje adaptér pro připojení Orionu k raketě SLS
NASA se aktuálně připravuje na první mise v rámci programu Artemis, které budou zahrnovat rakety SLS a lodi Orion. A k jejich propojení potřebuje adaptér, který je právě instalován v Kennedyho vesmírném centru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Mozilla prodlužuje smlouvu s Googlem, výchozí vyhledávač Firefoxu zůstane Mozilla prodlužuje smlouvu s Googlem, výchozí vyhledávač Firefoxu zůstane
Mozilla je dosud životně závislá na smlouvách s vyhledávačem Google. Za to, že je tím výchozím, dostává Mozilla obrovské peníze. Nyní prodlužuje smlouvu na další roky, což jí dává větší šanci na přežití.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel Ponte Vecchio: 16x Xe-HPC vedle sebe pro úsvit éry exascale Intel Ponte Vecchio: 16x Xe-HPC vedle sebe pro úsvit éry exascale
Intel se v příštím roce chystá stejně jako AMD vstoupit do éry exascale, čili chce postavit superpočítač s výkonem alespoň 1 ExaFLOPS. A právě toho chce docílit především s použitím akcelerátorů Ponte Vecchio založených na Xe.
Včera, aktualita, Jan Vítek
První údajné snímky karty RTX 3090 zamotají hlavu První údajné snímky karty RTX 3090 zamotají hlavu
Máme snad očekávat čip od Intelu na zadní straně karet NVIDIA GeForce RTX 3000? Budou mít už dokonce tři osmipinové konektory pro přídavné napájení? Takové otázky přináší nové obrázky, které se objevily na Redditu.  
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů