www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA chce ochránit Měsíc a Mars před kontaminací od lidských astronautů

NASA chce ochránit Měsíc a Mars před kontaminací od lidských astronautů
, , aktualita
S pokrokem kosmických technologií přicházejí i problémy, kterým se musí zavčasu předcházet. Americká kosmická agentura NASA se chce ujistit, že astronauté nekontaminují nová prostředí, která budou zkoumat, a že kontaminace neproběhne ani opačně.
K oblíbeným
reklama
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír chce pohlídat, aby astronauté objevující nové světy ve vesmíru nevědomky nepřenášeli organismy ze Země a biologicky tak nekontaminovali Měsíc nebo Mars. Právě na tato tělesa se totiž má v poměrně blízké budoucnosti zaměřovat kosmonautika. 
 
Jim Brindestine, administrátor NASA, oznámil prostřednictvím tweetu, že NASA aktualizovala svou politiku, aby před blížícími se misemi z programu Artemis předpisy NASA odpovídaly jejím schopnostem a plánům. Kosmická agentura chce podle slov Jima Brindestina chránit vědecké objevy a také životní prostředí na Zemi, zatímco umožní dynamický průzkum s lidskými astronauty a komerční inovace na Měsíci a Marsu. 
 
NASA se obává biologické kontaminace prostřednictvím lidských bytostí, protože mise s astronauty budou odlišné od vysílání roverů a sond k Marsu a Měsíci. Pokud posádka kosmické lodi kontaminuje vesmírná prostředí, může to ohrozit průzkum a pátrání po mimozemském životě. NASA chce také zajistit, aby nedocházelo k opačnému jevu, tedy ke kontaminování naší planety materiálem z vesmíru. 
 
 
Americká kosmická agentura jako aktualizaci vydala dvě prozatímní směrnice. První z nich se zaměřuje především na mise Artemis s posádkou mířící ze Země na Měsíc. Thomas Zurbuchen, přidružený administrátor NASA pro vědu, uvedl, že tím umožňují naplnit jejich důležitý cíl udržitelného průzkumu Měsíce a současně chrání budoucnost vědy v trvale zastíněných oblastech na Měsíci. Právě tyto oblasti mají vysokou vědeckou hodnotu pro odhalování historie naší planety, Měsíce a celkově sluneční soustavy. Program Artemis slibuje vyslání první ženy a dalšího muže jako astronautů na Měsíc do roku 2024. 
 
Druhá ze směrnic se zaměřuje na biologickou kontaminaci při misích na Mars. NASA plánuje, že bude využívat data a zkušenosti získané z Mezinárodní vesmírné stanice, misí na povrchu Měsíce, budoucí stanice Lunar Gateway a robotických misí na Mars k vymýšlení nových postupů a rozvíjení schopností sledovat biologické procesy, které jsou spojené s přítomností živých astronautů na průzkumných vesmírných misích. Cílem je také vyvinout technologie, které pomůžou ke snížení kontaminace - například účinnější technologie likvidace odpadu. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD EPYC "Genoa": až 96 jader Zen 4 na LGA 6096 AMD EPYC "Genoa": až 96 jader Zen 4 na LGA 6096
Mimo jiné i superpočítač El Capitan s plánovaným výkonem 2 ExaFLOPS by měl být založen na procesorech AMD Genoa, které se nyní už rýsují s výbavou až 96 jader Zen 4. Chystá se tak AMD opět plošně zvyšovat počet jader svých CPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek