www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA díky Messengeru zveřejnila první topografii Merkuru

NASA díky Messengeru zveřejnila první topografii Merkuru
, , aktualita
V minulém roce se na povrch Merkuru zřítila sonda Messenger, která v té době již měla odpracováno a díky ní se můžeme podívat na první topografické mapy této planety. Zveřejnila je americká NASA.
K oblíbeným
reklama
Sonda Messenger již dříve přinesla nové informace o planetě Merkur, která obíhá ze všech v naší soustavě nejblíže Slunci. Její mise trvala na oběžné dráze mnohem déle, než bylo plánováno. Sonda odstartovala v létě roku 2004 a v březnu 2011 začala svou práci na oběžné dráze Merkuru, což mělo dle původního plánu trvat přibližně rok. Jenomže Messenger pracoval až do jara předchozího roku, kdy mu došlo palivo, a tak se nakonec 30. dubna rozbil o povrch planety. Za svou kariéru stihl obkroužit Merkur celkem 4104krát chráněn svým keramickým "slunečníkem".
první snímek Merkuru zachycený Messengerem -


Messenger měl za úkol prozkoumat povrch Merkuru a jeho složení, pokusit se zjistit něco o jeho geologické historii a také jeho řídké exosféře. Vědci také doufali, že jim sonda pomůže zjistit, jak je to s jádrem planety a jeho magnetosférou. Messenger je rovněž vůbec první sonda, která se dostala na oběžnou dráhu Merkuru.
výřez z topografické mapy a místo, kde Messenger nakonec dopadl na povrch


Vytvoření podrobné topografické mapy nebylo v původních cílích mise Messengeru, neboť ten až ke konci svého života sestoupil z vysoké výstředné oběžné dráhy mnohem níže a pohyboval se 5 až 35 km nad jejím povrchem. To mu umožnilo s využitím jeho laseru vytvořit kompletní a detailní mapu.
topografická mapa Merkuru


Jak se ukázalo, rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším místem na Merkuru je přes 9 kilometrů, jak ukazuje barevná škála. Lepší představu vám ale dá následující video:


Vyvýšené části povrchu planety jsou tvořeny především historickými vulkanickými erupcemi a také jsou jasně vidět nesčetné krátery po dopadu těles. Žádná část povrchu tak není ani přibližně tak stará jako samotná planeta. A když jsme si ukázali první fotografii Merkuru pořízenou Messengerem, ukážeme si i tu poslední, kterou už zcela zaplňuje vnitřek kráteru Jokai o průměru 93 km.

poslední snímek Messengeru


Messenger odhalil také zásobu vodního ledu v severní části planety, kde se mají také pravděpodobně nacházet organické materiály připomínající dehet, jež pokrývají led. To je znázorněno červenou a žlutou barvou. Merkur se tak nejspíše také stal cílem komet, jež tyto materiály přinesly s sebou, stejně jako na Zemi.

Další fotografie s rovněž pozměněnými barvami ukazuje rozložení starého a nového materiálu. Oranžová reprezentuje hladší povrch planety tvořený mladšími vulkanickými pláněmi. Modrá zase označuje starší vykukující okraje kráterů.

Messenger bude sloužit i nadále. Vědci mají pochopitelně přesné údaje o tom, kdy a kde dopadl, a tak je mohou využít pro misi sondy BepiColombo evropské ESA, která se má k planetě dostat v roce 2024. Ta se zaměří na místo dopadu a bude moci sledovat, jakým vývojem prošlo a zda se na něm nějak podepsaly pochody na samotné planetě či dopad mikrometeoritů.

Zdroj: messenger.jhuapl.edu
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek