www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA financuje vesmírné fólie pro čištění oběžné dráhy

NASA financuje vesmírné fólie pro čištění oběžné dráhy
, , aktualita
Problém s vesmírným smetím na oběžné dráze Země už se nedá ignorovat jako dosud, neboť vzniká reálné nebezpečí, že nám přeroste přes hlavu a z oběžné dráhy se stane smetiště, kde nic nového dlouho nepřežije. reklama
Problém narůstá s tím, jak postupně zlevňuje doprava nákladu na oběžnou dráhu, a na ni se tak dostává mnohem více satelitů, než v minulosti, kdy ještě téměř neexistovaly soukromé společnosti s dostatečně výkonnými raketami. Nyní jich existuje řada a vedle nich také programy, jak si relativně levně nechat vynést na orbitu vlastní zařízení, což je třeba Cubesat. Postupem času můžeme očekávat stále větší provoz, a tím i více satelitů a smetí, které po nich zůstalo. 
 
 
Vesmírné smetí může vzniknout třeba haváriemi, což je třeba případ japonského satelitu Hitomi. Další může vzniknout rozpadem již nepoužívaných satelitů, které nebylo možno svést do atmosféry a může jít třeba o kuličky elektrolytu z baterií putující oběžnou dráhou jako vystřelené projektily. Hrozí pak, že objem odpadu na orbitě naroste na takovou úroveň, že se spustí Kesslerův syndrom, což by znamenalo kaskádovité stupňování kolizí, které už by nešlo zastavit, neboť každá kolize by vytvořila ještě více smetí. 
 
Vesmírné agentury tak zkoumají možnosti, jakými by šlo oběžnou dráhu postupně čistit. Jde například o japonský experiment se speciálním lanem, který ale skončil nezdarem a nyní tu máme další návrh, a to tzv. Brane Craft. Tento projekt už získal nějaké finance od NASA v roce 2016 jako součást programu NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) a díky tomu se jeho autoři z The Aerospace Corporation mohli pohnout dále. Nyní získali od NASA další finance a díky nim už budou moci postavit prototyp a otestovat systémy zařízení v laboratorních podmínkách. 
 
 
Brane Craft je v podstatě velice tenká dvojitá fólie, jejíž úkolem je obalit objekt určený k zániku v atmosféře, do níž jej pak vtáhne. Tato fólie má tloušťku pouze 10 mikrometrů, a tak je jasné, že ji může poškodit v podstatě cokoliv. The Aerospace Corporation tak vsadili na redundanci, takže solární články na povrchu zařízení pracují nezávisle na sobě, takže poškození jednoho neznamená nic pro další, stejně tak ostatní elektronika má své redundantní zálohy. Uvnitř Brane Craft jsou navíc uzavřeny pohonné hmoty, aby zařízení mohlo smetí odchytit a nasměrovat do atmosféry, přičemž tyto tenounké nádrže jsou také segmentované, aby prostřelení jedné z nich nepředstavovalo velký problém. 
 
Zařízení má být schopno snášet z orbity objekty o hmotnosti maximálně 2 liber (cca 0,9 kg), takže je určeno spíše pro středně velký odpad, jehož se na oběžné dráze dle odhadů pohybuje na půl milionu kusů. Právě proto je Brane Craft vytvořen tak malý a tenký. Bude totiž zapotřebí jej vynášet do vesmíru v opravdu masovém měřítku, aby měl vůbec nějaký dopad. Můžeme jen doufat, že tato samotná zařízení budou pracovat tak, jak mají a nebudou sama přispívat k růstu objemu vesmírného smetí. To ale uvidíme nejdříve za několik let. 
 
reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář