www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA financuje vesmírné fólie pro čištění oběžné dráhy

NASA financuje vesmírné fólie pro čištění oběžné dráhy
, , aktualita
Problém s vesmírným smetím na oběžné dráze Země už se nedá ignorovat jako dosud, neboť vzniká reálné nebezpečí, že nám přeroste přes hlavu a z oběžné dráhy se stane smetiště, kde nic nového dlouho nepřežije. reklama
Problém narůstá s tím, jak postupně zlevňuje doprava nákladu na oběžnou dráhu, a na ni se tak dostává mnohem více satelitů, než v minulosti, kdy ještě téměř neexistovaly soukromé společnosti s dostatečně výkonnými raketami. Nyní jich existuje řada a vedle nich také programy, jak si relativně levně nechat vynést na orbitu vlastní zařízení, což je třeba Cubesat. Postupem času můžeme očekávat stále větší provoz, a tím i více satelitů a smetí, které po nich zůstalo. 
 
 
Vesmírné smetí může vzniknout třeba haváriemi, což je třeba případ japonského satelitu Hitomi. Další může vzniknout rozpadem již nepoužívaných satelitů, které nebylo možno svést do atmosféry a může jít třeba o kuličky elektrolytu z baterií putující oběžnou dráhou jako vystřelené projektily. Hrozí pak, že objem odpadu na orbitě naroste na takovou úroveň, že se spustí Kesslerův syndrom, což by znamenalo kaskádovité stupňování kolizí, které už by nešlo zastavit, neboť každá kolize by vytvořila ještě více smetí. 
 
Vesmírné agentury tak zkoumají možnosti, jakými by šlo oběžnou dráhu postupně čistit. Jde například o japonský experiment se speciálním lanem, který ale skončil nezdarem a nyní tu máme další návrh, a to tzv. Brane Craft. Tento projekt už získal nějaké finance od NASA v roce 2016 jako součást programu NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) a díky tomu se jeho autoři z The Aerospace Corporation mohli pohnout dále. Nyní získali od NASA další finance a díky nim už budou moci postavit prototyp a otestovat systémy zařízení v laboratorních podmínkách. 
 
 
Brane Craft je v podstatě velice tenká dvojitá fólie, jejíž úkolem je obalit objekt určený k zániku v atmosféře, do níž jej pak vtáhne. Tato fólie má tloušťku pouze 10 mikrometrů, a tak je jasné, že ji může poškodit v podstatě cokoliv. The Aerospace Corporation tak vsadili na redundanci, takže solární články na povrchu zařízení pracují nezávisle na sobě, takže poškození jednoho neznamená nic pro další, stejně tak ostatní elektronika má své redundantní zálohy. Uvnitř Brane Craft jsou navíc uzavřeny pohonné hmoty, aby zařízení mohlo smetí odchytit a nasměrovat do atmosféry, přičemž tyto tenounké nádrže jsou také segmentované, aby prostřelení jedné z nich nepředstavovalo velký problém. 
 
Zařízení má být schopno snášet z orbity objekty o hmotnosti maximálně 2 liber (cca 0,9 kg), takže je určeno spíše pro středně velký odpad, jehož se na oběžné dráze dle odhadů pohybuje na půl milionu kusů. Právě proto je Brane Craft vytvořen tak malý a tenký. Bude totiž zapotřebí jej vynášet do vesmíru v opravdu masovém měřítku, aby měl vůbec nějaký dopad. Můžeme jen doufat, že tato samotná zařízení budou pracovat tak, jak mají a nebudou sama přispívat k růstu objemu vesmírného smetí. To ale uvidíme nejdříve za několik let. 
 
reklama
Nejnovější články
Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.) Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.)
Máte přehled v počítačovém hardwaru? Rádi stavíte počítače? Prošlo Vám rukama již mnoho komponent? V tom případě si nenechte uniknout dnešní hádanku. Pokud jako první napíšete do diskuze, jaký chladič procesoru je na fotografii, získáte jej.
Dnes, soutěž, Karel Polívka26 komentářů
AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake
Společnost AMD si připravila novou řadu System on Chip, které označuje za Ryzen V1000 a my víme, že půjde o konkurenci pro Intel Gemini Lake. Uplatnit se tak mohou v nettopech, netboocích či jiných úsporných počítačích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách
Výzkumníci z MIT přišli s prototypem zařízení, které nazývají tepelný rezonátor. Ten dokáže vyrábět elektrickou energii na základě variací v okolní teplotě, čímž jde v podstatě o bezedný zdroj energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty" Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty"
V roce 2015 se objevil projekt, který nám měl nakonec přinést modernizovanou verzi hry System Shock. O té můžeme mluvit jako o jednom z hlavních milníků ve vývoji počítačových her, který jejich svět pomohl změnit. Nyní je ale tento projekt ohrožen.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu
Neptun je v našem systému možná trošku opomíjeným obrem, který nemá velké prstence jako Saturn a ani obrovskou skvrnu a tak úžasné zbarvení jako Jupiter. Panuje však na něm velice divoké počasí s nejrychlejšími větry, které se kdy podařilo změřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek