www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA financuje vesmírné fólie pro čištění oběžné dráhy

NASA financuje vesmírné fólie pro čištění oběžné dráhy
, , aktualita
Problém s vesmírným smetím na oběžné dráze Země už se nedá ignorovat jako dosud, neboť vzniká reálné nebezpečí, že nám přeroste přes hlavu a z oběžné dráhy se stane smetiště, kde nic nového dlouho nepřežije. reklama
Problém narůstá s tím, jak postupně zlevňuje doprava nákladu na oběžnou dráhu, a na ni se tak dostává mnohem více satelitů, než v minulosti, kdy ještě téměř neexistovaly soukromé společnosti s dostatečně výkonnými raketami. Nyní jich existuje řada a vedle nich také programy, jak si relativně levně nechat vynést na orbitu vlastní zařízení, což je třeba Cubesat. Postupem času můžeme očekávat stále větší provoz, a tím i více satelitů a smetí, které po nich zůstalo. 
 
 
Vesmírné smetí může vzniknout třeba haváriemi, což je třeba případ japonského satelitu Hitomi. Další může vzniknout rozpadem již nepoužívaných satelitů, které nebylo možno svést do atmosféry a může jít třeba o kuličky elektrolytu z baterií putující oběžnou dráhou jako vystřelené projektily. Hrozí pak, že objem odpadu na orbitě naroste na takovou úroveň, že se spustí Kesslerův syndrom, což by znamenalo kaskádovité stupňování kolizí, které už by nešlo zastavit, neboť každá kolize by vytvořila ještě více smetí. 
 
Vesmírné agentury tak zkoumají možnosti, jakými by šlo oběžnou dráhu postupně čistit. Jde například o japonský experiment se speciálním lanem, který ale skončil nezdarem a nyní tu máme další návrh, a to tzv. Brane Craft. Tento projekt už získal nějaké finance od NASA v roce 2016 jako součást programu NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) a díky tomu se jeho autoři z The Aerospace Corporation mohli pohnout dále. Nyní získali od NASA další finance a díky nim už budou moci postavit prototyp a otestovat systémy zařízení v laboratorních podmínkách. 
 
 
Brane Craft je v podstatě velice tenká dvojitá fólie, jejíž úkolem je obalit objekt určený k zániku v atmosféře, do níž jej pak vtáhne. Tato fólie má tloušťku pouze 10 mikrometrů, a tak je jasné, že ji může poškodit v podstatě cokoliv. The Aerospace Corporation tak vsadili na redundanci, takže solární články na povrchu zařízení pracují nezávisle na sobě, takže poškození jednoho neznamená nic pro další, stejně tak ostatní elektronika má své redundantní zálohy. Uvnitř Brane Craft jsou navíc uzavřeny pohonné hmoty, aby zařízení mohlo smetí odchytit a nasměrovat do atmosféry, přičemž tyto tenounké nádrže jsou také segmentované, aby prostřelení jedné z nich nepředstavovalo velký problém. 
 
Zařízení má být schopno snášet z orbity objekty o hmotnosti maximálně 2 liber (cca 0,9 kg), takže je určeno spíše pro středně velký odpad, jehož se na oběžné dráze dle odhadů pohybuje na půl milionu kusů. Právě proto je Brane Craft vytvořen tak malý a tenký. Bude totiž zapotřebí jej vynášet do vesmíru v opravdu masovém měřítku, aby měl vůbec nějaký dopad. Můžeme jen doufat, že tato samotná zařízení budou pracovat tak, jak mají a nebudou sama přispívat k růstu objemu vesmírného smetí. To ale uvidíme nejdříve za několik let. 
 
reklama
Nejnovější články
Celosvětová satelitní síť SpaceX bude možná známá jako Starlink Celosvětová satelitní síť SpaceX bude možná známá jako Starlink
Společnost SpaceX si na americkém patentovém úřadě zaregistrovala značku Starlink a my můžeme tušit, že tak chce nejspíše pojmenovat svou celosvětovou internetovou síť, kterou zajistí celá flotila satelitů. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Rambus připravuje DDR5 na rok 2019 Rambus připravuje DDR5 na rok 2019
Paměti DDR4 už jsou ve světě PC s procesory x86 a v podstatě i mezi mobilními zařízeními dobře zabydleny a pochopitelně tu nemohou být věčně. Připravuje se už jejich náhrada, a to v podobě DDR5 chystaných na rok 2019. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
AMD chystá celkem třináct karet s GPU Vega 11 AMD chystá celkem třináct karet s GPU Vega 11
Společnost AMD si dle výpisu z RRA certifikace chystá celkem třináct různých karet založených na čipu Vega 11. Některé z nich mají mít za úkol nahradit aktuální GPU Polaris 10 či 20, takže co můžeme očekávat?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Gigabyte potvrzuje chystanou GTX 1070 Ti Gigabyte potvrzuje chystanou GTX 1070 Ti
Gigabyte na své Facebookové stránky umístil grafickou koláž, dle níž je nad slunce jasné, že se opravdu chystá GeForce GTX 1070 Ti. Ostatně zprávy o nových kartách jsou málokdy mylné, a tak už se můžeme ptát, jaká bude a kdy bude.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Nový trailer Wolfenstein 2 The New Colosus: do práce nevhodné Nový trailer Wolfenstein 2 The New Colosus: do práce nevhodné
Nový trailer připravený tvůrci hry Wolfenstein 2 The New Colosus už ukazuje pečlivě sestříhané záběry ze samotné hry, které slibují pořádnou dávku americké hrdosti, létajících kulek, výbuchů, vulgarismů, sexu a samozřejmě nacistických smrťáckých robotů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře