www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA hlásí druhou nejsilnější detonaci asteroidu za 30 let

NASA hlásí druhou nejsilnější detonaci asteroidu za 30 let
, , aktualita
NASA zveřejnila informace o události z loňského 18. prosince, kdy do atmosféry Země vstoupil asteroid a ten pak jako bolid explodoval nad Beringovým mořem. Výsledkem byla druhá nejsilnější exploze vesmírného tělesa za 30 let.
K oblíbeným
reklama
Bolid explodoval nad neobydlenou částí Ruska v oblasti Kamčatky a Beringova moře, takže jej nikdo nezaznamenal a nepodal o něm zprávu. Šlo přitom o silnou explozi ve výšce 25 km nad zemí o předpokládané síle 173 kilotun TNT, což je asi 11,5x silnější v porovnání s atomovou bombou svrženou na Hirošimu. A právě díky Japoncům a jejich satelitu Himawari byl asteroid zachycen při sestupu do atmosféry rychlostí asi 32 km/s, což si můžete nejlépe prohlédnout na zveřejněných snímcích (1 a 2). Ano, jde o tu malou oranžovou šmouhu zhruba uprostřed snímků. 
 
 Čeljabinský meteor vybuchl s více než dvojnásobnou silou než bolid z 18. prosince
 
Nešlo tak o zrovna malé těleso a jeho odhalení s takovým zpožděním jen dokládá, jak malý přehled máme o okolním vesmíru a jeho případných hrozbách. Dle BBC bude agentuře NASA s ohledem na dnešní tempo trvat ještě alespoň třicet let, než zmapuje 90 % asteroidů pohybující se v relativní blízkosti Země, které mají v průměru alespoň 140 metrů, jak jí v roce 2005 dal za úkol Kongres. 
 
Přehled zaznamenaných explozí meteorů po celém světě od roku 1988, Čeljabinský meteor zatím jasně vede se 440 kt
 
Jak velký mohl být meteor z 18. prosince? Čeljabinský meteor měl mít při vstupu do atmosféry průměr jen kolem 16 metrů, takže můžeme uvažovat spíše o čísle kolem 10 metrů. I tak malá tělesa tak mohou způsobit vážné škody, pokud se trefí do obydlené oblasti. 
 
Vzpomenout můžeme také na Tunguskou událost, v níž měl hrát ústřední roli pouze 60 až 190 metrů (dle složení) velký asteroid, který srovnal se zemí nějakých 5000 km2 lesa. Explodoval tak silou 3 až 5 megatun TNT. Záměr NASA vyhledat asteroidy od velikosti 140 metrů je tak velice chvályhodný vzhledem k tomu, že mohou způsobit slušnou katastrofu a pokud se proti nim nebudeme moci bránit, bude velice důležité alespoň vědět a připravit se na případnou explozi. 
 
Zdroj: BBC


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s
Nové verze rozhraní PCI-Express zpravidla navyšují datovou propustnost na dvojnásobek. PCI-SIG kouká daleko do budoucnosti a zveřejnila specifikace nové verze rozhraní PCI-Express 6.0. To by mělo na x16 slotu nabídnout neuvěřitelných 256 GB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
10nm Intel Ice Lake ukázal v benchmarku vysoký výkon 10nm Intel Ice Lake ukázal v benchmarku vysoký výkon
V databázi testů procesoru provedených v PassMark Performance Test se objevil také 10nm mobilní procesor Core i7-1065G7 architektury Ice Lake. A dosažený výkon má rozhodně více než solidní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie
Pro fungování autonomních aut je potřeba mít spoustu senzorů a výkonný hardware, který tyto vstupy dokáže rychle zpracovat. Automobilka Volvo nyní oznamuje, že k tomu bude využívat platformu Nvidia Drive.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pandora u soudu za porušení copyrightu, zobrazovala texty písní Pandora u soudu za porušení copyrightu, zobrazovala texty písní
Streamovací služba Pandora u nás není moc známá jako např. Spotify, nicméně má stejný problém. Společnost Wixen ji zažalovala, tentokrát za zobrazování textů písní u jejích autorů bez příslušné licence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mozilla Firefox 67.0.3 opravuje vážnou zero-day chybu Mozilla Firefox 67.0.3 opravuje vážnou zero-day chybu
Od Mozilly jsme se dočkali urychleného vydání nové verze prohlížeče Firefox 67.0.3. Starší verze totiž trpí na závažnou zero-day chybu. Tu totiž už útočníci s úspěchem využívají k napadání obětí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala