www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA hlásí druhou nejsilnější detonaci asteroidu za 30 let

NASA hlásí druhou nejsilnější detonaci asteroidu za 30 let
, , aktualita
NASA zveřejnila informace o události z loňského 18. prosince, kdy do atmosféry Země vstoupil asteroid a ten pak jako bolid explodoval nad Beringovým mořem. Výsledkem byla druhá nejsilnější exploze vesmírného tělesa za 30 let.
K oblíbeným
reklama
Bolid explodoval nad neobydlenou částí Ruska v oblasti Kamčatky a Beringova moře, takže jej nikdo nezaznamenal a nepodal o něm zprávu. Šlo přitom o silnou explozi ve výšce 25 km nad zemí o předpokládané síle 173 kilotun TNT, což je asi 11,5x silnější v porovnání s atomovou bombou svrženou na Hirošimu. A právě díky Japoncům a jejich satelitu Himawari byl asteroid zachycen při sestupu do atmosféry rychlostí asi 32 km/s, což si můžete nejlépe prohlédnout na zveřejněných snímcích (1 a 2). Ano, jde o tu malou oranžovou šmouhu zhruba uprostřed snímků. 
 
 Čeljabinský meteor vybuchl s více než dvojnásobnou silou než bolid z 18. prosince
 
Nešlo tak o zrovna malé těleso a jeho odhalení s takovým zpožděním jen dokládá, jak malý přehled máme o okolním vesmíru a jeho případných hrozbách. Dle BBC bude agentuře NASA s ohledem na dnešní tempo trvat ještě alespoň třicet let, než zmapuje 90 % asteroidů pohybující se v relativní blízkosti Země, které mají v průměru alespoň 140 metrů, jak jí v roce 2005 dal za úkol Kongres. 
 
Přehled zaznamenaných explozí meteorů po celém světě od roku 1988, Čeljabinský meteor zatím jasně vede se 440 kt
 
Jak velký mohl být meteor z 18. prosince? Čeljabinský meteor měl mít při vstupu do atmosféry průměr jen kolem 16 metrů, takže můžeme uvažovat spíše o čísle kolem 10 metrů. I tak malá tělesa tak mohou způsobit vážné škody, pokud se trefí do obydlené oblasti. 
 
Vzpomenout můžeme také na Tunguskou událost, v níž měl hrát ústřední roli pouze 60 až 190 metrů (dle složení) velký asteroid, který srovnal se zemí nějakých 5000 km2 lesa. Explodoval tak silou 3 až 5 megatun TNT. Záměr NASA vyhledat asteroidy od velikosti 140 metrů je tak velice chvályhodný vzhledem k tomu, že mohou způsobit slušnou katastrofu a pokud se proti nim nebudeme moci bránit, bude velice důležité alespoň vědět a připravit se na případnou explozi. 
 
Zdroj: BBC


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář