www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA hlásí druhou nejsilnější detonaci asteroidu za 30 let

NASA hlásí druhou nejsilnější detonaci asteroidu za 30 let
, , aktualita
NASA zveřejnila informace o události z loňského 18. prosince, kdy do atmosféry Země vstoupil asteroid a ten pak jako bolid explodoval nad Beringovým mořem. Výsledkem byla druhá nejsilnější exploze vesmírného tělesa za 30 let.
K oblíbeným
reklama
Bolid explodoval nad neobydlenou částí Ruska v oblasti Kamčatky a Beringova moře, takže jej nikdo nezaznamenal a nepodal o něm zprávu. Šlo přitom o silnou explozi ve výšce 25 km nad zemí o předpokládané síle 173 kilotun TNT, což je asi 11,5x silnější v porovnání s atomovou bombou svrženou na Hirošimu. A právě díky Japoncům a jejich satelitu Himawari byl asteroid zachycen při sestupu do atmosféry rychlostí asi 32 km/s, což si můžete nejlépe prohlédnout na zveřejněných snímcích (1 a 2). Ano, jde o tu malou oranžovou šmouhu zhruba uprostřed snímků. 
 
 Čeljabinský meteor vybuchl s více než dvojnásobnou silou než bolid z 18. prosince
 
Nešlo tak o zrovna malé těleso a jeho odhalení s takovým zpožděním jen dokládá, jak malý přehled máme o okolním vesmíru a jeho případných hrozbách. Dle BBC bude agentuře NASA s ohledem na dnešní tempo trvat ještě alespoň třicet let, než zmapuje 90 % asteroidů pohybující se v relativní blízkosti Země, které mají v průměru alespoň 140 metrů, jak jí v roce 2005 dal za úkol Kongres. 
 
Přehled zaznamenaných explozí meteorů po celém světě od roku 1988, Čeljabinský meteor zatím jasně vede se 440 kt
 
Jak velký mohl být meteor z 18. prosince? Čeljabinský meteor měl mít při vstupu do atmosféry průměr jen kolem 16 metrů, takže můžeme uvažovat spíše o čísle kolem 10 metrů. I tak malá tělesa tak mohou způsobit vážné škody, pokud se trefí do obydlené oblasti. 
 
Vzpomenout můžeme také na Tunguskou událost, v níž měl hrát ústřední roli pouze 60 až 190 metrů (dle složení) velký asteroid, který srovnal se zemí nějakých 5000 km2 lesa. Explodoval tak silou 3 až 5 megatun TNT. Záměr NASA vyhledat asteroidy od velikosti 140 metrů je tak velice chvályhodný vzhledem k tomu, že mohou způsobit slušnou katastrofu a pokud se proti nim nebudeme moci bránit, bude velice důležité alespoň vědět a připravit se na případnou explozi. 
 
Zdroj: BBC


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková