www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA hlásí druhou nejsilnější detonaci asteroidu za 30 let

NASA hlásí druhou nejsilnější detonaci asteroidu za 30 let
, , aktualita
NASA zveřejnila informace o události z loňského 18. prosince, kdy do atmosféry Země vstoupil asteroid a ten pak jako bolid explodoval nad Beringovým mořem. Výsledkem byla druhá nejsilnější exploze vesmírného tělesa za 30 let.
K oblíbeným
reklama
Bolid explodoval nad neobydlenou částí Ruska v oblasti Kamčatky a Beringova moře, takže jej nikdo nezaznamenal a nepodal o něm zprávu. Šlo přitom o silnou explozi ve výšce 25 km nad zemí o předpokládané síle 173 kilotun TNT, což je asi 11,5x silnější v porovnání s atomovou bombou svrženou na Hirošimu. A právě díky Japoncům a jejich satelitu Himawari byl asteroid zachycen při sestupu do atmosféry rychlostí asi 32 km/s, což si můžete nejlépe prohlédnout na zveřejněných snímcích (1 a 2). Ano, jde o tu malou oranžovou šmouhu zhruba uprostřed snímků. 
 
 Čeljabinský meteor vybuchl s více než dvojnásobnou silou než bolid z 18. prosince
 
Nešlo tak o zrovna malé těleso a jeho odhalení s takovým zpožděním jen dokládá, jak malý přehled máme o okolním vesmíru a jeho případných hrozbách. Dle BBC bude agentuře NASA s ohledem na dnešní tempo trvat ještě alespoň třicet let, než zmapuje 90 % asteroidů pohybující se v relativní blízkosti Země, které mají v průměru alespoň 140 metrů, jak jí v roce 2005 dal za úkol Kongres. 
 
Přehled zaznamenaných explozí meteorů po celém světě od roku 1988, Čeljabinský meteor zatím jasně vede se 440 kt
 
Jak velký mohl být meteor z 18. prosince? Čeljabinský meteor měl mít při vstupu do atmosféry průměr jen kolem 16 metrů, takže můžeme uvažovat spíše o čísle kolem 10 metrů. I tak malá tělesa tak mohou způsobit vážné škody, pokud se trefí do obydlené oblasti. 
 
Vzpomenout můžeme také na Tunguskou událost, v níž měl hrát ústřední roli pouze 60 až 190 metrů (dle složení) velký asteroid, který srovnal se zemí nějakých 5000 km2 lesa. Explodoval tak silou 3 až 5 megatun TNT. Záměr NASA vyhledat asteroidy od velikosti 140 metrů je tak velice chvályhodný vzhledem k tomu, že mohou způsobit slušnou katastrofu a pokud se proti nim nebudeme moci bránit, bude velice důležité alespoň vědět a připravit se na případnou explozi. 
 
Zdroj: BBC


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus
Avast zareagoval na vzrůstající počet kybernetických útoků a rozšířil svůj štít proti ransomwaru i do bezplatné aplikace Avast Free Antivirus. Uživatelé placeného řešení Avast Premium Security potom získali nový štít proti vzdálenému přístupu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace
Nejnovější volitelná aktualizace pro Windows 10 řeší některé problémy s ovladači, kvůli kterým Microsoft před dvěma měsíci pozastavil May 2020 Update. Obsahuje také dlouhou řadu dalších oprav týkajících se různých částí systému.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit
Před téměř dvěma týdny zaznamenali uživatelé zařízení firmy Garmin velký výpadek jejích systémů a jak se brzy ukázalo, byl za ním ransomwarový útok. Server BleepingComputer nyní uvádí, že firma dostala dešifrovací klíč, takže je zřejmé, že zaplatila.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu
Microsoft Flight Simulator nám svou formou distribuce připomene éru disket, neboť krabicová verze bude k dispozici s celkem deseti oboustrannými DVD. Ovšem lidé preferující digitální distribuci budou mít možnost si hru koupit i na Steamu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek