www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA: meteority dopadající na Měsíc tvoří jeho tenkou atmosféru

NASA: meteority dopadající na Měsíc tvoří jeho tenkou atmosféru
, , aktualita
I náš Měsíc má svou atmosféru, i když ta je tak tenká či spíše řídká, že téměř není znát. Studovat se ji ale i tak vydala sonda LADEE v roce 2013, díky níž chtěla NASA určit, jak tato atmosféra vzniká. Nyní už má očekávanou odpověď. 
K oblíbeným
reklama
Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) startovala už v roce 2013, aby pořádně prozkoumala tenký plynový obal Měsíce zvaný exosféra a nyní NASA hlásí, že bylo zjištěno to, co se už dlouho předpokládalo. Velký podíl na jejím vzniku a udržování mají malé meteority, ato svým vypařením po dopadu i uvolněním materiálu z regolitu Měsíce. I díky nim je tak voda na Měsíci v pohybu. 
 
 
Sonda LADEE už dávno nefunguje, ostatně její mise proběhla mezi zářím 2013 a dubnem 2014, což stačilo pro provedení potřebných pozorování. Ta byla provedena pomocí spektrometrů, které dokázaly vysledovat zastoupení různých molekul v exosféře Měsíce. Pak tu byl ještě samostatný přístroj, který měl za úkol hledat prachové částice, jež by mohly být dopady meteoritů vystřeleny do prostoru. 
 
Dle počítačových modelů se předpokládalo, že právě dopady malých meteoritů mohly mít přímou spojitost s přítomností vodních a hydroxylových molekul v exosféře a nyní to bylo potvrzeno právě díky sondě LADEE. Zachyceny byly desítky dopadů takových těles, v jejichž případě se zjistily nárůsty koncentrace zmíněných molekul. 
 
NASA uvádí, že ve většině případů jde o dopady tak malých těles, že je jejich vliv v podstatě neznatelný. Ovšem už meteorit o průměru 5 mm dokáže proniknout asi do 8cm hloubky měsíčního regolitu, kde už může být vrstva obsahující vodu. Ta je vyvržena nad povrch Měsíce, odkud může buď uniknout pryč, nebo naopak spadnout zase na povrch. 
 
 
A právě i díky tomu lze vysvětlit, kde se bere led v hloubi měsíčních kráterů. Tam může vydržet v podobě povrchového ledu stabilně miliardy let, v jejichž průběhu postupně narůstá, a to v místech, kam nikdy nedosáhne sluneční svit. 
 
Takové ledové zásoby by tak mohly velice dobře posloužit jako zdroj vody, paliva a kyslíku pro budoucí měsíční základny, s nimiž se tak nějak už počítá, ale ještě si na ně počkáme. Výsledky z měření sondy LADEE také umožnily vědcům z NASA odhadnout, kolik vody by se mohlo běžně ukrývat pod povrchem Měsíce v hydratovaných vrstvách. Bohužel to není zrovna moc, a to cca mezi 0,02 a 0,05 procenty. Z tuny vytěženého hydratovaného regolitu by se tak teoreticky dalo získat nanejvýš půl litru vody, nicméně ještě jsou tu ony zmíněné ledové vrstvy v kráterech. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Benchmark potvdil, že Core i3 dostane Hyper-Threading Benchmark potvdil, že Core i3 dostane Hyper-Threading
Vypadá to, že v rámci konkurenčního boje s úspěšnými procesory AMD Ryzen se low-endové čipy Intel Core i3 dočkají výkonnostní vzpruhy. V 10. generaci Core by totiž měly dostat podporu Hyper-Threadingu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
G.Skill představuje 32GB moduly až pro 256GB kity RAM G.Skill představuje 32GB moduly až pro 256GB kity RAM
Pokud potřebujete hodně paměti RAM, ale jste limitováni počtem slotů, přijdou vhod moduly s vysokou kapacitou. Společnost G.Skill proto přichází s 32GB moduly a sety pamětí s celkovou kapacitou až 256 GB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Kryptoměnu Libra opouští i Mastercard, Visa, eBay,... Kryptoměnu Libra opouští i Mastercard, Visa, eBay,...
Facebook svou kryptoměnu Libra asi opravdu jen tak neprosadí a neuvede do reálného života. Poté, co projekt opustil PayPal, oznámily podobný krok i další společnosti, navíc jde o ty nejdůležitější jako Mastercard nebo Visa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Google Stadia využije prediktivní AI pro záporné latence Google Stadia využije prediktivní AI pro záporné latence
Mnozí předpovídají herní streamovací službě Google Stadia neúspěch, protože přenos videa přes Intenet musí zákonitě způsobovat nepřekonatelné latence v hraní. Google však tvrdí, že latence nebudou problém. Díky AI mají být dokonce záporné.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
TP-Link uvádí levné Wi-Fi 6 routery Archer AX1500 a AX3000 TP-Link uvádí levné Wi-Fi 6 routery Archer AX1500 a AX3000
TP-Link přichází s relativně levnými W-Fi routery řady Archer, které podporují nový standard Wi-Fi 6 (802.11ax). Slibují tak vysokou propustnost a maximální přenosové rychlosti až 1,5 Gbps, resp. 3,0 Gbps.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala26 komentářů