www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA: meteority dopadající na Měsíc tvoří jeho tenkou atmosféru

NASA: meteority dopadající na Měsíc tvoří jeho tenkou atmosféru
, , aktualita
I náš Měsíc má svou atmosféru, i když ta je tak tenká či spíše řídká, že téměř není znát. Studovat se ji ale i tak vydala sonda LADEE v roce 2013, díky níž chtěla NASA určit, jak tato atmosféra vzniká. Nyní už má očekávanou odpověď. 
K oblíbeným
reklama
Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) startovala už v roce 2013, aby pořádně prozkoumala tenký plynový obal Měsíce zvaný exosféra a nyní NASA hlásí, že bylo zjištěno to, co se už dlouho předpokládalo. Velký podíl na jejím vzniku a udržování mají malé meteority, ato svým vypařením po dopadu i uvolněním materiálu z regolitu Měsíce. I díky nim je tak voda na Měsíci v pohybu. 
 
 
Sonda LADEE už dávno nefunguje, ostatně její mise proběhla mezi zářím 2013 a dubnem 2014, což stačilo pro provedení potřebných pozorování. Ta byla provedena pomocí spektrometrů, které dokázaly vysledovat zastoupení různých molekul v exosféře Měsíce. Pak tu byl ještě samostatný přístroj, který měl za úkol hledat prachové částice, jež by mohly být dopady meteoritů vystřeleny do prostoru. 
 
Dle počítačových modelů se předpokládalo, že právě dopady malých meteoritů mohly mít přímou spojitost s přítomností vodních a hydroxylových molekul v exosféře a nyní to bylo potvrzeno právě díky sondě LADEE. Zachyceny byly desítky dopadů takových těles, v jejichž případě se zjistily nárůsty koncentrace zmíněných molekul. 
 
NASA uvádí, že ve většině případů jde o dopady tak malých těles, že je jejich vliv v podstatě neznatelný. Ovšem už meteorit o průměru 5 mm dokáže proniknout asi do 8cm hloubky měsíčního regolitu, kde už může být vrstva obsahující vodu. Ta je vyvržena nad povrch Měsíce, odkud může buď uniknout pryč, nebo naopak spadnout zase na povrch. 
 
 
A právě i díky tomu lze vysvětlit, kde se bere led v hloubi měsíčních kráterů. Tam může vydržet v podobě povrchového ledu stabilně miliardy let, v jejichž průběhu postupně narůstá, a to v místech, kam nikdy nedosáhne sluneční svit. 
 
Takové ledové zásoby by tak mohly velice dobře posloužit jako zdroj vody, paliva a kyslíku pro budoucí měsíční základny, s nimiž se tak nějak už počítá, ale ještě si na ně počkáme. Výsledky z měření sondy LADEE také umožnily vědcům z NASA odhadnout, kolik vody by se mohlo běžně ukrývat pod povrchem Měsíce v hydratovaných vrstvách. Bohužel to není zrovna moc, a to cca mezi 0,02 a 0,05 procenty. Z tuny vytěženého hydratovaného regolitu by se tak teoreticky dalo získat nanejvýš půl litru vody, nicméně ještě jsou tu ony zmíněné ledové vrstvy v kráterech. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem
Microsoft dnes poodhalil detaily o připravované herní konzoli Xbox Series X. Najdeme zde výkonný procesor s architekturou Zen 2 a GPU postavené na RDNA 2. Podporovat má i vykreslování ray-tracingem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa
Nový Microsoft Flight Simulator přijde dlouhou řadu let po posledním dílu, ovšem měl by opravdu stát za to, jak už dobře víme. Nyní se můžeme podívat na to, jak se jeho vývoj rýsuje a co je nového. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi
Čínský rover Yutu-2 dorazil na Měsíc společně s přistávacím modulem Chang’e-4 už více než před rokem, a to na jeho odvrácené straně. To se Číně povedlo jako první zemi světa a nyní se můžeme podívat na to, co rover objevil. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk
Pokud chtějí výrobci flash disků dnes něčím zaujmout, mohou to udělat třeba jako TeamGroup. Ten nabízí jednak multifunkční model T193 v podobě pravítka i úhloměru a také vysoce odolný PD1000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone
Počítačové hry se už před mnoha lety staly součástí tvrdého byznysu a velké společnosti ukazují, že nejsou ochotny trpět zveřejňování informací, které ještě tají. Chce to nyní ukázat i Activision v případě titulu Call of Duty: Warzone.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře